شهرستان اسکو

روستای تاریخی و صخره ای کندوان در اسکو

  • روستای تاریخی و صخره ای کندوان در اسکو
  • روستای تاریخی و صخره ای کندوان در اسکو
  • روستای تاریخی و صخره ای کندوان در اسکو
  • روستای تاریخی و صخره ای کندوان در اسکو
  • روستای تاریخی و صخره ای کندوان در اسکو
  • روستای تاریخی و صخره ای کندوان در اسکو
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در سده هفتم هجری قمری و به سبب حمله مغولان و عدم امنیت و ترس مردم از قتل و غارت، روستاییان منطقه جنوب خاوری اسکو در صدد برآمدند محل امنی برای خود بیابند. به علت مرتفع بودن منطقه کندوان و همچنین موقعیت سوق الجیشی آن و وجود چشمه آب و نزدیکی به مراتع و چراگاه ها، آن مکان را مناسب یافتند و به آن منطقه کوچ کردند.

کندوان روستایی تاریخی و کم نظیر است که در فاصله ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی اسکو در میان دره ای سرسبز و با صفا و کنار رودخانه پر آبی قرار گرفته است. فاصله روستای کندوان تا تبریز ۶۲ کیلومتر است.

سراسر روستای کندوان تشکیل شده از صخره های مخروطی شکلی که روستاییان درون آن ها را تراشیده و به صورت محلی مسکونی که کران می نامند درآورده اند. فرم کالبدی این روستا از لحاظ معماری یکی از نادرترین اشکالی است که تاکنون توسط انسان برای سکونت انتخاب و طراحی شده است. روستای کندوان با خانه های هرمی اش در دل صخره های سنگی و سخت کوه سهند و با پنجره های کج و کوله و رنگین اش، پیشینه ای ۸۰۰ ساله دارد.

روستای کندوان که در طی قرن ها مامن فرهادان گمنام کوه کنی بوده که بی نام و نشان این کوه های سر به فلک کشیده را با دستانی خالی تراشیده اند تا امروز برای ما ایرانیان مظهر افتخاری به حساب آید که صاحب یکی از شگفتی های دنیا هستیم. کندوان سومین روستای صخره ای دنیا پس از یکاپادوکیای ترکیه و داکوتای آمریکا می باشد و البته تنها روستای صخره ای جهان است که زندگی هنوز در آن جریان دارد و مردم در آن ساکن هستند.

یکی از بزرگترین جاذبه های روستای کندوان، هتل لاله کندوان می باشد. این هتل، سومین هتل صخره ای دنیا بوده و باعث شده تا گردشگران بسیاری از ایران و سراسر دنیا برای سکونت در این روستای آرام و در دل صخره ها به این هتل بیایند، تا جایی که اغلب اوقات اتاق های هتل از ماه ها قبل رزرو می باشد.

این روستا چشمه آب معدنی مهمی به همین نام دارد که برای درمان بیماران کلیوی نقش به سزایی دارد که در داخل روستا به صورت آب لوله کشی قابل استفاده برای ساکنان و مسافران عزیز می باشد.

کندوان در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۷۶ به شماره ۱۸۵۷ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

اطلاعات این مکان
آدرس
خیابان چایکنار، جاده اسکو به کندوان، روستای کندوان
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
15 اردیبهشت 1376
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
1857

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران