دزپارت جاده ای در چهارمحال بختیاری

  • دزپارت جاده ای در چهارمحال بختیاری
  • دزپارت جاده ای در چهارمحال بختیاری
  • دزپارت جاده ای در چهارمحال بختیاری
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

جاده پلکانی دزپارت /دژپارت

دزپارت نام جاده ایست پلکانی شکل  با نام جاده ابریشم کوچک که در عصر باستان ، دوران مختلف تاریخی و حتی تا چند صباحی از دوران معاصر فلات مرکزی ایران و زاگرس کاربردهای مختلف اقتصادی،اجتماعی، فرهنگی،سیاسی و نظامی داشته است.

جاده تاریخی دزپارت به صورت سنگ فرش با دیواره های صخره ای حفاظتی است و در دوره های مختلف تاریخی با نام های نردبانی، پلکانی، دزپارت ، سلطانی، اتابکی، لینچ و بختیاری از آن نام برده شده و ابن بطوطه آن را پنهان ترین جاده کوههای پارس می داند.


این جاده‎ ۲۵۰کیلومتری، راهی میانبر برای اتصال فلات مرکزی ایران ( اصفهان) و خوزستان با پایتخت باستانی ایران یعنی پارس (فارس)، بوده و در دورانی نیز به عنوان جاده استراتژیک و نظامی برای کمک رسانی از فلات ایران به خوزستان مورد استفاده قرار گرفته است.
در دوره ای از تاریخ، این جاده به عنوان جاده بازرگانی یا جاده ابریشم کوچک ایران شناخته می شد و در دوره قارجار شرکت لینچ انگلستان از آن برای عبور و مرور و انتقال کالا از جنوب به مرکز ایران استفاده می کرد و در بسیاری از دوران تاریخی از دزپارت به عنوان ایل راه و برای کوچ ایل و قبایل مختلف ایران زمین از جمله قوم بختیاری و لر استفاده شده است.

جاده دزپارت کجاست ؟

آدرس جاده دزپارت: ایران.استان چهارمحال بختیاری.شهرستان اردل

جاده  و دیدنی های  ایران

جاده سنگ فرش ابریشم

مکان های دیدنی چهارمحال و بختیاری

تالاب سولگان اردل

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران