• طرز تهیه اوماج
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آش اوماج، جزء آشهای سنتی و پرطرفدار تبریز است که اغلب در فصول سرما تهیه می شود. این آش برای سرما خوردگی و یا پیشگیری از سرما خوردگی بسیار مفید است.

اوماج یا آماج ماده ای است که از آرد تهیه می شود. روش تهیه بدین ترتیب است که مقدار کمی آرد را با آب جوشیده مخلوط می کنند و با دو دست آن را به شکل گلوله های ریز در می آورند سپس ماده به دست آمده را اندکی خشک می کنند. بعد از آن گلوله های خمیری خشک شده را از یک الک که حکم یک صافی را دارد عبور می دهند و گلوله های خمیری درشت تر دوباره بین دو دست مالیده می شود تا ریز تر گردد. بدین ترتیب اوماج تهیه می شود. در آذربایجان این محصول دو کاربرد دارد و در تهیه دو غذای سنتی مصرف می شود.

۱-اوماج آشی (آش اوماج)

۲-اوماج حالواسی (حلوای اوماج)

در کتاب خوراک های ایرانی اثر نادر میرزا شاهزاده قاجار نیز به غذای سنتی آش اوماج اشاره شده است.

مواد لازم جهت تهیه آش اوماج:

عدس:  نصف فنجان فرانسه

سبزی مخصوص آش اوماج شامل تره، مرزه و ریحان بنفش تبریز:  جمعاً دو مشت پر

پیاز:  ۲ عدد درشت

اوماج یا رشته آش:  ۲ مشت پر

آرد:  ۲ قاشق غذاخوری

نمک، زردچوبه:  به میزان لازم

فلفل قرمز یا فلفل Pulbiber ترکیه و یا  فلفل سیاه (به ترکی استی اوت):  به میزان لازم

قرص عصاره مرغ:  ۱ عدد (در این صورت از نمک استفاده ننمائید)

روغن یا کره: به میزان لازم

 

طرز تهیه:

۱- پیاز را پوست گرفته و به صورت مکعبی ترجیحاً درشت خرد می کنیم و درون قابلمه می ریزیم. پیاز را می توان به صورت خیلی درشت و یا ریز نیز خرد کرد. پیازها به صورت سنتی درشت خرد می شود چون اعتقاد بر این است که سبب تسکین و درمان گلو درد و سرفه می شود.

۲- سپس عدس شسته شده، روغن، نمک، زرد چوبه و آب را به قابلمه افزوده و روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا عدس نیم پز شود. در قابلمه بسته باشد.

۳- وقتی عدس نیم پز شد، سبزی و قرص عصاره مرغ و فلفل را نیز به قابلمه می افزائیم. این آش بهتر است به صورت تند و فلفلی تهیه شود.

۴- وقتی عدس و سبزی خوب پخت، اوماج یا رشته را نیز می افزائیم. اگر آش نیاز به آب داشت کمی آب می افزائیم و اجازه می دهیم اوماج یا رشته بپزد، در انتها دو قاشق آرد را درون مقداری آب سرد حل می کنیم به طوری که هیچ گلوله آردی درون آن وجود نداشته باشد. سپس آرد رقیق شده با آب را به قابلمه می افزائیم و خوب هم میزنیم. اجازه می دهیم آش دو سه جوش زده و جا بیفتد. البته دقت کنید تا ته نگیرد.

۵- در انتها یک تکه کوچک کره به آش می افزائیم و هم می زنیم. کره سبب خوش عطر و طعم شدن بیشتر آش خواهد شد. این آش با مقداری فلفل Pulbiber ترکیه خوش طعم تر میشود.

۶- اکنون آش ما آماده سرو است. نوش جانتان.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران