سوغاتی های استان مرکزی

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

معرفی سوغاتی های استان مرکزی

استان مرکزی به‌عنوان پایتخت صنعتی ایران و بزرگ‌ترین شهر در مرکز ایران با انواع سوغاتی‌ها شمارا رهسپار شهر خودتان می‌کند. از این میان می‌توان به انواع صنایع‌دستی، مثل گیوه و فرش دستباف، نان‌های محلی و مواد خوراکی و چندین مورد دیگر اشاره کرد. اما در این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با سوغات اراک آشنا کنیم و بهترین محصولات اراک را به شما معرفی کنیم تا در انتخاب و خرید سوغات راحت باشید. همین‌که وارد بازار اراک شدید، در جریان باشید که قرار است با جیب خالی و دستان پر از این بازار خارج شوید. از معروف‌ترین سوغاتی‌های اراک می‌توان به نان فطیر اشاره کرد که طعم بسیار خوشمزه‌ای دارد. همچنین شیرینی گوش‌فیل جزو شیرینی‌های این استان است. انگور و کشمش اراک هم که در کل ایران و حتی دنیا نیز مشهور است.

نان فطیر

بااینکه در هر شهری دستور پخت و طعم‌ و شکل و اندازه‌های متفاوتی دارد اما فطیر اراک که در ایران مشهور شده، نان‌شیرینی فطیر است که از آرد، شکر، تخم‌مرغ و مواد دیگر تشکیل‌شده و مانند نان آن را در تنور می‌پزند. فطیر دارای انواع مختلفی مانند کسمه و شیرمال است.

شیرینی گوش‌فیل اراک

شیرینی گوش‌فیل از شیرینی‌های محبوب شهر اراک است و به علت نوع پخت و مواد اولیه طبیعی‌اش بسیار ترد است. حتماً به‌عنوان عصرانه همراه با چای امتحان کنید و عاشق طعمش شوید. حتی پیشنهاد ما این است تا این شیرینی را به‌عنوان سوغاتی به شهر خود ببرید تا اقوام و دوستانتان هم مشتاق سفر به این شهر زیبا شوند.

ترخینه‌

یکی از سوغاتی‌های خوشمزه دیگر استان مرکزی، ترخینه جامد است که در شهرهای مختلف آن می‌توانید تهیه کنید. درواقع ترخینه‌ جامد همان بلغور گندم یا جو است که در دوغ ترش خیسانده شده و سپس از این مخلوط خمیر مانند را گلوله می‌کنند و با افزودن مقدار کمی از گیاه خشک پونه داخل سینی‌ها زیر نور آفتاب خشک می‌کنند. بعد از خشک شدن، به تکه‌های ترخینه جامد، حبوبات و سبزی خشک اضافه می‌کنند و بعد از خیس خوردن در آب جوش کم‌کم به‌صورت غذایی مانند سوپ یا آش درمی‌آید . درواقع ترخینه، غذای نیمه آماده است.

انار

از مهم‌ترین محصولات باغی ساوه که در زبان محلی به آن نار نیز گفته می‌شود. انار ساوه جزو مرغوب‌ترین و مشهورترین انارهای کشور به شمار می‌آید که دارای انواع ملس ترش، ملس تبریزی، یوسف خانی، رباب نی‌ریز، ملس یزدی و ارجستانی است. فصل برداشت انار ساوه فصل پاییز است و در ساوه همه‌ساله جشنواره‌ انار برگزار می‌شود. رب انار نیز که از این میوه خوشمزه تهیه می‌شود، می‌توانید باکیفیت بی‌نظیر از این استان سوغاتی تهیه کنید.

انگور

هزاوه که یکی از روستاهای شهرستان اراک است، با بافت کوهستانی و آب‌وهوای مناسب مرکز مزارع انگور است. تا چشم کار می‌کند باغ و تاکستان انگور خواهید دید. همین کشت انگور و تولید محصولات مرتبط مانند شیره‌ انگور و کشمش از مهم‌ترین فعالیت‌های مردم روستای هزاوه به‌حساب می‌آید، همین کارها باعث شده تا این روستا به قطب‌ تولید انگور تبدیل و شناخته شود.

عسل

شهرستان خمین که در جنوب استان مرکزی قرار دارد، از قطب‌های مهم تولید عسل کشور است. کار برداشت عسل در این شهرستان از اوایل تابستان آغاز می‌شود و در اوایل آذرماه به اتمام می‌رسد.

فرش‌های دستبافت

ساروق که در ۵۰ کیلومتری شمال اراک قرار دارد، به خاطر فرش‌های دست‌بافتش شهرت جهانى دارد. فرش‌های اراک به سه دسته‌ محال، مشک‌آباد و ساروق تقسیم می‌شوند. یکی از دلایل اصلی رونق و شهرت فرش ساروق، بافت صحیح و دقیق آن است که استانداردهای مربوطه در ابعاد، گره‌های صحیح رعایت می‌شود و همین امر باعث جلب رضایت مشتریان می‌شود. البته دلایل دیگری نیز در جذابیت فرش اراک (ساروق و فراهان) وجود دارد که آن طرح و نقشه‌ این فرش‌هاست.

گیوه اراک

گیوه نوعی پاپوش یا کفش است که در شهر سنجان تولید از گذشته‌های دور تا الان تولید می‌شود. این کفش دو قسمت دارد، لایه رویه که از جنس پنبه است و توسط زنان منطقه بافته می‌شود و لایه زیرین که توسط مردان درست می‌شود. این کفش‌ها طوری دوخته می‌شوند که آب نمی‌تواند به داخلش نفوذ کند و به‌راحتی می‌توان در قسمت‌های سنگلاخی استفاده کرد. البته همین لایه زیرین خود به سه دسته تقسیم می‌شود؛ گیوه اشرافی با زیره چرم، گیوه شهری با زیره چرم و پاشنه پلاستیکی، گیوه کارگری با لایه زیری لاستیک است.

مسگری اراک

مسگری هم که از هنرهای قدیمی استان مرکزی است و اگر به بازارهای قدیمی بروید، از همان ورودی صدای چکش‌های مسگران را خواهید شنید و این صداها نشانگر زنده‌بودن هنرهای قدیمی در این شهر است. ظروف مورداستفاده روزانه و تزیینی زیادی از مس تولید می‌کنند که می‌توانید به‌عنوان سوغاتی به شهر خود ببرید.

مطالب مرتبط: مکان های دیدنی استان مرکزی، رستوران های یکسان سازی سپاه درمرکزی، خانه معلم استان مرکزی

حتما بخوانید: طرز تهیه خورش فسنجان و کشک مرکزی، شیرینی جوزغند سوغات استان مرکزیعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران