طرز تهیه دمی بلغور جو تهران

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

طرز تهیه دمی بلغور جو

عکس اصلی

وقتی صحبت از غذاهای محلی می شود کمتر کسی به یاد غذاهای تهرانی می افتد، اما هر ساله، مهاجران زیادی به تهران می آیند و سکونت می کنند. همین امر هم باعث شده تا فرهنگ های مختلفی در شهر تهران زندگی کنند که هرکدام با فرهنگ و سنت های متفاوت غذاهای سنتی متفاوتی ارائه میدهند، مانند یکی از این غذاها دمی بلغور جو است که در ادامه طرز تهیه آن  را به شما آموزش می دهیم. دمی بلغور جو جزو غذاهای قدیمی و سنتی و غذا‌های محلی منطقه لواسان است که در آن از سبزی محلی تبله استفاده می‌شود.

عکس شماره ۱

بلغور جو، عدس، نخود، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، سبزی های معطر مثل نعناع، گشنیز، جعفری، اسفناج، در کنار پیاز داغ و ادویه جات متداول به همراه دارچین، ماست چکیده و برنج همگی محتویات دمی بلغور جو را تشکیل می دهند اما به غیر از این ها یک نوع سبزی کوهی به نام تبله را نیز باید به این مجموعه اضافه کرد که این سبزی بیشتر در کوهپایه های منطقه لواسان یافت می شود.

مواد اولیه طرز تهیه دمی بلغور جو

بلغور جو: ۲۰۰ گرم

لوبیا قرمز، لوبیا چیتی و نخود: همگی باهم ۱۵۰ گرم

آب: ۱ لیتر

عدس: ۷۰ گرم

سبزی (تره، جعفری، گشنیز، اسفناج): ۳۰۰ گرم

نمک، فلفل، زردچوبه و دارچین: به میزان لازم

پیاز داغ: ۲ قاشق سوپ‌خوری

نعنا: ۱ قاشق سوپ‌خوری

برنج: ۱۰۰ گرم

ماست چکیده: برای تزئین به میزان لازم

طرز تهیه دمی بلغور جو

بلغور و حبوبات را به جز عدس از شب قبل در آب بخیسانید. سپس در آبکش بریزید تا آب اضافی‌اش گرفته شود. حالا یک لیتر آب اضافه کنید و روی اجاق قرار دهید.

آب که جوش آمد، شعله را ملایم کنید و پس از یک ساعت عدس را همراه با سبزی شسته و خرد کرده به مواد قبلی اضافه نمایید و صبر کنید تا حبوبات خوب بپزد.

سپس ادویه، پیاز داغ و نعنا داغ را اضافه کنید، هنگامی که آب غذا کشیده شد، برنج شسته و خیس خورده را اضافه کنید و آهسته هم بزنید تا همه چیز با هم مخلوط شود. با هم زدن مواد تقریباً همه آب غذا تبخیر می شود و در این مرحله باید همه محتویات را وسط قابلمه جمع کنید و مثل دم کردن کته، کمی روغن به آن اضافه کنید و روی آن دم کنی بگذارید و پس از مدتی دمی بلغور جو آماده می شود.

نکات

خوردن ماست چکیده با این غذا توصیه می شود که هم می توانید برای تزئین استفاده کنید و هم همراه غذا نوش جان کنید.

مطالب مزتبط: طرز تهیه اشکنه اسفناج تهرانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران