طبیعت بکر خراسان‌جنوبی از کویر تا لاله‌زار

  • طبیعت بکر خراسان‌جنوبی از کویر تا لاله‌زار
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

خراسان‌جنوبی دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی است و وضعیت آب و هوایی و اقلیم آن موجب شده کمتر مورد تاخت و تاز بیگانگان قرار گیرد.

به گزارش سیتی پیدیا و به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه خراسان‌جنوبی، درفصل بهار به هر گوشه­ از استان از طبس گرفته تا نهبندان که سفر کنیم، می­‌توانیم آثار طبیعی زیبایی را به نظاره بنشینیم که هریک از آنها در نوع خود جلوه­ای از عظمت خداوندی است.

زیبایی جاذبه­‌های طبیعی استان برای مسافران و گردشگرانی که کمتراطلاعی در این زمینه دارند و خراسان‌جنوبی را با چیزهایی دیگر جز آثار تاریخی و طبیعی آن می­‌شناسند، جذاب­‌تر است.

حضور در تورهای استان و شهرستان گردی برای مسافران و گردشگران نوروزی و دیدن این آثار و مناطق منحصر به فرد از نزدیک چون کویر، مناطق حفاظت شده، تالاب کجی نمکزارنهبندان، آرک و گرنگ، شاسکوه و دشت اسفدن، گلزارها و لاله‌زارهای قاینات و زیرکوه، نیزارخوسف، غاربتون سرایان و….که تنها نمونه­‌هایی از زیبایی­‌های طبیعی خراسان‌جنوبی است، لذت خاصی دارد.

با این جود، در کنار آثار تاریخی که هنوز نیز با گذشت سال­ها از آن زمان می­‌توانیم با گوش دل، صدای اجدادمان را در آنها بشنویم و تلاش­‌های آنها را در کنار دستگاه­‌های توبافی و قالی‌بافی، کارگاه­‌های نمدمالی را که با رسوم خاصی همراه بوده است، با چشم بصیرت مشاهده کنیم، جذابیت خاصی دارد و اگر هم در این بین خستگی برروح و جانمان عارض شد، آن را با مشغول‌شدن به بازی­‌های محلی چون هفت‌سنگ، چوب بازی، کوتش خرابه می­‌توان دورکرد.

با تناول عناب، آلو، سنجد، انجیر، توت و… که جزو خشکبار بومی این خطه است درکنار جاذبه­‌های تاریخی و طبیعی آن لحظات خوش و فرح‌بخشی را می­‌توانیم در دفترچه روزگار برای خود ثبت و ضبط کنیم.

منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ

منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ با وسعت ۳۰ هزار هکتار از نظر توپوگرافی درمنطقه­‌ای کوهستانی و صخره­‌ای و در بین دورشته کوه آرک وگرنگ واقع شده وآب وهوایی گرم و خشک دارد.زیره، گل زوفا، کاکوتی، گل بو مادران، لاله قرمز، خارشتر از دیگر گیاهان موجود در این منطقه است.

کل و بز در نواحی صعب‌العبور و روباه، خرگوش، کبک، تیهو و قرقی از دیگر گونه­‌های جانوری منطقه حفاظت شده آرک وگرنگ است.

منطقه سرسبز و زیبای حفاظت شده آرک وگرنگ در این ایام بهاری پذیرای مسافران و گردشگران است.

شاسکوه

منطقه حفاظت شده شاسکوه حدود ۷۳۰۰ هکتاروسعت دارد. این منطقه از دشت، تپه ماهور، کوه­ها و صخره­‌های مرتفع تشکیل شده و پوشش گیاهی آن به طور عمومی بنه است و علاوه برآن گونه­‌های مختلف گیاهی دیگر در این منطقه وجود دارد. در دشت اسفدن گیاهانی چون تاغ و قیچ و درمناطق کوهستانی بنه و درمنه می­‌روید.گز، پسته‌وحشی، شقایق، مریم گلی، آویشن، ریواس، انجیروحشی، بادامشک از دیگر گیاهان موجود در شاسکوه است.

کل وبز، قوچ، میش، خرگوش، گربه وحشی، خفاش بال سفید، کبک، تیهو از جانوران این منطقه هستند.

تالاب کجی نمکزار نهبندان

تالاب کجی نمکزار نهبندان که در سال­های اخیر مورد توجه مسافران و گردشگران قرار گرفته، با حدود ۲۲هزار و۷۶۵ هکتار وسعت در۷۵ کیلومتری این شهر واقع شده است. به دلیل پایین‌بودن سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف، محل تجمع زه آب این منطقه است.

شوری زیاد خاک آن موجب به وجودآمدن دریاچه نمکی شده و درفصل زمستان آب تالاب کجی نمکزار نهبندان زیاد می‌شود وا ین امر مکان امنی را برای پرندگان مهاجر آبزی به وجود آورده است.

همه ساله تعداد زیادی ازپرندگان مهاجر برای تخم­گذاری به این جا می­‌آیند و دربرآمدگی­‌های خشکی که همراه با پوشش گیاهی مناسبی است، تخم‌گذاری می­‌کنند.

مصعبی و کریمو

منطقه گردشگری مصعبی و کریمو با وسعت بیش از۴۰۰ هکتاردرشهرستان سرایان قرار دارد.

وجود درختان بید، چنار و سپیداری که در این منطقه به همراه درختان میوه است، منظره سرسبز جذابی را ایجاد کرده و همین امر موجب شده تا در فصول مختلف سال تعداد زیادی ازمسافران، گردشگران و زائران برای لذت بردن از طبیعت و زیارت امام­زاده آن به منطقه نمونه گردشگری مصعبی و کریمو سفر کنند و در کنار جوی­‌های آب زلال و در سایه درختان لحظات شادی را سپری کنند.

ریگ یلان

ریگ یلان در محدوده استان­‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان‌جنوبی قرار دارد.فاصله شمال تا جنوب این ریگزارحدود ۱۵۰ کیلومتر و فاصله شرقی غربی آن حدود ۷۰ کیلومتر است.رطوبت هوای آن در زمستان حدود۳۰ درصد و در تابستان حدود ۱۰ درصد کاهش می­‌یابد.

ارتفاع تپه­‌های آن از شمال تا مرکز افزایش می­‌یابد و از مرکز به سمت جنوب با کاهش همراه است. در قسمت جنوبی ریگ یلان، تپه­‌ها با تغییر جهت به سمت جنوب غربی به کانون­‌های غربی لوت پیوند می­‌خورند. به دلیل بلندی و ارتفاع بسیار زیاد این تپه­‌ها در مقایسه با دیگر تپه­‌های منطقه و ایران لقب قلعه ریگ به آن داده­‌اند.قلعه ریگ پوشش گیاهی ندارد که دلیل آن وزش بادهای شدید درمدتی از سال و نبود منابع آب گسترده در این منطقه است. تنها درقسمت­های ماسه­‌ای پای قلعه ریگ پوشش گیاهی کمی وجود دارد.

جانوران موجود درآن بیشتر جانورانی هستند که آب مورد نیاز خود را از خوردن دیگر جانوران تامین می­‌کنند و به آب کمی نیاز دارند و دربین آنها پرندگان بومی و مهاجر وجود دارد.

دهسلم

روستای هدف گردشگری دهسلم دربخش مرکزی دهستان “نه” شهرستان نهبندان قرار دارد.دهسلم تا مرکز این شهرستان ۱۰۰کیلومتر فاصله دارد. قنات و نخلستان­‌های بلند از جاذبه­‌های طبیعی وقلعه ده شیب درجنوب، قلعه شوره گزک درجنوب غربی و… ازجاذبه­‌های تاریخی آن است.

دهسلم روستایی سرسبز در دل کویر است که به داشتن نخلستان­‌های بلند معروف است.

این روستا دارای مردمانی خونگرم و مقاوم در برابر شرایط طبیعی است که در زیر گرمای زیاد خورشید در کویر، بهشتی برای خود ساخته­‌اند.

حصیربافی از صنایع‌د‌ستی رایج در این روستا است. به دلیل وجود ویژگی­های منحصر به فرد در این منطقه درسال‌های اخیر بسیاری از گردشگران و کویرنوردان این مسیر را برای سفرهای خود انتخاب کرده‌اند و مسئولان نیز درصدد هستند با ایجاد کمپ کویرنوردی در این منطقه زیرساخت­‌های مورد نیاز برای حضور گردشگران در کویر استان را فراهم کنند.

چنشت

روستای هدف گردشگری چنشت در۶۵ کیلومتری سربیشه و در منطقه­‌ای کوهستانی قرار دارد.جمعیت آن حدود ۳۵۰ نفر است و به دلیل برخورداری از ویژگی‌های فرهنگی چون پوشاک، غذاها، بازی­‌ها و موسیقی سنتی و از نظربرگزاری مراسم ازدواج، تولد و مرگ بسیار شاخص است.

چنشت از روستاهای جذاب زیارتی و دیدنی منطقه به دلیل وجود امام­زاده “سید حامد علوی” و غارهای چنشت و چهل چاه است.

غار چنشت با حدود ۶۰ مترطول در ارتفاعات شمال این روستا قرار دارد، داخل غار آثاری چون چوب، پارچه و استخوان­‌های شکسته شده انسان یافت شده که مربوط به قرون پنجم تا نهم هجری قمری است.

روستای خور

روستای تاریخی خور در شهرستان خوسف قرار دارد. بافت این روستا متاثر از شرایط اقلیمی و جغرافیایی است.

خانه­‌های گلی، پوشش گنبدی، حیاط مرکزی، بادگیرها، دیوارهای قطور به شکل هماهنگ و یکنواخت از ویژگی­‌های معماری خانه­‌های روستای خور است.

در بافت تاریخی خور بناهایی همچون قلعه، آب انبار، حمام وخانه­‌های قدیمی وجود دارد که بیشتر آنها از آثار دوره صفویه است.

درسال­های اخیر بنیاد مسکن اقداماتی برای بهسازی این روستا با همکاری میراث فرهنگی انجام داده است.

بند دره

منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند با وسعت حدود ۱۵۰هکتار یکی دیگر از جاذبه­‌های طبیعی گردشگری خراسان‌جنوبی است که در کنار ارتفاعات باقران قرار دارد.

طبیعت زیبا، سد بند دره و پدیده­‌های ژئولوژیک و مورفولوژیک ازجاذبه­‌های طبیعی آن است که موجب شده در طول سال به ویژه در ایام تعطیلات نوروزی پذیرای افراد زیادی باشد.سد بند دره در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است .

آسیاب­‌ها و قلعه دختر بشرویه

قلعه دختر بشرویه از آثارتاریخی دوره ساسانی است که در۱۲کیلومتری غرب بشرویه و در مجاورت قنات آن و آسیاب تاریخی دهنه بربالای کوهی مرتفع است.

این قلعه از سه طرف مشرف بر پرتگاه است و فقط ازسمت جنوبی آن راهی برای رفتن به قلعه وجود دارد. این قلعه دارای فضاهای متعدد، برج‌ها، تالارها،

اتاق­‌های وسیع و آب انبارها است و یکی از سالم­‌ترین قلعه­‌های استان است. در این منطقه نمونه گردشگری، آسیاب­‌های هفت گانه در مسیر قنات قدیمی رقه به بشرویه قرار دارند که یکی از آنها هنوز نیز کار می­‌کند. چشمه مرتضی علی در شهرستان طبس، پل ترناو در بشرویه از دیگرجاذبه­‌های گردشگری طبیعی خراسان‌جنوبی است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران