شهرستان فومن

روستای تاریخی ماسوله

 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
 • روستای تاریخی ماسوله
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ماسوله در ضلع شرقی یکی از رشته کوه های تالش قرار دارد. این محل به سبب نوع معماری خانه هایش شهرتی جهانی یافته است به طوری که خانه ها در شیب کوه واقع شده و نمای خانه های پله ای آن در دامنه سرسبز بر افراشته کوه ها و رودخانه خروشان «ماسوله رودخان» که از خط القعر دره می گذرد، از دل انگیز ترین و دیدنی ترین مناظر گیلان و ایران است.

ماسوله جدید پس از ترک مردم از کهنه ماسوله توسط ساکنان آن در ۶ کیلومتری شهر متروکه احداث شد. روستا (شهر) تاریخی ماسوله با قدمتی بیش از هزار سال در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی فومن و ۶۵ کیلومتری جنوب غربی رشت قرار دارد. ماسوله در ۲۹ درجه و ۱ دقیقه عرض شمالی و ۲۷ درجه و ۸ دقیقه طول شرقی در ارتفاع ۱۰۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است. اختلاف ارتفاع بلندترین و پایین ترین سطح روستا حدود ۱۰۰ متر است. در زمان فتحعلی شاه، ماسوله در اختیار ارتش قرار داشت و برای توپخانه ایران گلوله می ساخت. طبیعت زیبا، معماری حیرت انگیز و آب و هوای کوهستانی ماسوله جذابیت فوق العاده ای به این شهرک تاریخی بخشیده است.

ماسوله در وسعتی معادل ۱٫۶ هکتار و در چهار محله به نام های خانه بر، کشه سر، اسد محله و مسجد بر شکل گرفته است. ماسوله دارای بازاری در چهار طبقه می باشد که هر چهار محله به طور مستقل به بافت بازار ارتباط بی واسطه دارند. در حال حاضر در ماسوله بیش از ۳۵۰ واحد مسکونی وجود دارد که در گذشته (در حدود ۱۰۰ سال پیش)، این تعداد به ۶۰۰ واحد بالغ می گردیده است. وجود بیش از ۱۲۰ واحد تجاری در محدوده بازار، بیش از ۶ کاروانسرا، دو حمام قدیمی، بیش از ۳۳ چشمه عمومی، ده مسجد و پنج امامزاده حاکی از رونق و شکوفایی ماسوله در دوره های متاخر است.

شهرت و مجبوبیت ماسوله در میان پنج شهر و روستای شگفت انگیز (ابیانه، کندوران، میمند، سرسید آقا) زبانزد خاص و عام است. سالیانه چندین هزار مسافر از دیدنی های ماسوله لذت می برند. این تعداد مسافر بیشتر در سه ماهه تابستان وارد شهر می شوند، چرا که هوای آن در این فصل معتدل و مرطوب است. گرچه زیبایی های آن در سه فصل دیگر سال چه بسا از تابستان بیشتر است.

 

بقعه های ماسوله:

۱- بقعه عون بن علی یا عون بن محمد حنیفه بن علی: این بقعه به عنوان بقاع منطقه و محل اصلی تجمعات مردم ماسوله به شمار می رود. بقعه در کنار مسجد قرار دارد و به قلندر خانه نیز معروف است. بقعه عون بن علی بن محمد بن علی دارای دری به ابعاد ۷۲*۱۴۵ سانتیمتر است که به در «چله خانه» شهرت دارد. پلان بقعه هشت گوش است و گنبدی دو پوش دارد. ارتفاع صحن امامزاده تا زیر طاق گنبد اول ۴٫۲ متر است. در داخل حرم بقعه، صندوقی جای دارد که بر روی آن کتیبه ای به خط نسخ از سوره فتح و با تاریخ ۱۰۱۵ هجری قمری دیده می شود. چند سنگ قبر در داخل و ایوان های بقعه و مسجد هم جوار قرار دارد که مربوط به زمان قاجاریه است.

۲- امامزاده عین علی و زین علی: این امامزاده در ۱۶۰۰ متری شرق ماسوله در محلی به نام «اشکلت» واقع است. امامزاده دارای کتیبه ها و پنجره های مشبک است و تاریخ ساخت آن ۹۱۱ هجری قمری است.

۳- امامزاده ابراهیم: در «خروه بن» بالای ماسوله و بر سر راه جاده خلخال واقع شده و دارای قدمت تاریخی است.

۴- امامزاده هاشم: در مغرب ماسوله، زیر کوه سنگی قلعه بن قرار دارد. این امامزاده بنایی تاریخی دارد و بر سر راه جاده طارم است.

 

مساجد ماسوله:

مساجد ماسوله عبارتند از: مسجد خانه بر، مسجد بر، مسجد اسد محله، مسجد کشه سر سفلی، مسجد کشه سر علیا، مسجد ریحانه بر، مسجد قنبر آباد، مسجد دو خاله، مسجد جامع و مسجد صاحب الزمان که متعلق به سال ۱۱۱۷ هجری قمری است.

 

معماری ماسوله:

آنچه امروز بیش از هر چیز دیگری توجه گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب کرده می کند، معماری، بافت و ترکیب سنتی منازل ماسوله است. خانه های ماسوله اغلب دارای دو طبقه است. هر خانه در مجموع از دو قسمت تشکیل شده است:

قسمت زمستانی: قسمت زمستانی منازل در زبان محلی «سومه» نام دارد. سومه از اتاقی کوچک که معمولا در عقب خانه جای دارد و از نور چندانی برخوردار نیست، شکل گرفته است. در وسط این اتاق کوره ای که از آن برای آشپزی و تهیه غذا و هم چنین تامین گرما استفاده می شود، تعبیه شده است.

قسمت تابستانی: قسمت تابستانی یا اتاق پیشخوان، دارای پنجره های ارسی چوبی و بالارو است. این پنجره ها درای گره چینی است و با شیشه های رنگارنگ تزیین می شود. بعضی از خانه ها علاوه بر پیشخوان، اتاقکی بر بام منزل دارند که در زبان محلی به آن «برج» گفته می شود. بام هر منزل در ماسوله متمایل به کوه ساخته می شود و قسمت پیشین منازل بر عقب آن مسلط است.

تمامی مسافرانی که علاقه مند به استفاده از مناظر طبیعی هستند در سه فصل بهار، پاییز و زمستان می توانند شاهد مناظری بدیع از طبیعت باشند. آنان که جویای فضایی آرام، ساکت و خلوت هستند نیز در این سه فصل ماسوله را بسیار مناسب خواهند یافت.

ماسوله با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده‌ است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- آشنایی با جاذبه های گردشگری ایران، انتشارات آذر و سیمای دانش، دکتر حسین یاوری و معصومه ظفری، 1391.

اطلاعات این مکان
آدرس
فومن، خیابان کاشانی، جاده ماسوله
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
1090

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران