شهرستان آمل
  • شکل شاه آمل
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شاه آمل اثری تاریخی است که در جنوب شهر آمل قرار دارد و این اثر متعلق به زمان ناصرالدین شاه قاجار میباشد

شکل شاه آمل

شکل شاه اثری تاریخی است در ۶۰ کیلومتری جنوب شهر آمل در جانب غربی تونل بایجان در کنار محور ارتباطی تهران به آمل و در تنگه باستانی موسوم به بندبریده، و در نزدیکی چشمه آب معدنی استراباکو قرار دارد. نقش برجسته ای که هشت متر طول و سه متر و چهل سانتیمتر عرض دارد که در فرورفتگی به عمق ۱۳۰ سانتی متر قرار دارد.

شکل شاه بر سینه کوه مشرف به رود هراز مشاهده می شود. این اثر در زمان ناصرالدین شاه قاجار و به دستور وی در سال ۱۲۹۵ هجری قمری کنده شده است. در این حجاری ناصرالدین شاه در وسط سوار بر اسب به همراه ده تن از امرای کشوری و لشکری در طرفین پیاده و با لباس رسمی آن زمان نشان داده شده است. در بالای سر هر یک از همراهان، اسم آنها نوشته و اشعاری در مدح شاه در دو ردیف با خط بسیار اعلا حجاری گردیده است. این اثر با آن کنده کاری دقیق چهره نشانی از هنر ایرانی است نمونه دیگری از این سنگ نوشته ها در زمان قاجار در تنگه واشی قرار دارد.

جدید ترین و آخرین نقش برجسته تاریخی ایران

این نقش برجسته که در محل به شکل شاه معروف است جدید ترین و آخرین نقش برجسته تاریخی ایران در بین ۱۰۵ نقش برجسته کشف شده به شمار می‌آید و در آن ناصر الدین شاه سوار بر اسب در وسط و ۱۰ تن از درباریان در طرفین شاه حجاری شده است .
در خلال جنگ جهانی دوم توسط سربازان شوروی سابق بخشی از این اثر تاریخی از جمله صورت ناصرالدین شاه به جهت تیر اندازی این سربازان آسیب دیده ‌است .
این نقش برجسته از مسیر جاده دور افتاده و تا به امروز به تنهایی بر دیواره سمت غرب تنگه ناظر بر عبور رود هراز میباشد .
نقش برجسته شکل شاه، روبروی دومین خروجی اضطراری تونل وانا از سمت تهران در جاده هراز تقریباً ۱۰۵ کیلومتری تهران و ۶۰ کیلومتری آمل واقع شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران