شهرستان یاسوج

راهنمای سفر به شهر یاسوج، پایتخت طبیعت ایران

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

راهنمای سفر به شهر یاسوج

ارتفاعات رشته کوه زاگرس مانند یک سد استان کهگیلویه و بویراحمد را به دو بخش متفاوت تقسیم کرده است؛ تفاوتی که از نظر اقلیمی ۲ بخش گرمسیری و سردسیری را به وجود آورده است. گردشگران علاقمند تا زمانی که این معجزه را از نزدیک نبینید نمی‌توانید پی به خارق‌العاده بودنش ببرید، وقتی صحبت از ارتفاعات زاگرس باشد باید هم انتظار طبیعت بکر و زیبایی را داشت. به طوری که چشمه‌های فراوان، بارندگی‌های فصلی، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها بهشتی ساخته‌اند که قدمت چندین هزارساله شهر را در ورای زیبایی ظاهری‌اش پنهان کرده‌است.

راهنمای سفر به یاسوج – معرفی

راهنمای سفر به یاسوج کهگیلویه و بویراحمد

راهنمای سفر به یاسوج

شهر لرنشین یاسوج که مرکز استان و شهرستان بویراحمد است نزدیک به نیم قرن پیش از استان فارس جدا شده و اکنون دارای ۴ بخش و ۲ شهر و ۱۳ دهستان است. این شهر در قسمت سردسیر یعنی شمال شرقی استان واقع شده و طبیعت‌گردی در آن به معنای یک ماجراجویی شیرین برای گردشگران خواهد بود. خوبی سفر به یاسوج این است که در سفری کوتاه می‌توان چند روزی در اقلیم سرد و روزهایی را در اقلیم گرم آن منطقه سپری کرد، این تجربه خوش‌آیند تنوع را به سفرتان اضافه می‌کند. به ادعای مسئولین، یاسوج با آب و هوای چهارفصلش ، قابلیت تبدیل شدن به قطب گردشگری جنوب کشور را دارد.

راهنمای سفر به یاسوج – تاریخ و فرهنگ

وقتی صحبت از تاریخ این شهر باشد به شهرک قدیمی تل خسرو اشاره می‌شود که قدمت آن به بیش از ۲ هزار سال می‌رسد اما متاسفانه به جز یک روستا و تپه‌های پراکنده، اثری از آن تاریخ نمانده است. اما وقتی به فرهنگ شهر برسیم مانند طبیعتش بکر و دست‌نخورده مانده و در آن هیچ تاثیری از فرهنگ سایر استان‌ها نمی‌بینیم. چرخ‌های اقتصاد شهر را هم سبدبافی، فرش‌بافی، کاشی و موزائیک سازی و همچنین آجرسازی و تجارت خوراک دام می‌چرخاند، یعنی بخش بزرگی از اقتصاد بر دوش محلی‌های شهر است.

راهنمای سفر به یاسوج  – دیدنی‌های شهر

راهنمای سفر به یاسوج کهگیلویه و بویراحمد

راهنمای سفر به یاسوج

وقتی یاسوج در آغوش تپه‌ها و زیر سایه قامت کوه همیشه سفید دنا قرار گرفته باشد، شکی نیست که کوهپیمایی، اسکی بر روی دامنه‌های برفی و جنگل‌نوردی در آن جزو تفریح‌‌های مثال‌زدنی و محبوب شهر باشد. بی‌جهت نیست که یاسوج با این همه منابع آب به شهر آبشارهای خروشان معروف شده باشد، البته قبل از هر چیزی باید بگوییم که طبیعت یاسوج هر کسی را درگیر خود می‌کند و ایده سفرهای دوباره را به فکر می‌اندازد. معروف‌ترین جاذبه‌هایی که از قلم هیچ گردشگری نمی‌افتد، آبشارهای یاسوج و مارگون، غار طبیعی ده شیخ، تل خسروی، سد قاسم‌شاه، چشمه میشی، پیست اسکی کاکان، روستای کریک، منطقه حفاظت‌شده دنا، تنگ مهریان، تنگ گنجه‌ای و کوه آب نهر هستند.

آبشار مارگون

بازدید از آبشار مارگون یاسوج

آبشار مارگون یاسوج

تعدد رگه‌های آبشاری مارگون آنقدر زیباست که با ترکیب دره و پوشش جنگلی اطرافش بیش‌تر شبیه تابلوی نقاشی است. این آبشار بزرگ در سمت شرق یاسوج و در مرز دو استان کهگیلویه و بویراحمد و استان فارس واقع شده است؛ نام این آبشار برگرفته از روستایی است که در نزدیکی آن قرار دارد. منظره اطراف آبشار زیباست و چشمه‌ها، رودخانه‌ها، دشت‌های گل لاله و ختمی در کنار هم طبیعتی توصیف‌نشدنی خلق کرده‌اند. البته اخیرا به منظور اجرای طرح بهسازی این منطقه حفاظت‌شده و افزایش ایمنی و امنیت، ورودی‌های آبشار بسته شده تا بدون آسیب به محیط، قابلیت میزبانی انبوه گردشگران را داشته باشد.

