شهرستان قزوین

شکار ممنوع طارم سفلی

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

 منطقه شکار ممنوع طارم سفلی در شمال شرقی شهرستان قزوین و در مجاورت منطقه الموت در استان قزوین قرار دارد.

طارم سفلی

طارم سفلی در ۹۰ کیلومتری شمال غرب قزوین واقع شده است. طارم سفلی از شمال ، شمال شرق و شمال غرب به دیلمان ، ازغرب به زنجان ، از جنوب شرق و شرق به قزوین و از جنوب و جنوب غرب به  تاکستان محدود می شود. این بخش به دلیل هم مرز بودن با استان گیلان دارای آب و هوای بسیار فرح بخش است . مهم ترین ییلاقات این منطقه عبارت اند از ییلاق فردوس و ییلاق شامه دشت سیردان .منطقه شکار ممنوع طارم سفلی و الموت در مجموع ۹۷۰۰۰ هزار هکتار وسعت دارند.

 

این منطقه کوهستانی در شمال غربی استان قزوین و همجوار با استان‌های گیلان و زنجان قرار دارد. مهم‌ترین مسیر دستیابی به این منطقه جاده لوشان– سیردان است. متوسط بارندگی سالانه در این منطقه ۲۵۰ میلی‌متر و دمای متوسط سالانه آن حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و رطوبت هوای آن بین ۵۵ تا ۶۵ درصد متغیر است. حداقل ارتفاع این منطقه ۱۳۰۰ متر و حداکثر ارتفاع آن ۲۸۰۰ متر از سطح دریا است.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی منطقه اغلب از خانواده گرامینه و بقولات (انواع گون، خارشتر و اسپرس) است. وجود درختان کهنسال با قدمت ۹۰۰ سال مانند «سیردان»، از جمله ویژگی‌های طبیعی این منطقه محسوب می‌شود. حیات وحش و تنوع جانوری در دره‌ها  و ارتفاعات این منطقه به لحاظ زیباشناسی، تحقیقاتی و آموزشی بسیار حائز اهمیت است.

حیات وحش

وضعیت ناهمواری‌ها و منابع آبی منطقه طارم‌سفلی به گونه ای است که زیستگاه مناسبی برای کل و بز ، عقاب ، هما، کبک، تیهو و کبوتر چاهی است. همچنین این منطقه  مامن و زیستگاه فوق العاده مناسبی برای پلنگ ایرانی است که گونه ای نادر و در حال انقراض  است. دره های عمیق و زیبای کلج سنگان سنگور، قوشچی و … و نیز ارتفاعات شاما دشت دارای چشمه های متعدد است که مورد استفاده حیات وحش منطقه است. این منطقه دارای طبیعتی کوهستانی ، سر سبز و بکر است.با توجه به تجهیز واحدهای محیط بانی استان به دوربین  های عکاسی و فیلمبرداری، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست استان در منطقه طارم سفلی در اوایل مرداد سال ۱۳۹۱ موفق به تهیه یک فیلم کوتاه  از حضور این گونه در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع طارم سفلی شدند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران