• رودخانه کشف رود مشهد
  • رودخانه کشف رود مشهد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

رودخانه کشف رود از شمال مشهد می گذرد و اعتبار تاریخی بسیاری دارد. خط سیر این رود، راه بازرگانی بسیار بزرگی بوده که مرو، هندوستان و چین را به بین النهرین متصل می ساخته و آثار تاریخی معتبری که برحاشیه کشف رود هنوز پا برجاست، گواهی بر اهمیت این رهگذر بزرگ است. به عنوان نمونه می توانیم شهر توس اشاره کرد که در حاشیه رود قرار دارد.
حوضه کشف رود، به خاطر شرایط مناسب طبیعی، از پیش از اسلام به عنوان یکی از مناطق مورد توجه برای سکونت درخراسان به حساب می آمد. این منطقه ابتدا مسکن اقوام غیر آریایی بود. درنزدیکی شهر فعلی مشهد شهری به نام توس وجود داشته است. دراسطوره های ایرانی بنای اصلی شهر توس را به جمشید وتجدید بنای آن را به توس، پهلوان وسپهسالار ایرانی نسبت می دهند. منطقه توس درزمان خلافت عثمان توسط اعراب فتح شد. دردوره اسلامی این منطقه بخشی از ولایت توس به مرکزیت شهر تابران بود که آبادی های سناباد ونوقان که بخشی از مشهد کنونی هستند را نیز در بر می گرفت.

رودخانه های شهرستان مشهد بیشتر فصلی هستند که در زمان جریان به رود دائمی کشف رود می پیوندند. شعبه ای از کشف رود از کوه های هزار مسجد و شعبه دیگر آن از کوه های بینالود سرچشمه گرفته و از شمال شهر می گذرد. کشف رود در بهار نسبتاً پر آب است و اطراف مسیر خود را مشروب نموده، از غرب به شرق جریان دارد و در پل خاتون واقع در دهکده تاریخی زورآباد شهرستان صالح آباد از توابع تربت جام وارد هریرود می شود و از آنجا به بعد، رودخانه تجن نام گرفته و به سمت ترکمنستان ادامه می‌یابد و در ریگزارهای ترکمنستان فرو می‌رود. طول رودخانه کشف رود ۲۹۰ کیلومتر است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

برازش، محمود رضا، 1392، شهرهای ایران مشهد، انتشارات آفتاب هشتم (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

اطلاعات این مکان
آدرس
شمال شهر مشهد
نوع
رودخانه دایمی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران