طرز تهیه خورش ملاقورمه شمالی

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آشنایی با طرز تهیه خورش ملاقورمه شمالی

خورش ملاقورمه شمالی یکی از غذاهای محلی استان گیلان است و می تواند رد وعده های غذایی نهار و شام و حتی در ماه رمضان به عنوان افطاری سرو شود. خورش ملاقورمه شمالی را می توان هم با برنج و هم با نان سرو و نوش جان کرد. برای کسانی که به دنبال غذاهای بدون گوشت از میان غذاهای محلی گیلان هستند، خورش ملاقورمه شمالی می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد. برای مثال قورمه سبزی حاوی گوشت و حبوبات است و اگر جزو افرادی هستید که نسبت به حبوبات آلرژی داشته و یا به هر دلیلی نمی توانید گوشت و حبوبات مصرف کنید، خورش ملاقورمه جایگزین خوبی برای خورش قورمه سبزی است. می توان گفت ملاقورمه شمالی به اندازه قورمه سبزی خودمان لذیذ و دلچسب است. همچنین، زمانی که از شب قبل به فکر پیدا کردن نام غذای روز بعد هستید، خورش ملاقورمه شمالی می تواند فکرتان را راحت کرده و طعم و رنگ جدیدی به سفره تان بیاورد. در طرز تهیه خورش ملاقورمه شمالی بادمجان وجود دارد که در این خصوص باید بگوییم که هنگام خرید بادمجان دقت کنید و بادمجان های تازه بخرید که تخم و تلخی کمتری داشته باشند. بادمجان خوب بادمجانی است که سنگین، براق و سفت باشد و لکه نداشته باشد. اینگونه می توانید بادمجان خوب را تشخیص داده و در خورش ملاقورمه از بادمجان مرغوب استفاده کنید.

مواد لازم برای خورش ملاقورمه شمالی

بادمجان: ۱ کیلوگرم

گوجه فرنگی: ۵ یا ۶ عدد

جعفری، گیشنیز و نعناع ساطوری شده: ۱ پیمانه

پیاز متوسط: ۱ عدد

سیر: ۵ یا ۶ حبه

تخم مرغ: ۲ یا ۳ عدد

آبغوره: به مقدار دلخواه

روغن مایع: به میزان لازم

انار ترش: به میزان لازم

نمک، زردچوبه و دارچین: به میزان لازم

طرز تهیه خورش ملاقورمه شمالی

ابتدا بادمجان ها را پوست می گیریم و به شکل نگینی خرد می کنیم. سپس به مدت یک تا دو ساعت در آب و نمک می خوابانیم. این کار باعث می شود سیاهی و مزه تلخ بادمجان ها گرفته شود و هنگام سرخ شدن روغن کمتری جذب کند.

در این مدت که بادمجان ها را در آب و نمک خیس کرده ایم، سبزی هایمان را که نعناع ، گیشنیز و جعفری هستند، می شوییم و ساطوری خردشان می کنیم.

سپس، پیاز را خرد کرده و در روغن تفت می دهیم و بعد مقداری زردچوبه به آن اضافه می کنیم.

بادمجان های ملاقورمه را آبکش کرده و به پیاز اضافه می کنیم. مواد را خوب تفت می دهیم.

یک پیمانه سبزی شامل جعفری، نعناع و گیشنیز را که ساطوری خرد کرده ایم، به مخلوط پیاز و بادمجان اضافه کرده و مخلوط می کنیم. اجازه می دهیم مواد خوب تفت داده شده و سرخ شوند.

گوجه فرنگی و سیر را به شکل نگینی خرد کرده و در این مرحله به موادمان اضافه می کنیم. مواد را خوب مخلوط می کنیم تا کنار یکدیگر سرخ شوند.

مقداری نمک، فلفل و دارچین را همراه کمی آبغوره و انار ترش تازه به موادمان اضافه کرده و مواد را هم می زنیم تا خوب مخلوط شوند. درب ظرف را گذاشته و اجازه می دهیم خورش ملاقورمه خوب بپزد و جا بیفتد. خورش ملاقورمه شمالی با آب گوجه فرنگی و انار قشنگ مغرپخت می شود.

در نهایت، تخم مرغ ها روی خورش ملاقورمه شمالی می شکنیم و منتظر می مانیم تا تخم مرغ ها بسته شوند. سپس روی تخم مرغ ها کمی نمک و فلفل می پاشیم و اجاق را خاموش می کنیم.

خورش ملاقورمه شمالی آماده است. آن را در ظرف دلخواهمان کشیده و همراه برنج یا نان نوش جان می کنیم.

امیدواریم از رسپی ملاقورمه شمالی حسابی لذت ببرید و با اجرای مرحله به مرحله آن یک غذای خوشمزه گیلانی سر سفره رنگین خانه تان بیاورید. مطمئن باشید، تمام کسانی که از خورش ملاقورمه شمالی شما امتحان کنند، عاشقش می شوند و از شما درخواست رسپی اش را می کنند. خیلی خوب است که در اوقات فراعت غذاهای محلی مناطق مختلف کشورمان را یاد بگیریم و هربار با پختن یکی از آن ها علاوه بر تنوع بخشیدن به منوی غذاهای روزانه مان، طعم و لذت های جدید امتحان کنیم. هرچه غذاهای بیشتری بشناسیم، فرهنگ های بیشتری خواهیم شناخت.

نکاتی درباره خورش ملاقورمه شمالی

در خورش ملاقورمه شمالی نسبت جعفری به نعناع باید ۲ به ۱ باشد. نعناع زیاد باشد، طعم غذا تلخی می گیرد.

اگر انار در دسترستان نباشد، به جای آن مقدار آبغوره را بیشتر کنید.

استفاده از تخم مرغ در خورش ملاقورمه شمالی دلخواهی است. می دانید که اکثر خورش های گیلانی تخم مرغ دارند و ملاقورمه هم یکی از آن هاست. اما اگر تخم مرغ دوست نداشته باشید، می توانید به خورش ملاقورمه اضافه نکنید. هیچ اشکالی ندارد.

به جای سبزی تازه می توان از سبزی خشک و فریز شده هم در خورش ملاقورمه شمالی استفاده کرد.

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج خورش ملاقورمه شمالی حدود نیم ساعت است و زمان پخت و انتظار آن نیز حدود نیم ساعت طول می کشد.

مطالب مرتبط: طرز تهیه گمج کباب گیلان ، طرز تهیه شیرین قاتق گیلانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران