معرفی عمارت شهربانی (موزه مردم شناسی) ارومیه

  • معرفی عمارت شهربانی (موزه مردم شناسی) ارومیه
  • معرفی عمارت شهربانی (موزه مردم شناسی) ارومیه
  • معرفی عمارت شهربانی (موزه مردم شناسی) ارومیه
  • معرفی عمارت شهربانی (موزه مردم شناسی) ارومیه
  • معرفی عمارت شهربانی (موزه مردم شناسی) ارومیه
  • معرفی عمارت شهربانی (موزه مردم شناسی) ارومیه
  • معرفی عمارت شهربانی (موزه مردم شناسی) ارومیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

عمارت شهربانی ارومیه یا عمارت کلاه فرنگی از ساختمان‌ های قدیمی ارومیه است که امروزه یکی از جاذبه‌ های تاریخی این شهر است و بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود جذب می‌ کند.

عمارت شهربانی ارومیه در سال ۱۳۰۷ به منظور استفاده نظامی و اداری به دستور رضاشاه در مرکز شهر، در میدان توپخانه ساخته شد. معمار آن شهدی محمد حسین معمار معروف به ملا اوستا و مهندس آن وارطان هوانسیان از پیشروان مهندسی معماری در ایران بود.

پلان اصلی ساختمان با ترکیبی از معماری ایرانی و غربی (به ویژه آلمانی) به شکل عقاب طراحی شده است. این بنا شامل ۲ طبقه همکف و اول و یک حجم کوچک در طبقه دوم به احتساب یک زیرزمین کوچک در بخش غربی بنا در زمینی به مساحت ۲۳۲۸ متر مربع و به زیربنای ۱۸۰۸متر مربع اجرا شده است.

بنا دارای یک ورودی اصلی در جبهه غربی و یک ورودی درجه دوم در جبهه شرقی است. در هریک از این دو جبهه یک ورودی فرعی‌ تر نیز وجود دارد. ورودی اصلی بنا از طریق عناصر خطی و صفحه‌ ای معماری که خود را به صورت ستون و بالکن‌ های پیش آمده نشان داده‌ اند و از طریق چند پله عریض در مرکزی‌ ترین نقطه نمای شمالی – غربی تعریف شده است.

علاوه بر ورودی اصلی، این بنا ارتباط خود را با خیابان امام در جبهه شرقی و خیابان امینی در جبهه غربی از طریق ورودی فرعی دیگری نیز ممکن ساخته است.

مصالح عمده به‌ کار رفته در عمارت شهربانی ، آجر، چوب، سنگ، و ملات به‌ کار رفته در آن شفته آهک و استراکچر سقف آن نیز چوبی و پوشش بیرونی سقف شیروانی است.

عمارت شهربانی ارومیه دارای ظاهری ساده است و تزئینات آن عمدتا در قالب قاب پنجره‌ ها خلاصه می‌ شود. جنس درب و پنجره‌ ها تماما از چوب بوده و تناسبات پنجره‌ ها در نما عمدتا به‌ صورت مستطیل کشیده است که به‌ صورت عمودی در نما قرار گرفته‌ اند.

در پلان ساختمان شهربانی راهرویی با عرض ۳ متر دسترسی به تمام فضاهای کوچک را امکان پذیر می‌ سازد و یک شکست متقارن ۱۱۵ درجه در هندسه پلان باعث ایجاد تنوع در این راهروی یکدست شده است. گستردگی پلان در طول یک محور باعث شده تمام فضاها بتوانند از نور مستقیم استفاده نمایند.

قبل از مرمت عمارت شهربانی در سال ۱۳۸۵، بیشترین سطح مصالح نما را سیمان سفید شکل می‌ داد و قاب‌ های اطراف پنجره‌ ها با رنگ سبز رنگ‌ آمیزی شده بود ولی در مرمت‌ های اخیر این پوشش حذف و به فرم اولیه بازسازی شد.

نمای شمالی – غربی که سطح قابل توجهی از میدان انقلاب را به خود اختصاص داده، نمای اصلی بنا محسوب می‌ شود. نمای غربی و نمای شرقی به طور کل در یک موقعیت نسبتاً مساوی قرار دارند ولی قرارگیری جداره شرقی در خیابان امام که از مهم‌ ترین شریان‌های شهری است برترین‌ های نمای شرقی را به غربی مشخص می‌ سازد.

امروزه این بنا به موزه مردم شناسی ارومیه تغییر کاربری داده است و ضمن کاربرد گردشگری، محل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نیز می‌ باشد.

در این موزه شیوه، آداب و رسوم زندگی مردم در قالب پوشاک، اقوام مختلف استان، ابزار و آلات موسیقی، کشاورزی، وسایل دامداری و کشاورزی، انواع ساعت، ترازو، کتب و نسخ خطی، اشیاء، ظروف تاریخی و … در دو طبقه به نمایش گذاشته شده که دیدنش می‌ تواند برای هرکسی بسیار جالب باشد.

در موزه مردم شناسی، انسان از ۳ زاویه انسان و محیط زیست، انسان و انسان و اندیشه انسانی مورد بررسی قرار گرفته و موزه بر اساس آن تقسیم بندی شده و اشیا جمع آوری شده‌ اند.

از جذابیت‌ های این موزه می‌ توان به اتاق مربوط به فرهنگ پوشاک مردم این سرزمین خونگرم اشاره کرد. لباس زنان و مردان آذربایجان و ایلات استان نظیر قره پاپاق، شاهسون، هرکی و شکاک در کنار پیکره‌ های عاشیق‌ های پیشکسوت می‌ تواند برای همگان بسیار جالب باشد.

بعد از آن بد نیست سری به اتاق مربوط به ساعت‌ های قدیمی از دهه ۱۹۷۰ میلادی بزنیم که بزرگ‌ ترین اتاق این کاخ بوده و ساعت مربوط به مسجد سردار ارومیه با تاریخ ساخت ۱۹۱۳ میلادی در این اتاق قرار دارد.

ساختمان شهربانی ارومیه در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۷۹ خورشیدی و با شماره ۲۷۶۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- ویکی پدیا

2- تارنمای خبرگزاری تسنیم

3- تارنمای مرکز مطالعات آذربایجان

اطلاعات این مکان
آدرس
ارومیه، خیابان امام، نرسیده به میدان ایالت
کاربری فعلی
موزه مردم شناسی
تاریخ ثبت در فهرست آثار ملی
22 تیر 1379
شماره ثبت در فهرست آثار ملی
2761

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران