روستاهای تاریخی و ییلاقی قم

  • روستاهای تاریخی و ییلاقی قم
  • روستاهای تاریخی و ییلاقی قم
  • روستاهای تاریخی و ییلاقی قم
  • روستاهای تاریخی و ییلاقی قم
  • روستاهای تاریخی و ییلاقی قم
  • روستاهای تاریخی و ییلاقی قم
  • روستاهای تاریخی و ییلاقی قم
  • روستاهای تاریخی و ییلاقی قم
  • روستاهای تاریخی و ییلاقی قم
  • روستاهای تاریخی و ییلاقی قم
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

روستاهایی ییلاقی استان قم از جاذبه های گردشگری این استان کویری هستند که به دلیل داشتن آب و هوایی مطبوع در دل گرما مورد توجه گردشگران قرار گرفته اند. هم چنین این روستاها از نظر تاریخی نیز دارای ارزش بود و غار تاریخی وشنوه و خانه ملاصدرا در کهک از آثار تاریخی این منطقه است.

بعد از حرکت از قم به سمت کاشان کمی جلوتر از مسجد مقدس جمکران در سمت راست، جاده ای به سمت روستاهای ییلاقی قم می رود که این روستاها عبارتند از: کهک، میم، دستجرد، فردو، وشنوه و … که هرچه جلوتر برویم هوای این روستاها خنک تر می شود. این روستاها جزو گردشگاه های قم به حساب می آید که در تابستان برای فرار از گرمای کویری این شهر قابل استفاده مردم است و هر کدام از این روستاها زیبایی و امکانات خاص خود را دارد.

منطقه ییلاقی کهک:

شهر کهک با روستاهای اطراف آن، آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از مناطق ییلاقی استان قم به شمار می رود. وجود باغ های زیبا، کوه های مرتفع و آب شیرین از ویژگی های منطقه است. این ویژگی سبب شده تا گردشگران داخلی از این منطقه استقبال چشمگیری کنند و عده ای برای جذب توریست به سرمایه گذاری بپردازند. وجود مجتمع های توریستی و تفریحی مانند: کشتی آبی، باغ سنگی، کلبه سبز، کوهستان پارک و پروژه های دیگری که در دست ساخت می باشد از این قبیل است. روستاهای بالادست شهر کهک مانند: فردو، وشنوه، کرمجگان، اول، خاوه، بیدهند و … روستاهای ییلاقی و از زیباترین روستاهای ایران به شمار می روند.

آماده بودن زیرساخت ها از قبیل آب، برق، گاز، راه آسفالته در روستاها، عامل دیگری برای حضور گردشگران در این منطقه است.

منطقه ییلاقی خلجستان:

خلجستان نیز با روستاهای اطراف آن، آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از مناطق ییلاقی استان قم به شمار می رود.

قاهان: دهستان قاهان دارای دو دره است. یکی دره کهندان در روستای ونان (عروس خلجستان) و دره دیگر که از آغلک شروع و بعد از روستای زیبای بنابر و روستاهای جمیزقان، قاهان و نویس به کاسوا و انجیله ختم می شود. وجود باغ های زیبا، مجموعه گلخانه کوثر، کوه های مرتفع، آب شیرین و قرار گرفتن در مسیر بزرگراه های قم – ساوه و قم – تفرش، سبب شده تا گردشگران داخلی و خارجی از این منطقه دیدن کنند و بخش خصوصی بابت احداث تأسیسات گردشگری اقدام نماید. وجود مجتمع های توریستی و تفریحی دهکده صبا در دستجرد، سبز میدانک و رستوران گل مریم نیز از این قبیل است.

روستای وشنوه:

روستایی ییلاقی که یکی از زیباترین روستاهای ایران به شمار می رود و فندق آن از شهرت خاصی برخوردار است.

روستای نایه:

این روستای ییلاقی در بخش خلجستان از دیگر روستاهای دیدنی استان قم و ایران محسوب می شود.

روستای جمیزقان:

این روستا در بخش خلجستان در ۶۵ کیلومتری شمال غرب شهر قم در دره ای قرار دارد و رودخانه وزوا از جنوب آن می گذرد. وجود رودخانه، کوه ها، گردنه، چشمه و پوشش گیاهی مناسب و داشتن آب و هوایی معتدل و خشک از خصوصیات جالب توجه این روستا به شمار می رود.

روستای اَوِل:

این روستا از روستاهای ییلاقی با درختان خرم و آب وهوای مطبوع است که یکی از فضاهای طبیعی دلنشین را شکل می دهد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده قدیم قم به کاشان، جاده کهک

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران