شهرستان سبزوار
  • هتل
  • جاذبه های مذهبی
  • جاذبه های فرهنگی و هنری
  • جاذبه های تاریخی
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

روستای زعفرانیه روستایی از توابع سبزوار دارای اب و هوای گرم و خشک است

زعفرانیه

روستای زعفرانیه از توابع بخش مرکزی شهرستان سبزوار، با مختصات جغرافیایی۵۸ درجه و ۵ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و۱۰ دقیقه عرض شمالی، در ۳۵ کیلومتری شرق سبزوار و در حاشیه جاده اصلی سبزوار- نیشابور قرار گرفته است. این روستا از سطح دریا ۱۰۲۰متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در تابستان‌ها نسبتاً گرم و در زمستان‌ها سرد و خشک است.

قدمت روستا

قدمت روستای زعفرانیه، حداقل به بیش از ۵ قرن پیش مربوط است. آب‌انبار، کاروانسرای شاه عباسی، یخدان و قلعه قدیمی روستا، ضمن نشان‌دادن قدمت کهن، بر رونق این روستا، در گذشته‌های دور دلالت دارند. این روستا، از قدیم در مسیر ارتباطی شهرهای سبزوار- نیشابور- مشهد قرار داشته و کاروانسرای شاه عباسی آن معروف است. قدمت این کاروانسرا به دورۀ صفویه مربوط است.در برخی منابع قدیمی نام روستا را به مرغوبیت زعفران آن نسبت داده‌اند.

مردم روستای زعفرانیه به زبان فارسی و با گویش خراسانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۷۵، روستای زعفرانیه ۳۱۴ نفر جمعیت داشته است که در سال ۱۳۸۵، به تعداد ۴۲۰ نفر افزایش یافته است. درآمد بیشتر مردم روستای زعفرانیه از فعالیت‌های زراعی و دامداری تأمین می‌شود. گروهی نیز، در کارهای خدماتی و صنایع دستی اشتغال دارند.

محصولات زراعی روستای زعفرانیه

مهم‌ترین محصولات زراعی روستا شامل گندم، جو، پنبه، زیره، هندوانه و زعفران است که به دو شیوه آبی و دیم کشت می‌شوند. گوشت و فرآورده‌های لبنی مانند شیر، ماست، پنیر و کره از محصولات دامی روستا هستند. زنان روستای زعفرانیه ضمن همکاری در فعالیت‌های زراعی و دامداری به تولید صنایع دستی مانند قالی‌بافی و فرت‌بافی نیز می‌پردازند. فرت، نوعی قالیچه کوچک در ابعاد ۲×۱ متر است.

آثار تاریخی روستا

برخی از آثار تاریخی این روستا عبارتند از: کاروانسرای زعفرانیه، که از آثار دوره صفوی است و در دوره قاجار بازسازی شده است. در بنای آن از آجر، ملاط و ساروج استفاده شده است.

 

دیدنی های ایران:

روستای جوربند چمستان نور   روستای خورهه و جاذبه های تاریخی آن

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران