شهرستان لارستان

معرفی عمارت و حمام باغ نشاط لارستان

  • معرفی عمارت و حمام باغ نشاط لارستان
  • معرفی عمارت و حمام باغ نشاط لارستان
  • معرفی عمارت و حمام باغ نشاط لارستان
  • معرفی عمارت و حمام باغ نشاط لارستان
  • معرفی عمارت و حمام باغ نشاط لارستان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

عمارت و حمام باغ نشاط که در شهرستان لارستان استان فارس قرار گرفته است، یکی از جاذبه های تاریخی و دیدنی این شهرستان محسوب می شود و مربوط به دوره صفویه می باشد. این بنا در ضلع شمالى پل عباسى و در میان فضایى سبز و گسترده قرار گرفته و مقر حکومت لار، پس از دوران صفویه بوده است.

مساحت این باغ حدود یک هکتار و پوشیده از درختان کنار و نخل است. عمارت اصلی باغ نشاط، در سه طبقه بنا شده و ارتفاع ایوان آن به ۲٫۵ متر می رسد و مساحت قصر ۳۵×۱۳۵ متر است.

در وسط شاه نشین عمارت، منفذی ۸ ضلعی جهت نورگیری و تهویه هوای زیرزمین قرار دارد. زیرزمین این عمارت در سال های اخیر به عنوان زورخانه سنتی مورد استفاده قرار می گرفت.

عمارت دارای گچبری های زیبا، مقرنس و حوض های زیبا است که در میان نخلستان جلوه زیبایی دارد و گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می کند.

حمام باغ نشاط، در بخش شمالی باغ نشاط قرار دارد و احتمالا تاریخ بنای آن همزمان با عمارت اصلی بوده است.

حمام با سقف هلالی و ستون های سنگی مارپیچ و آهک بری های زیبا معماری جالب توجهی دارد. فضای داخلی حمام شامل بخش های مختلف از جمله گرمخانه و خزینه است و نیز بر دیوارهای آن نقوش تزیینی و خطوط نستعلیق بسیاری ترسیم شده است و نقاشی های دیواری این حمام با ظرافت خاصی کشیده شده است.

متاسفانه این بنای تاریخی به خصوص عمارت دستخوش تحولات زیادی شده است و طبقه دوم و بادگیر آن به صورت کامل تخریب شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- تارنمای اینترنتی بنیاد بازشناسی لارستان کهن

اطلاعات این مکان
آدرس
لار، خیابان مدرس شمالی، خیابان ساحلی
نوع
مجموعه تاریخی مربوط به دوره صفویه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران