شهرستان محلات

شهر زیرزمینی ذلف آباد

  • شهر زیرزمینی ذلف آباد
  • شهر زیرزمینی ذلف آباد
  • شهر زیرزمینی ذلف آباد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ذلف آباد شهری زیر زمینی در ۴۸ کیلومتری شمال اراک قرار دارد

ذلف اباد

ذلف آباد :در ۴۸ کیلومتری شمال اراک از توابع فراهان آثاری دیده می‌شود که به آن شهر زیرزمینی ذلف‌آباد می‌گویند.

قدمت محوطه تاریخی شهر زیرزمینی زلف آباد به دوره ایلخانیان باز می گردد و با بیرون آمدن از زیر خاک، بخشهای مهمی از اصالت فرهنگی، رفتارها و منش انسانی و رویدادها و حوادث دوران خود را عیان کرده است.

مشخصات ذلف آباد

بر اساس کتب ناسخ التواریخ و روضه الصفا ، شهر زیرزمینی ذلف آباد، در قرن ششم تا نهم هجری قمری، شهری آباد و بزرگ بوده که در شاهراه تجارت قم، تهران و اصفهان واقع شده بوده ولی در باره مدفون شدنش در زیر خاک نقل های متفاوتی وجود دارد.
در برخی از مستندات تاریخی علت تخریب شهر ذلف آباد به دوره قاجار نسبت داده شده و علت آن را شورش مردم علیه حاکمان وقت مطرح کرده اند و در منابع دیگر تاریخی وقوع زلزله ای شدید عامل دفن این شهر در دل خاک عنوان شده است.

جاذبه گردشگری محلات

محوطه تاریخی ذلف آباد که در میان اهالی فراهان به خرابه های شهر زیرزینی شهرت دارد ، عرصه ای به وسعت ۱۱۰ هکتار را شامل می شود که در دو طرف جاده آسفالته فرمهین به آشتیان و تفرش قرار گرفته و به شکل دو بخش مجزای کاوش باستان شناسی خودنمایی می کند.
قرار گرفتن این محوطه تاریخی در کنار راه اصلی زمینه حضور گردشگران را فراهم کرده به طوری که و پارسال بیش از ۱۰ هزار گردشگر از این اثر تاریخی دیدن کردند .

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران