شعربافی در خراسان رضوی

 • شعربافی در خراسان رضوی
 • شعربافی در خراسان رضوی
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

در فرهنگ فارسی شعر به معنای موی انسان یا حیوان است و به بافنده آن موباف یا موتاب گفته می‌شود. اگر بخواهیم تاریخ شعربافی را که همان پارچه‌ بافی است، دنبال کنیم، باید گفت از آن زمان که انسان کوشید خود را از آسیب سرما و گرما محفوظ دارد و به تن‌ پوش احساس نیاز کرد، ابتدا با نی، استخوان حیوانات و تیغ ماهی، سوزن و از الیاف گیاهی، نخ مورد نیاز خود را تهیه کرد. این روند به تدریج تکامل یافت و بشر توانست به وسایل و ابزار جدیدی دست یابد و از همان زمان، پایه صنعت نساجی و پارچه‌ بافی گذارده شد.

از گذشته های دور شعربافی از مشاغل صنعتگران استان خراسان بوده است. شعر نوعی پارچه است که با پشم یا ابریشم و با دستگاه بافندگی چهاروردی بافته می شود. قدمت برخی از این نوع پارچه ها به بیش از هزار سال می رسد. این صنعت در برخی شهرهای استان خراسان، به ویژه در شهرستان های مشهد، سبزوار، گناباد و تربت حیدریه، به صورت خانگی و کارگاهی دیده می شود. فعالیت های برک بافی، فرت بافی و ابریشم بافی را نیز می توان در این رده قلمداد کرد که عمده تولیدات آنها حوله، چادر شب و بقچه است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- روزنامه شهرآرا، روزنامه مردم مشهد در تاریخ 14 شهریور 1391

2- برازش، محمود رضا، ۱۳۹۲، شهرهای ایران مشهد، انتشارات آفتاب هشتم (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • امید شوشتری در ۱۴ خرداد ۱۳۹۵

  با سلام
  لطفا اگر امکانش هست آدرس کارگاه های فرت بافی تو مشهد رو ارسال کنید .. ممنون

  • حمیدرضا سریزدی در ۱۴ خرداد ۱۳۹۵

   با سلام
   در صورتی که آدرسی پیدا کردم حتما برای شما ایمیل میکنم
   با تشکر

 • هادی خورشیدی در ۲۴ اسفند ۱۳۹۵

  با سلام
  آدرس تنها کارگاه شعربافی در مشهد: خ امام رضای ۵- کوچه چهنوی ۶- کارگاه شعربافی استاد منزوی