تنگ گنجه‌ای

بازدید از تنگ گنجه‌ای

تنگ گنجه‌ای یاسوج

اگر خیال پیک‌نیک در تکه‌ای از بهشت ایران به سرتان زده، بارو بندیل خود را ببنید و به سمت یاسوج بروید، چون کمتر جایی مثل دره‌های زیبای این شهر در کل کشور پیدا می‌شود. تصویری که طبیعت این منطقه در فصل پاییز می‌دهد با آن‌چه که در بهار دیده باشید، کاملا فرق دارد و همین تنوع، جذابیت بازدید را بیش‌تر می‌کند. تنگ گنجه‌ای بیش‌تر در فصل بهار و تابستان مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد و اردوگاه تفریحی و امکانات اقامتی این تنگ فرصتی می‌دهد که در دره‌ای پوشیده از درختان بلوط و چنار قدم زد و در احاطه کوه‌های سربه فلک کشیده، روحیه‌ای تازه کرد.

تنگه مهریان

بازدید از تنگه مهریان یاسوج

تنگه مهریان یاسوج

تنگه‌ای که هنگام پیش‌روی به سمت آبشار مارگون با آن روبرو می‌شوید تقریبا محبوب‌تر از تنگه‌های دیگر است. مهریان در یک کیلومتری جاده یاسوج به اصفهان، فرشی از طبیعت را با درختان کج و معوجی از گردو، بلوط، چنار، افرا، کاج، انگور وحشی و بنه، گسترانده که چشم هر گردشگری را نوازش می‌کند. این درختان در اطراف رود زیبا و پرپیچی سر خم کرده‌اند که رنگ سبزش زیبایی خاصی به آن داده است. این دره زیبایی‌اش را در فصل زمستان هم از دست نمی‌دهد و گردشگران را به سمت اسکی بر روی صخره یخی بزرگش دعوت می‌کند.

پیست اسکی کاکان

بازدید از پیست اسکی کاکان

پیست اسکی کاکان یاسوج

یکی از دلایلی که گردشگران در روزهای سرد زمستانی از سفر به یاسوج دست نمی‌کشند، همین پیست اسکی کاکان است که در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر واقع شده و در پوشش برف‌های دامنه‌های زاگرس و قله دنا بهشتی را برای برف‌دوستان و اسکی‌بازان به وجود آورده است. این پیست اسکی در سال ۱۳۷۳ در منطقه بکر کوهستانی در دهستان کاکان افتتاح شده است و با داشتن رستوران و خوابگاه خیال گردشگران را از بابت همراهی با خانواده‌شان راحت می‌کند. از جمله تسهیلات دیگری که تفریح در این پیست را هیجان‌انگیزتر می‌کند وجود کلاس‌های آموزش اسکی برای علاقه‌مندان است، البته این کلاس‌ها با در اختیارگذاشتن تجهیزات اسکی، هیچ بهانه‌ای را برای رد این آموزش‌ها نگذاشته‌اند. به غیر از اسکی امکاناتی از قبیل تله اسکی بشقابی و پیست‌کوب هم در ثبت روز خاطره‌انگیز گردشگران نقش دارند.

راهنمای سفر به یاسوج – بهترین زمان سفر

با خواندن این مطلب واضح است که نمی‌توان فقط یکی از فصل‌ها را برای سفر به یاسوج مناسب دانست. چهارفصل بودن آب و هوا مزیتی فوق‌العاده برای هر شهر محسوب می‌شود، همان‌طور که گردشگران به عشق اسکی، ماه‌های دی تا اواخر اسفند را برای سفر خود انتخاب می‌کنند، برخی طبیعت‌گردان هم برای آب‌تنی در آبشار‌های معروف شهر و پیک‌نیک در بین جنگل‌های سرسبز، فصل بهار و تابستان را مناسب می‌دانند. البته زمانی که طبیعت یاسوج، لباس خود را تعویض می‌کند و بوی پاییزی به خود می‌گیرد، صفحه دیگری از زیبایی‌های خود را به نمایش می‌گذارد که از قلم انداختن آن به طور یقین با افسوس همراه خواهد بود. در نهایت تنها جمله‌ای که می‌توان درباره طبیعت یاسوج گفت این است که سفر به یاسوج هم فال و هم تماشا است.

مطالب مرتبط: معرفی کلی شهر یاسوج، روستاهای شهرستان یاسوج، معرفی استان کهگیلویه و بویر احمدعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران