رونمایی از ۱۰۸ شی تاریخی چغامیش در موزه ملی ایران

 • رونمایی از ۱۰۸ شی تاریخی چغامیش در موزه ملی ایران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

۱۰۸ شی تاریخی چغامیش امروز چهارشنبه ۲ اردیبهشت در مراسمی با حضور “محمد حسن طالبیان” معاون میراث فرهنگی و “گیل استاین” رییس موسسه شرق شناسی شیکاگو  بعد از ۵۱ سال به ایران بازگردانده و در موزه ملی ایران رونمایی شد.

به گزارش سیتی پدیا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معاون میراث فرهنگی کشور در این مراسم که با حضور خبرنگاران انجام شد گفت: آثار استردادی چغامیش دومین محموله‌ دولت تدبیر و امید است که با همکاری موسسه شرق شناسی شیکاگو به ایران تحویل داده شد.

او با اشاره به تعهدی که دولت وقت ایران از موسسه‌ شرق‌ شناسی شیکاگو در قبال امانت این آثار برای انجام مطالعات گرفته بود، اظهار کرد: در سندی که در اختیار داریم فروغی، سفیر وقت ایران در واشنگتن اعلام کرده بود که یکم آوریل ۱۹۶۴ موافقت شده آثار چغامیش حاصل ۱۱ فصل کاوش برای مطالعات علمی به واشنگتن امانت داده شود.

طالبیان خاطر نشان کرد: سلامت کامل آثار از زمان امانت دادن تا برگشت به ایران، ۲۶۴ شی امانت داده شده به مدت سه سال و صرفا برای انجام امور علمی در شیکاگو باشد و  اینکه پس از پایان تعهد، این آثار تحویل اداره‌ی باستان‌ شناسی ایران شده و گزارشی از تحقیقات انجام شده نیز به کشور ارائه شود از شروط درج شده در این سند است.

طالبیان سایت باستان‌ شناسی چغامیش در خوزستان را با اهمیت دانست و خاطر نشن کرد: در تلاش هستیم تا سایت تاریخی «چغامیش» بار دیگر خوانا سازی شده و کار حفاظتی روی آن انجام شود زیرا این محوطه می‌تواند برای محققان و پژوهشگران بسیار مفید باشد.

معاون میراث فرهنگی گفت: زمانی که بحث ثبت جهانی «شوش» مطرح شد، علاقه داشتیم این سایت قدری بیشتر مورد توجه‌، مطالعه و کاوش قرار گیرد، در حال حاضر نیز در برنامه‌ ریزی‌ های انجام شده پس از ساماندهی محوطه، آن را به سایت موزه تبدیل و با انجام کارهای پژوهشی، می‌توانیم پرونده «چغامیش» را به پرونده‌ جهانی «شوش»، پس از ثبت جهانی‌ اش الحاق کنیم.

معاون میراث فرهنگی محوطه‌ شوش را یکی از منحصر به‌ فردترین سایت‌ های فرهنگی و زیستی در هزاره‌ چهارم قبل از میلاد دانست و ادامه داد: دانشگاه شیکاگو فکر و کمک زیادی برای استرداد این آثار انجام داد، امیدواریم با یک برنامه‌ ریزی دقیق این آثار مورد حفاظت کامل قرار گیرند.

طالبیان بیان کرد: این آثار با توجه به موقعیت جغرافیایی و زمانی ایجاد و کشف اهمیت زیادی دارند چون این آثار نشان‌ دهنده‌ تکنولوژی آن دوره و میزان فعالیت‌ ها در چغامیش هستند.

معاون میراث فرهنگی در ادامه معرفی آثار به طور تکمیلی در سطح جامعه را از رسالت‌ های موزه‌ی ملی ایران دانست و افزود: موزه ملی ایران باید این کار را با کمک سازمان میراث فرهنگی به بهترین نحو انجام دهد.

او در مورد معرفی آثار موزه‌ ای به مردم تاکید کرد: متاسفانه بحث معرفی در دوره‌های گذشته حذف شده بود و اکنون ما موظف هستیم با تولیدات فرهنگی‌، کتاب و ماکت و بروشور در سطح عام‌تر کار معرفی را انجام دهیم، در واقع معرفی باید به طور عام و خاص انجام شود.

او ایجاد انجمن‌های میراث فرهنگی را نیز در این زمینه موثر دانست.

وی درباره نحوه‌ی نمایش این آثار تاکید کرد: به زودی و پس از فراهم شدن مقدمات آثار استردادی چغامیش در موزه‌ ملی ایران نمایش داده می‌شوند.

“گیل استاین” رییس موسسه شرق شناسی شیکاگو نیز در این مراسم اشیاء استردادی چغامیش را «گنج بزرگ» دانست و تاکید کرد: پژوهشگران با کاوش در این آثار اطلاعات زیادی از نظر شهرنشینی‌، اقتصادی و بازرگانی می‌توانند در این محوطه به دست آورند.

“گیل استاین” اظهار امیدواری کرد: موسسه شرق‌ شناسی شیکاگو بتواند یک برنامه‌ ریزی مدون برای مطالعات و همکاری‌ های بین‌المللی بین ایران و دانشگاه شیکاگو امضا کند.

استاین توضیح داد: قبل از انقلاب اسلامی، این آثار به صورت امانی به شیکاگو برده شدند تا روی آنها تحقیق انجام شود، اما پس از انقلاب و در گیر و دارهای اداری آنجا ماندند تا مدتی پیش که با برطرف کردن مشکلات حقوقی این آثار اکنون در اختیار ایران هستند.

وی افزود:‌ برخی از کسانی که این آثار را می‌بینند یک پرسش از ما دارند که آنها از نظر قیمت چقدر اهمیت دارند؟ پاسخ من به آن‌ ها این بوده است که این آثار تکه‌ های گلی هستند که شاید قیمت پولی چندانی نداشته باشند، اما از آن نظر اهمیت دارند که تمدن ایران را به عنوان مهد تمدن جهان نشان می‌دهند. در واقع این آثار متعلق به یک دوره شهرنشینی هستند که نمونه آن را به جز ایران فقط در عراق داریم.

رئیس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو در پاسخ به پرسشی درباره‌ تمایل این موسسه برای نشان دادن حُسن نیت‌ اش به ایران و کمک برای بازگرداندن دیگر آثار تاریخی در اختیار این موسسه مانند الواح هخامنشی گفت: تبلت‌ های تخت‌ جمشید یکی از مهم‌ ترین مدارک ایران هستند. از زمانی که این آثار را در اختیار داریم سعی کرده‌ ایم به صورت سیستماتیک آنها را چاپ و ترجمه کنیم، اما اکنون آنها از اختیار ما خارج شده‌ اند. این تصمیم عالی آمریکاست و امیدواریم به زودی رای به نفع ایران صادر شود تا به ایران برگردانده و باز کار روی آن‌ ها انجام شود.

او با اشاره به روند سیستم حقوقی آمریکا در سه مرحله‌ دادگاه پایین‌، دادگاه میانی و دادگاه عالی اظهار کرد: در پرونده‌ الواح شیکاگو، قاضی دو دادگاه نخست رای‌ های محکمی را به نفع ایران صادر کرده‌ اند، از سوی دیگر بر اساس سنت، زمانی‌ که دو دادگاه اول به نفع پرونده رای دهد، دادگاه عالی نیز به همان رای قانع می‌شود.

او به متنی که در این پرونده درباره‌ الواح آمده نیز اشاره کرد که «این‌ ها مواد فرهنگی و ذخایر فرهنگی یک ملت هستند و به هیچ فردی تعلق ندارند و نباید از آنها گرفته شود.»

استاین با اظهار امیدواری از این‌ که «امیدواریم امسال رای دادگاه به نفع ایران صادر شود»، از موزه‌ ملی ایران خواست به عنوان یکی از رسالت‌ های موزه‌ ای، اطلاعات موزه‌ ملی به عنوان «موزه‌ مادر» را در قالب اطلاعات بروشور و کاتالوگ به شکل عامیانه‌ تر که مردم آنها را درک کنند به دیگران منتقل کنند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • مسعود رحیمی در ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴

  سپاسگزارم جناب مهندس سریزدی

  • حمیدرضا سریزدی در ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴

   با سلام
   خواهش جناب رحیمی عزیز
   خوشحالیم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است.