روستای زشک تکه‌ای از بهشت در مشهد

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

روستای زشک مشهد

مشهد یکی از بهترین شهرهای خراسان رضوی است. شهری که برترین امکانات اقامتی و رفاهی را به همراه دارد و به همین دلیل، مسافرانش همواره با خاطره خوش آن را ترک می‌کنند. شهری که دور و اطرافش پوشیده از باغ‌ها و پارک‌ها است.

مشخصات روستای زشک

در این مقاله می‌خواهیم در مورد روستای زشک برایتان بگوییم که در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر مشهد واقع‌شده و اهالی سرخوشی دارد. در نظر داشته باشید که روستای زشک جزو ۵ روستایی است که در سفرتان به مشهد باید حتماً دیدار کنید. روستای زشک در جنوب شرقی کوه بینالود در ۲۰ کیلومتری مشهد واقع شده است. این روستا که در شهر شاندیز قرارگرفته دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است. چشمه‌های متعددی در این روستا وجود دارند که بسیار زیبا هستند و این روستا به عنوان یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های شهر مشهد است. زشک در لغت یعنی زو اشک، به معنای چشمه‌های جوشان است که توانسته سالانه هزاران مسافر داخلی و توریست را به سمت خود جذب کند. البته مسیر رودخانه کاملاً خشک‌شده اما چند صد متر پایین تر آب فراوانی وجود دارد، طوری که این روستا به خاطر همین چشمه‌های جوشان معروف است و کار اصلی اکثر مردم روستای زشک باغ داری، پرورش دام و طیور و شیلات و صنایع‌دستی است.

باغ‌های میوه روستای زشک

معرفی روستای زشک مشهد

روستای زشک مشهد

روستای زشک با چشم اندازهای بسیار زیبا، آب و هوای معتدل و باغ‌های سرسبز میوه جزو بهترین مناطق ییلاقی شهر مشهد است، به خاطر همین چشمه‌ها و آب کافی، انواع محصولات باغی مانند گیلاس، سیب، گلابی، زردآلو، گردو در این منطقه کاشت می‌شوند.

تله‌کابین زشک

شاید باورتان نشود اما در روستای زشک، تله‌کابینی نیز وجود دارد که نخستین تله‌کابین این منطقه است و مسافران حتماً از این مکان دیدن ‌کنند و از بالای تله‌کابین مناظر بی‌نظیری را ببینند.

بهترین زمان برای سفر به زشک

چون این روستا آب و هوای فوق‌العاده‌ای دارد، بهترین زمان برای سفر بهار و تابستان است تا از طبیعت سرسبز لذت ببرید.

جاذبه‌های روستای زشک در مشهد

این روستا شامل جاذبه‌های زیادی است که در ادامه به معرفی چند مورد می‌پردازیم.

چشمه قل‌قلی

این چشمه که از پرآب‌ترین و دیدنی‌ترین چشمه‌ها در ییلاقات اطراف مشهد است، مانند یک لوله آب ترکیده و با قل‌قل از زمین می‌جوشد. از روستای زشک تا این چشمه حدوداً ۴ کیلومتر راه خاکی فاصله است که حتماً از هوای تمیز این منطقه لذت خواهید برد.

قله شیر باد

قله شیر باد به عنوان بلندترین قله کوهستان بینالود محسوب می شود که راه صعود به آن از روستای زشک مشهد از حاشیه رودخانه به سمت ارتفاعات است. چون قله شیر باد بلندترین ارتفاع را در بین هر سه استان خراسان‌ دارد، به بام خراسان مشهور است.

دره نهل

دره‌ای سرسبز که سرچشمه رودخانه زشک آنجا است و یکی دیگر از مسیرهای صعود به قله شیر باد از همین دره و کنار چشمه پرآب شروع می‌شود. در حاشیه رودخانه زشک در دره نهل گل‌های بابونه می‌روید که منظره بی‌نظیری به وجود آورده‌اند.

قله چمن

قله چمن یکی دیگر از قله‌های بینالود است که شیب ملایمی دارد و یکی از مناسب‌ترین قله‌ها برای راهپیمایی و کوهنوردی برای افراد غیرحرفه‌ای است. در دامنه قله چمن، گیاهان خوراکی و دارویی زیادی رشد می‌کنند که اکثر سبزی‌های کوهی و گیاهان دارویی از این منطقه تأمین می‌شود. پس در سفرتان به شهر مشهد، بازدید از این روستای دوست‌داشتنی را فراموش نکنید.

معماری و بافت روستای زشک

علاوه بر طبیعت بی‌نظیر خدادادی، بافت تاریخی این روستا با خانه‌هایی که دیوارهای سنگچین و سقف‌های شیروانی دارند فوق‌العاده است که باعث شهرت این روستا و منطقه شود، زیرا هنوز هم بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. چنارهای بزرگ روستای زشک بسیار زیبا هستند و همچنین باغ‌های این روستا به میوه‌های تابستانی خوشمزه با بهترین کیفیت مانند آلبالو، گیلاس، زردآلو و هلو معروف است. مطمئناً از طعم این میوه‌های بهشتی سیر نخواهید شد. همچنین نان‌های محلی زشک خیلی خوشمزه است و حتماً با خودتان سوغاتی خواهید برد. چند مورد رستوران و چایخانه‌ سنتی نیز در این منطقه برای رفاه حال گردشگران و مسافران دایر شده تا هم استراحتی داشته باشید و هم از خودشان پذیرایی کنند.

مطالب مرتبط: طرز تهیه آش کوفته قلقلی مشهد، بهترین هتل های مشهد، روستاهای شهرستان مشهدعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران