شاندیز عروس دیدنی های مشهد

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شاندیز مشهد

یکی از استان های کشورمان که پر از مکان های دیدنی و جاذبه های توریستی طبیعی و تاریخی است استان خراسان رضوی می باشد. این استان علاوه بر حرم مطهر امام رضا، دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی و اماکن قدیمی است. همچنین دارای شهرها، روستاها و مناطق ییلاقی بسیار جذاب و دیدنی است که دل هر مسافری را می برد. یکی از این مناطق زیبا شاندیز مشهد است که در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر مشهد قرار گرفته و دیدنش حتما توصیه می شود.

شاندیز

معرفی شاندیز مشهد

شاندیز مشهد

یکی از مشهورترین جاهای دیدنی مشهد، منطقه ییلاقی شاندیز است. شاندیز دارای آب و هوای خوشی است که در غرب مشهد در منطقه بینالود قرارگرفته و شامل رودخانه‌های متنوع، دره‌ها و درختان بلند چنار، سپیدار و صدای خوش پرندگانی مانند هدهد است.

موقعیت جغرافیایی ییلاق شاندیز

شهر ییلاقی شاندیز به خاطر موقعیت جغرافیایی‌اش در ارتفاعات بینالود دارای آب و هوای معتدل، آب فراوان و باغ‌های وسیعی است که جزو مقاصد گردشگری مسافران مشهد بوده است، به همین دلیل دارای تابستان‌های خنک و زمستان‌های بسیار سرد است. تماشای دره شاندیز و درختان سر به فلک کشیده آن به همراه گل های وحشی که در این دره روییده‌اند، چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. وجود دره های مصفا و رودخانه‌های پرآب که از دامنه کوه‌های بینالود سرچشمه می گیرند، مناظر طبیعی بی‌نظیری را خلق کرده‌ است.

علاوه بر گیلاس، این شهر به پوست و محصولات پوستی نیز معروف است، طوری که محصولات پوستی مانند کت، کلاه و خیلی موارد دیگر از شهر شاندیز به دیگر شهرهای ایران ارسال می‌شود.

ششلیک شاندیز

معرفی کباب شاندیز

کباب شاندیز

در شاندیز فروشگاه‌های صنایع‌دستی و رستوران بزرگی به نام پدیده شاندیز وجود دارد که در سفرتان به مشهد حتماً از این منطقه بازدید کنید. مهم‌ترین محصول تولیدی گیلاس و سوغات مهم این شهر نیز صنایع‌دستی است. غذای معروفش هم ششلیک شاندیز است که از شش تکه گوشت گوسفند با روش پخت مخصوص شهرت جهانی دارد که در اکثر رستوران‌های ایران با نام این شهر غذای لذیذ ششلیک شاندیز عرضه می‌کنند، البته اخیراً هشتلیک هم اضافه شده است.

صنایع دستی شاندیز

معرفی شاندیز مشهد

شاندیز مشهد

در گذاشته مسیر کاروانسرای تابستانی بوده و ورود به منطقه ییلاقی از امتداد بلوار وکیل‌آباد امکان‌پذیر است. رودخانه‌های پر آب باعث زیباتر شدن درختان و باغ‌های انبوه شده‌اند که همواره مورد استقبال ساکنان شهر مشهد و گردشگران منطقه شده است. در همان ابتدای شاندیز فروشگاه‌های صنایع‌دستی از جمله پوستین، گلیم، ظروف سنگی هستند که شاندیز به عنوان یک منطقه بین‌المللی گردشگری در کشور معرفی‌شده است.

البته هرچقدر هم از طبیعت چشم‌نواز دهکده ییلاقی شاندیز بگوییم باز هم کم گفته‌ایم، زیرا حس آرامش خاصی را به انسان منتقل می‌کند. همان طور که گفتیم این دهکده در منطقه‌ای کوهستانی واقع‌شده و دارای چشمه‌ها و رودهای بسیاری است. نام این دهکده در گذشته شاهان دژ و قبل تر از آن نیز شاهین دژ بوده است.

جاذبه‌های دهکده ییلاقی شاندیز

این دهکده شامل جاذبه‌های طبیعی، گردشگری و تفریحی زیادی که در ادامه شما را با این مناطق بیشتر آشنا می‌کنیم:

مجموعه پذیرایی سنتی دهکده ییلاقی شاندیز

این مجموعه بزرگ و زیبا در پارک پردیس واقع‌شده و دارای سکونتگاه‌های مختلف سنتی است و بسیاری از جشنواره‌ها مانند جشنواره غذاهای محلی ششلیک در مناسبت‌های مختلف در این مکان برگزار می‌شود که می‌توانید در یک محیطی آرام و زیبا میل کنید. به غیر از رستوران پدیده شاندیز، رستوران‌های زیبای دیگری مانند بهارستان، دیدار، ارم، شایان، نهارخوران، ماهان، پارس، دهکده، ملل نقش بسیار مهمی در رونق و شهرت دهکده ییلاقی شاندیز دارند.

پارک سرسبز پردیس

معرفی شاندیز مشهد

شاندیز مشهد

در کنار مجموعه پذیرایی و توریستی شاندیز، پارک بزرگ و سرسبز شاندیز شامل درختانی مانند توت و کاج است که با آب و هوای بی‌نظیر محلی عالی برای تفریح و وقت گذراندن در کنار خانواده است.

مجموعه ورزشی ثامن‌الائمه

این مجموعه ورزشی نه تنها در استان خراسان بلکه در کشور نیز بی‌همتاست. شامل انواع رشته‌های ورزشی متنوع است که در هر روز از هفته می‌توانید استفاده کنید.

تفرجگاه چهل بازه

این مکان تفریحی نیز به خاطر وجود رودخانه زیبایی در فصل‌های بهار و تابستان پرآب تر است و محبوبیت بیشتری بین مسافرین و ساکنین منطقه دارد.  پل چهل بازه در ابتدای بلوار رضای شاندیز واقع شده است.

درخت کهن‌سال چنار شاندیز

دهکده ییلاقی شاندیز دارای مکان‌های تفریحی و گردشی بسیار زیادی است که در این مقاله چند نمونه از آن‌ها آورده شد، در سفرتان به مشهد حتماً از این مکان لذت خواهید برد. دهکده ییلاقی شاندیز با قدمت تاریخی بسیار زیاد حتی به قبل از اسلام نیز برمی‌گردد. اصلی‌ترین نماد دهکده ییلاقی شاندیز درخت چنار ۲۷۰۰ ساله است که بسیار مشهور است و علاوه بر جنبه تاریخی از جاذبه‌های گردشگری فراوانی نیز برخوردار است.

مطالب مرتبط: پارک کوه سنگی مشهد، بند گلستان مشهد

حتما بخوانید: طرز تهیه آش کوفته قلقلی مشهدعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران