طرز تهیه شورجه ارومیه

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آشنایی با طرز تهیه شورجه ارومیه

کشورهای مختلف دنیا غذاهای محلی منحصر به فرد خودشان را دارند که فقط مختص آن منطقه است. در مناطق مختلف ایران نیز غذاهایی طبخ می شوند که در هیچ جایی نظیرشان را نخواهید یافت. مثلا در سفرتان به شهر ارومیه علاوه بر بازدید از جاهای دیدنی حتما از غذاهای محلی ارومیه میل کرده و از طعمشان لذت ببرید .ارومیه شهری با قدمت ۳۰۰۰ ساله که جزو ۱۹ شهر تاریخی ایران در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. این شهر زیبا در میان گردشگران داخلی و خارجی محبوبیت زیادی دارد و گزینه های مختلف تفریح در شهر ارومیه همه را راضی می کند. همچنین ارومیه شهری با فرهنگ غنی و تمدن کهن دارای غذاهای محلی زیادی است که بسیار خوشمزه هستند و کمتر کسی پیدا می شود از طعم خوشمزه غذاها خوشش نیاید. غذاهای سنتی استان آذربایجان غربی اسم های خاصی دارند ولی در همه جای ایران طرفدار داشته و تهیه می شوند؛ طوری که ممکن است در شهری دیگر به عنوان غذای اصلی شان تبدیل شده است؛ در هنگام سفر به این شهر سعی کنید از غذاهای محلی شان امتحان کنید تا طعم لذیذ غذاها  در ذهنتان ماندگار شود. چندین رستوران در شهر ارومیه غذاهای محلی سرو می کنند که بسیار معروف هستند، مانند رستوران مولوی، رستوران حاجی بابا، رستوران نیاوران و غیره که بهتر است خودتان را در یکی از این رستوران ها مهمان کنید و از طعم غذاها لذت ببرید. در این مقاله می خواهیم چندین غذای محلی شهر ارومیه را به شما معرفی کنیم تا با آمادگی قبلی به این استان سفر کنید، یا اینکه در شهر خودتان همان غذا را پخته و نوش جان کنید. همان طور که می دانید هر شهر و استانی برای خود نشانه هایی دارد و به نحوی شناسنامه آن شهر محسوب می شوند؛ این موارد از صنایع دستی گرفته تا مکان های گردشگری و غذاهای محلی که همگی نمادی از یک شهر و استان محسوب می شوند و مردم محلی نیز تعصب خاصی نسبت به غذاهای محلی شان دارند، اما در طی همین سفرها ممکن است غذاها دست به دست چرخیده و به شهرهای دیگر نفوذ کرده باشند و شاید ممکن است دستخوش تغییراتی نیز باشد، اما این نکته را به خاطر بسپارید که هر غذایی شناسنامه و اصالتی دارد که همواره صاحب آن است و در هر شهر و کشور دیگری نیز تهیه شود، باز هم همان اصالت قبلی را دارد. در شهر ارومیه می توانید به انواع نقل، حلوا دسترسی داشته باشید که جزو سوغاتی های شهر محسوب می شوند. همچنین در کنار این ها به چندین نوع عرق نیز دسترسی خواهید داشت؛ مانند بیدمشک و بادرنجبویه که هر دو خاصیت پزشکی داشته و در خوشبو کردن و خوشمزه کردن شربت ها کاربرد اساسی دارد. این عرق های گیاهی با خواص دارویی خود در درمان کم خونی، سرگیجه، قوای قلب تاثیر دارند. یا برخی ها در تقویت اعصاب، تقویت معده و برای دستگاه گوارش مفید هستند. غذاهای محلی ارومیه نیز عبارتند از آبگوشت، گیزاتما، گوزلمه، یتیمچه، انواع آش و انواع خورش، باستیخ، آش یرتخلی، سوپ بلغور، کوفته مرغ، دلمه برگ مو و شورجه است که این بار می خواهیم در مورد طرز تهیه شورجه ارومیه برایتان بنویسیم.

شورجه ارومیه

معرفی طرز تهیه شورجه ارومیه

طرز تهیه شورجه ارومیه

شورجه یکی از غذاهای خوشمزه و سنتی ارومیه است؛ به طوری که گزینه مناسبی برای مهمانی ها در میان اهالی ارومیه است؛ هم به عنوان پیش غذا و هم غذای اصلی سرو می شود. از مزیت های شورجه اینست که می توانید این غذا را با برنج و نان میل کنید.

مواد لازم: (برای ۴ الی ۵ نفر)

ماست: ۱ کیلو

تخم مرغ: ۱ عدد

زعفران: به مقدار لازم

پیاز داغ: ۱ عدد

گوشت قیمه شده: ۵۰۰ گرم

آب گوشت: ۱ استکان

نمک و فلفل: به مقدار لازم

نشاسته ذرت: ۲ قاشق غذاخوری

آب سرد: ۵ قاشق

طرز تهیه شورجه ارومیه

در ابتدا باید ماست و تخم مرغ و زعفران را داخل ظرفی بریزید و مخلوط کنید، سپس این ماده را کنار بگذارید.

در ظرفی دیگر نشاسته و آب سرد را مخلوط کنید و کنار بگذارید.

پیاز داغ را با گوشت و آب گوشت مخلوط کنید و تفت دهید. (البته در این قسمت می توانید پیاز داغ را در کره تفت دهید).

بعد از چند جوش، وقتی آب غذا کشیده شود و آب کمی در ته ظرف بماند، می توانید آرام آرام مخلوط ماست را به مایه گوشت اضافه کنید، دقت داشته باشید که این کار باید در چند مرحله انجام شود و بعد از هربار اضافه کردن مخلوط ماست به آرامی هم زده شود تا در نهایت به روغن بیفتد.

نمک و فلفل را ریخته و باز هم بزنید.

نشاسته ذرت حل شده در آب را به روی غذا بریزید.

در آخر باید آب خورش کشیده شود و مواد مخلوط شده و خورش جا بیفتد.

بعد از چند بار هم زدن غذا را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

بهتر است این غذا به صورت داغ در ظرف مخصوص کشیده شده و مصرف شود.

نکات طلایی در طرز تهیه شورجه ارومیه

حدودا ۴۰ دقیقه قبل از خوردن غذا شروع به پختن کنید تا هم داغ و هم تازه باشد.

در نهایت می توانید با پودر گردو تزئین کنید.

مطالب مرتبط: آش یرتخلی ارومیه ، سوپ بلغور ارومیهعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران