طرز تهیه باقلوای تبریزی

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

طرز تهیه باقلوای تبریزی یک دسر خوشمزه

باقلوا، نوعی شیرینی ترک است که در تمام دنیا شهرت دارد و هیچ جای این کره خاکی باقلوایی به خوشمزگی باقلوای تبریزی نخواهید یافت. باقلوا تبریزی بسیار خوشمزه، مقوی و انرژی زا است و معمولا به عنوان سوغاتی در تبریز به فروش می رسد. کسانی که به شهر تبریز سفر می کنند، در اولین فرصت باقلوای تبریزی را امتحان می کنند. زیرا که همیشه آوازه ی این شیرینی بی نظیر را شنیده اند. اگر هوس باقلوای تبریزی کرده اید و به هر دلیلی نمی توانید آن را تهیه کرده و یا به تبریز سفر کنید، اصلا ناراحت نباشید. زیرا ما رسپی باقلوای تبریزی را در اختیارتان قرار می دهیم تا خودتان مانند یک باقلواپز ماهر دست به کار شوید و خوشمزه ترین باقلوای تبریزی را درست کنید. مطمئن باشید، با این رسپی از دستور آسان و سرگرم کننده باقلوای تبریزی هیجان زده می شوید و از این پس برای چشیدن طعم باقلوای تبریزی حسرت سفر به تبریز را نخواهید خورد. با طرز تهیه باقلوای تبریزی آشنا شوید و خود و خانواده تان را با این شیرینی فوق العاده و مقوی شگفت زده کنید.

*جالب است بدانید که نام محلی این باقلوای تبریزی “سوتلو نوریه” (Sutlu Nuriye) است و شربتش از شیر تهیه می شود.

مواد لازم برای طرز تهیه باقلوا تبریزی

خمیر مخصوص باقلوا: ۱ بسته

گردو خرد شده: به مقدار لازم

کره شکلّی: ۲۵۰ گرم

روغن مایع: نصف فنجان

مواد لازم برای شربت باقلوا تبریزی

آب: ۱ لیوان (۲۰۰ میلی)

شیر: ۲ لیوان

شکر: ۲ لیوان

*برای این مقدار مواد از دو ظرف استفاده می کنیم. یک ظرف پیرکس به ابعاد ۲۰*۳۰ و یک قالب دایره به قطر ۲۵ سانت.

طرز تهیه باقلوا تبریزی

معرفی طرز تهیه باقلوای تبریزی

طرز تهیه باقلوای تبریزی

ابتدا کره را روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا آب شود و نصف فنجان روغن مایع را نیز به آن اضافه می کنیم. (توجه داشته باشید که کره هنگام آب شدن کف سفید رنگ رویش ایجاد می شود و درصورت استفاده از کره با این کف سفید رنگ، روی خمیر باقلوا به هنگام پخت خال های سیاه رنگ می افتد که اصلا زیبا نیستند و ظاهر باقلوا را ناخوشایند می کنند. جمع کردن این کف سفید رنگ با قاشق چندان آسان نیست. پس ظرفی را برمی داریم، رویش صافی می گذاریم و داخل صافی یک لایه دستمال کاغذی قرار می دهیم. کره را از این صافی عبور می دهیم و کف سفید رنگ روی دستمال کاغذی باقی می ماند).

حال، خمیر باقلوا را باز می کنیم. قالب ها را روی خمیر قرار می دهیم و خمیر را به وسیله چاقو یا کاتِر به شکل قالب هایمان برش می دهیم (برای هر قالب ۲۰ ورق خمیر باقلوا در نظر می گیریم).

کف قالب را با کره چرب می کنیم و یک ورق خمیر باقلوا را درونش پهن می کنیم. روی خمیر را به وسیله قلمو کمی چرب می کنیم. به این ترتیب ۱۰ لایه ورق را چرب کرده و روی هم پهن می کنیم. در دهمین لایه خمیر گردو خرد شده را به مقدار دلخواه روی خمیر پخش می کنیم (به جای گردو می توان از پسته یا فندوق خرد شده نیز استفاده کرد).

دوباره شروع می کنیم به یکی یکی پهن کردن خمیرهای باقلوا و چرب کردن رویشان، تا به لایه آخر می رسیم.

در این مرحله به کمک چاقوی تیز، خمیر را به شکل دلخواهمان برش می زنیم. باید مطمئن شویم که خمیر را تا ته قالب خوب  برش داده ایم. در غیر این صورت بعد از پخت اذیت می شویم.

دوباره مقداری کره مابین جاهایی که برش زده ایم، میریزیم.

فر را که از قبل روشن کرده ایم تا گرم شود، روی دمای ۱۵۰ درجه تنظیم می کنیم (اگر دمای فر زیاد باشد، روی باقلوا سریعا سرخ می شود و داخل خمیر خام می ماند. پس بهتر است دما کمتر باشد و باقلوا به آرامی بپزد. باید کمی صبر و حوصله به خرج داد و عجله نکرد). اجازه می دهیم باقلوا به مدت ۵۰ دقیقه الی یک ساعت داخل فر بماند. اگر روی باقلوای سرخ نشده باشد، گریل فر را روشن می کنیم تا روی خمیر کاملا سرخ شود.

در این مدتی که باقلوا داخل فر مشغول پخته شدن است، سراغ درست کردن شربت باقلوا می رویم.

طرز تهیه شربت باقلوا تبریزی

تمامی مواد شربت را داخل قابلمه ریخته و روی شعله متوسط گاز قرار می دهیم. مواد را کمی هم می زنیم تا شکر حل شود. زمانی که مواد شروع به بخار شدن کرد، اجازه می دهیم ۲۰ دقیقه به همین صورت بماند و سپس شعله را خاموش می کنیم تا کمی سرد شود.

باقلوا را پس از یک ساعت از فر در می آوریم و شربتی را که ۱۵ دقیقه قبل از روی شعله برداشته ایم، آرام آرا روی باقلواها می ریزیم.

اجازه می دهیم باقلواها به مدت ۳ الی ۴ ساعت استراحت کرده و شربت را به خوبی جذب کنند (توجه داشته باشید این شربت مانند شربت باقلواهای معمولی نیست و نباید بگذاریم بجوشد و غلیظ شود).

باقلوا تبریزی ما آماده است. می توانیم رویش را با پودر پسته تزئین کرده و همراه چایی عصرانه نوش جان کنیم.

مطالب مرتبط: شیرینی بژی کرمانشاهعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران