زیبایی‌های شمال را در کرمانشاه ببینید!

  • زیبایی‌های شمال را در کرمانشاه ببینید!
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

می‌خواهیم شما را با یکی از زیباترین و باصفاترین نقاط استان کرمانشاه آشنا کنیم، منطقه‌ای که زیبایی‌هایش تداعی‌کننده سرسبزی و زیبایی‌های گیلان و مازندران در شمال کشور است.

به گزارش سیتی پدیا و به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه کرمانشاه، این منطقه که امروز می‌خواهیم در مورد آن برای شما بگوییم جایی نیست جز گیلانغرب اما چطور به آنجا برسیم؟

گیلانغرب از شمال به شهرستانهای سرپل ذهاب و قصرشیرین، از جنوب به شهرستان ایوانغرب، از شرق به شهرستان اسلام‌آبادغرب و از غرب به شهرستان قصرشیرین محدود می‌شود و از کرمانشاه تا گیلانغرب حدود ۱۶۰ کیلومتر راه است. از همین ابتدا یادآور می‌شویم که دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری خود را آماده کنید تا هر لحظه بتوانید عکس‌های زیبا و یادگاری در این منطقه بگیرید و در خاطرات خود آنها را به ثبت برسانید.

اما در کجای گیلانغرب بگردیم؟

از اسلام آبادغرب که به گیلانغرب می‌رویم مطمئنا فضای سرسبز و زیبای بهاری منطقه «گواور» توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، منطقه‌ای جذاب و دیدنی که انعکاس نور خورشید بر روی سبزه‌ها، درختان و شکوفه‌های بهاری نگاه هر بیننده‌ای را به سوی خود جلب می‌کند.

رشته کوه‌های غربی و جنوب غربی گیلانغرب بیشمار هستند و عمدتاً مراتع گرمسیری عشایر را در خود جای داده‌اند. نزدیک ترین این ارتفاعات که از بلندی‌های «چه رمیان» «چغاله وند» و «گه مه که و» شروع می‌شود و در هر جا با نام خاصی در جنوب گیلانغرب تا بلندی های «ئناب» که مشرف بر جنوب شهر گیلانغرب است ادامه یافته و آنگاه به بلندی‌های ناودار و «میه ره نگار» و سپس تا غرب دشت ایوان غرب امتداد می‌یابد.

در غرب دهستان ویژنان بلندی «وه ری قاچانه » و «وه ری ملیه میه کوت» در جنوبش «زه له زرد» و «قوله نگ ئاو»، «میه گول» و «گل خه یرگ» و «بلوه شیوه» قرار دارد. ارتفاعات شیاکو « شیاکوه» و «شه کمیان» و «بان سه یران» و «پاروو مال» و «دار به رو شاواز و ئه لی به گ» تا منطقه نفت شهر و سومار ادامه می‌یابد. ارتفاعات جنوبی گیلانغرب به هم پیوسته هستند.

به علت کوهستانی بودن و ریزش‌های جوی مناسب، این منطقه دارای رودخانه‌ها، سراب‌ها، چشمه‌ها و منابع آب زیرزمینی فراوانی است. از مهمترین سراب‌های آن سراب گیلانغرب یا سراب مورت «murt» است که باعث آبادانی منطقه و مشروب ساختن زمین‌های حاصلخیز اطراف گیلانغرب شده است. این سراب در قسمت شرق گیلانغرب و در دامنه کوه سراوان قرار دارد.

اصلی‌ترین منطقه گردشگری گیلانغرب، سراب مورت و محوطه تاریخی آن است. سراب مورت و محوطه تاریخی آن در پنج کیلومتری شرق شهرستان گیلان‌غرب و در حاشیه‌ی روستای سراب واقع شده است. نام این محوطه برگرفته از سراب خروشان و بوته‌های مورتی است که اطراف این محوطه‌ی تاریخی روییده‌اند. مورت نزد زرتشتیان اهمیت و تقدسی خاص داشته است، به‌طوری که این گیاه را نماد اهورامزدا دانسته‌اند. امروزه زرتشتیان از این گیاه هنگام مراسم در آتشکده‌ها استفاده می‌کنند. همچنین در این مجموعه گردشگری یک کاخ به نام کاخ سراب مورت وجود دارد. این بنای یادشده از دو بخش رسمی و خصوصی تشکیل شده که بخش رسمی شامل حیاط، تالار تشریفات و اتاق گنبدخانه است.

گلین گردشگاهی است، بکر و روح‌انگیز که دره‌ای پوشیده از درختان گوناگون با اناری معروف و رودی همیشه خروشان است که کیلومترها زیبایی و لطافت را به گردشگران هدیه می‌کند. این منطقه به شکل دره‌ای عمیق و طویل با حدود ۲۰ کیلومتر طول و عمق ۴۰۰ متر است که رودخانه‌ای زیبا دارد و در میان درختان سرسبز پنهان شده است، این منطقه از قسمتهای تاریخی و قدیمی استان کرمانشاه به شمار می‌آید.

طبق روایات و انتشارات تاریخی، زندگی در این بخش قدمتی برابر با آثار تاریخی و اساطیری بیژن و منیژه در شهرستان سرپل ذهاب دارد. براساس روایات تاریخی، در زمان حکومت بیژن در این منطقه، مردم اطراف دره از هجوم جانوران درنده به حاکم شکایت می‌برند. “گرگین” برای پاکسازی این دره اعزام شده که موفق می‌شود امنیت منطقه را تامین کند و از آن زمان زندگی در این منطقه جریان یافته است. اگرچه این منطقه زیبا و تاریخی به سبب ناآشنایی مهجور مانده است اما زیبایی‌هایش چشم هر بیننده‌ای را به حیرت وا می‌دارد.

جدای از شگفتی‌های طبیعی در این منطقه آثار تاریخی متعددی نیز وجود دارد که شامل کتیبه فرهاد (یا فرهاد کن) در ۱۵۰متری پل شاه، تاق روبه روی روستای نجار، قلعه گرگین، قلعه انجاورود (عظیمه) و رودخانه دیره است.

سرچشمه رودخانه دیره، آب‌های سطحی کوه «کچل»، دشت «کفراور» و «نوا کوه» و چشمه‌سارهای دره گلین است. این رودخانه پس از مشروب ساختن دشت دیره از طریق محل موسوم به آب باریک وارد حوزه سرپل‌ذهاب و قصرشیرین می‌شود.

منطقه زیبای میاندار بدون استثناء یکی از زیباترین منطقه‌های گردشگری گیلانغرب است که بیش از ۶۰۰۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان گیلانغرب را دربر گرفته است و یکی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری شهرستان و کرمانشاه بشمار می‌رود. شاید طبیعت فصلی و مناظر بکر پوشیده از درختان بلوط در منطقه دیدنی و بکر میاندار (ناودار) جزو معدود مکانهایی باشد که هر بار دیدن از آن زاویه‌ای از زیبایی‌ها را در ذهن ناظر آن زنده می‌کند.

همچنین ساخت سد زاگرس در منطقه ی گیلانغرب باعث شده که به زیبایی‌های این منطقه افزوده شود و آن را به یک منطقه بکر و زیبا و دیدنی برای ایام مختلف سال به ویژه بهار تبدیل کند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران