سنگ نگاره فتحعلی شاه قاجار در تنگه واشی

  • سنگ نگاره فتحعلی شاه قاجار در تنگه واشی
  • سنگ نگاره فتحعلی شاه قاجار در تنگه واشی
  • سنگ نگاره فتحعلی شاه قاجار در تنگه واشی
  • سنگ نگاره فتحعلی شاه قاجار در تنگه واشی
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

سنگ نگاره فتحعلی‌شاه یا نقش‌برجسته چشمه علی واقع در چشمه علی شهرری یکی از کتیبه‌های فتحعلی شاه قاجار است که به دستور او احداث شده‌است،

سنگ نگاره فتحعلی شاه

این کتیبه های قاجاری بیش از ۱۸۰ سال قدمت دارند و در ابعاد ۶*۷ متر یکی از جاذبه های تاریخی استان تهران به شمار می آیند. این سه کتیبه که با تصاویری از صحنه های شکار فتحعلی شاه و عباس میرزا تزیین شده است.
این سنگ نگاره ها در حقیقت یکی از مجموعه سه تایی سنگ نگاره های قاجاری هستند که یکی از آنها در چشمه علی ری و دیگری در تونل وانای جاده هراز قرار گرفته است.
متاسفانه این کتیبه که در طول چندین دهه آسیب بسیار اندکی از عوامل طبیعی دیده اند از وقتی که تنگه شناخته شده و بازدیدکننده های آن زیاد شده اند دچار تخریب های جدی نظیر نوشتن یادگاری با رنگ و اسپری و مداد چشم و … شده است.

تنگه واشی

 

تنگه واشی در ۱۷ کیلومتری شهر فیروز کوه قرار دارد. در حرکت از سمت تهران به دماوند ۱۷ کیلومتر بعد از فیروزکوه ، خروجی به سمت چپ هست که به سوی تنگه واشی حرکت می کند.
شاید یکی از جذابترین بخش‌های سفر به تنگه واشی حرکت در رودخانه‌ای است که در بین یک دره سنگی قرار دارد. با توجه به نزدیکی تنگه واشی به شهر تهران، امکان مسافرت یک روزه به این منطقه وجود دارد و بخصوص در تابستان هزاران نفر از ساکنین استان تهران و دیگر استان‌های اطراف به این منطقه مسافرت می‌کنند.

آثار تاریخی تنگه واشی

تنگه واشی علاوه بر طبیعت زیبا، دارای آثار تاریخی زیادی نیز می‌باشد. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده‌است. دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و کتیبه شکل شاه در پشتِ تونل وانا جاده هراز واقع شده‌اند. هر سه این کتیبه‌ها به دستور فتحعلیشاه قاجار حکاکی شده‌است. فتحعلی شاه که دوران پیش از پادشاهی خویش را در شیراز گذرانده بود، با دیدن نقش برجسته‌های آن دیار، سه نفر به نامهای حجارباشی، نقاش باشی و معمارباشی را مسئول ساخت این سه کتبیه در تهران کرد.

سایر دیدنی های ایران

معرفی تنگ هرایرز نورآباد ممسنی    معرفی تنگ الله اکبر شیراز   معرفی پل ورسک و سه خط طلا سوادکوه

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران