شیرینی شکوفه خا کردستان + طرز تهیه

  • شیرینی شکوفه خا کردستان + طرز تهیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

شکوفه خا یک نوع شیرینی مخصوص کردستان و به ویژه منطقه بیجار است که تهیه آن مهارت زیادی می خواهد و اهالی این منطقه معمولا در ایام عید نوروز جهت پذیرایی از مهمانان این شیرینی را تهیه می کنند. شکوفه خا در گویش گروسی به معنای شکوفه تخم مرغ است که با توجه به اشکال گل مانندی که این نوع شیرینی دارد، این نام زیباتر و متناسب تر از نان پنجره ای است.

مواد لازم جهت تهیه شیرینی شکوفه خا:

تخم مرغ: ۸ عدد

آرد سفید: ۱ فنجان

شیر: ۱ فنجان

گلاب: نیم فنجان

خاک قند: به میزان لازم

روغن: به میزان لازم

طرز تهیه شکوفه خا:

تخم مرغ ها را شکسته و کاملا هم می زنیم. سپس شیر و گلاب را افزوده و کمی دیگر هم زده و آرد سفید را کم کم اضافه می کنیم و هم می زنیم تا گلوله گلوله نشود و یک مایه ی یکدست و روان داشته باشیم.

روغن را در تابه ریخته و هنگامی که گرم شد، قالب را در آن زده و سپس تا نیمی از ارتفاع قالب را در مایه شیرینی زده و باز قالب را در روغن می زنیم که به علت وجود درصد بالای تخم مرغ در مواد شیرینی، در عرض چند لحظه شکل گرفته و با یک تکانِ دست داخل روغن داغ می افتد و ما باید با چنگال سریعا آن را از روغن خارج نموده و اقدام به درست نمودن شکوفه بعدی نماییم. پس از اینکه شکوفه ها خنک شد به میزان دلخواه روی آنها خاک قند می پاشیم.

نوش جان!

نکات:

۱- اگر مقدار کمی از ارتفاع قالب را در مایه فرو کنیم شکوفه به خوبی شکل نمی گیرد.

۲- اگر مقدار زیادی از ارتفاع قالب را در مایه فرو کنیم به حدی که در برخی قسمتها بالای قالب را نیز بپوشاند شکوفه به قالب می چسبد و کندن آن دشوار است و ممکن است باعث سوختن آن شود.

۳- اگر روغن کم داغ باشد شکوفه وا می رود.

۴- اگر روغن زیاد داغ باشد شکوفه می سوزد و سیاه میشود.

۵- پخت یک شکوفه خا عالی نیازمند تمرین زیاد و کسب مهارت بصورت تجربی است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران