معرفی روستای گردشگری و تاریخی بند ارومیه

 • معرفی روستای گردشگری و تاریخی بند ارومیه
 • معرفی روستای گردشگری و تاریخی بند ارومیه
 • معرفی روستای گردشگری و تاریخی بند ارومیه
 • معرفی روستای گردشگری و تاریخی بند ارومیه
 • معرفی روستای گردشگری و تاریخی بند ارومیه
 • معرفی روستای گردشگری و تاریخی بند ارومیه
 • معرفی روستای گردشگری و تاریخی بند ارومیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بند روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه در استان آذربایجان غربی قرار دارد. این منطقه زیبای کوهستانی همراه با باغات و سد رودخانه شهر چای در طول سال بیشترین گردشگران و دوستداران طبیعت را به‌ سوی خود جلب می‌ کند. روستای گردشگاهی بند، از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه در ۳ کیلومتری جنوب غربی ارومیه واقع شده است.

ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۴۰۰ متر می‌ باشد. این روستا از شمال به روستای میرآباد، از غرب به روستاهای اوعلی، نوشان علیا و سفلی، از طرف شرق به کلیسای سیر جانوسلو و بزوه و از جنوب به روستای شملکان محدود شده است. آب و هوای این روستا در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.

این روستا از دیرباز محل مبادله کالاها و بازار روستایی منطقه ارومیه بوده است و در کنار بستر رودخانه شهر چای به صورت خطی استقرار و امتداد یافته است. قدمت روستای بند به بیش از سه قرن می‌ رسد.

مردم روستای بند به زبان‌ های آذری و کردی سخن می‌ گویند. دین رسمی آن اسلام و پیرو مذهب شافعی هستند. درآمد اکثر مردم روستای بند، از فعالیت‌ های زراعی و دامداری تأمین می‌ شود. زمین‌ های زراعی روستا به صورت قطعات کوچک و پراکنده در جنوب، غرب و شرق روستا گسترده شده‌ اند. گندم و جو بیشترین سهم تولیدات زراعی این روستا را تشکیل می‌ دهد.

دامپروری نیز رونق قابل توجهی دارد و لذا گوشت، فرآورده‌ های لبنی و پشم از محصولات دامی این روستاست. باغات سیب و انگور در دامنه ارتفاعات و حواشی رودخانه گسترش یافته‌ اند. گروهی از مردم روستا نیز در امور خدماتی اشتغال دارند.

تولید صنایع دستی روستایی از قبیل گلیم و قالی نیز از گذشته‌ های دور در این روستا رواج دارد و همچنان توسط مردم به ویژه زنان روستا انواع قالی و فرش بافته می‌ شود.

خانه های روستا در بافت قدیم ساختاری سنتی دارند و از مصالحی مانند سنگ، چوب، خشت، گل و انواع آجر ساخته شده‌ اند. در ساخت خانه‌ های جدید، از مصالح سیمان و تیرآهن نیز استفاده می‌ شود. خانه‌ های روستاییان از فضاهای متنوعی چون آغل، اصطبل، انبار علوفه، اتاق‌ های استراحت، سرویس بهداشتی و راهرو یا دالان و حیاط برخوردار است

مهم‌ترین جاذبه‌ های طبیعی روستای بند عبارتند از: تفرجگاه‌های حاشیه رودخانه شهرچای، باغات پیرامون روستا، چشم‌ انداز کوهستان و تفرجگاه زمستانی بند، دریاچه پشت سرد شهرچای با قابلیت‌ های ورزش‌های آبی و تفرجگاه پیرامونی سد شهرچای

همچنین مسجد روستای بند که محل برگزاری مراسم و آیین‌ های مذهبی است، از آثار قدیمی روستا به شمار می‌ رود.

جاذبه‌ های فرهنگی در روستای بند از قبیل برگزاری جشن‌ های ملی و مذهبی و آیین‌ های مذهبی، جلوه‌ گاه آداب و رسوم بومی و نشانه‌ هایی از فرهنگ عمومی مردم روستا است. مراسم و آیین‌ های ملی از قبیل عید نوروز، شب یلدا و چهارشنبه سوری با حضور و مشارکت روستاییان برگزار می‌ شود. در مراسم عروسی، نوازندگان و عاشیق‌ های محلی با اجرای موسیقی و آوازهای آذری و کردی فضایی جذاب و شاد فراهم می‌ کنند. در ایام اعیاد مذهبی، مردم روستا مناسک مربوطه را به جا می‌ آورند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- ویکی پدیا

2- تارنمای گردشگری ارک توریسم

اطلاعات این مکان
آدرس
ارومیه، بلوار جام جم، روستای بند
نوع
روستای تاریخی و طبیعی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • ارومیه قلب آذربایجان در ۱۰ دی ۱۳۹۷

  به دیار آذربایجان شهر اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش اومدید.
  آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز.
  ما آذربایجانی ها به خصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها) خونگرمو مهمان نوازیم.
  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین اورمیه

 • یاشاسین‌ بند اورمیه آذربایجان در ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

  در روستای بند هم ترک زبان اهل شیعه زندگی میکنه و هم ترک‌ زبان اهل سنت. اصلا تو بند کرد وجود نداره .غذاهای ترکی و رستوران های ترکی بند زبان زده همه هست. هر کی خودش بیاد بند و یه دوری تو بند بزنه به واقعیت موضوع پی میبره.
  یاشاسین روستای بند
  یاشاسین آذربایجان

 • یاشاسین ارومیه یاشاسین آذربایجان در ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

  یاشاسین ارومیه
  یاشاسین آذربایجان

  ارومیه قلب آذربایجان