غار بیمار آب، غار شفابخش مشهد

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

غار بیمار آب مشهد

مشهد مرکز استان خراسان رضوی که به دلیل وجود حرم علی ابن موسی‌الرضا پذیرای مسافران زیادی است و علاوه بر بعد مذهبی، طبیعت موجود و جاذبه‌های آن محبوبیت زیادی به این شهر بخشیده است. یکی از این مکان های دیدنی غار بیمار آب است که دیدنش واقعاً ارزش دارد. یکی از مشهورترین دهکده‌های اطراف مشهد، کوشک آباد است که این غار نیز در ۶ کیلومتری همین روستا قرار گرفته است.

غار شفابخش بیمار آب

این غار دارای آب فراوانی است که در کف آن قرار دارد، برخی از افراد محلی بر این باورند که آب این غار باعث شفا یافتن حیوانات اهلی بیمار است. ساکنین این منطقه برای معالجه حیوانات اهلی‌شان از آب این غار استفاده می‌کنند که باعث شده این نام بر غار نهاده شود. هر از گاهی به دهانه غار می روند و از بالای چاه سطلی را با طناب پلاستیکی به پایین می‌اندازند و مقداری آب بالا می‌کشند و این آب را بدون اینکه روی زمین بگذارند، فوراً به محل نگهداری گوسفندانشان می‌برند، زیرا عقیده دارند که اگر ظرف حاوی آب بر روی زمین گذاشته شود، خاصیت درمانی آب از بین می رود. این آب را به گوسفندانی که مریضی زردی دارند می‌دهند یا بر روی پوستشان می‌پاشند تا شفا پیدا کنند.

مشخصات ظاهری غار بیمار آب

معرفی غار بیمار آب مشهد

غار بیمار آب مشهد

به محض اینکه وارد غار شوید، چاه عمیقی خواهید دید که در کف این چاه به اندازه یک حوضچه آب جمع می‌شود، البته این آب ناشی از چکیدن آب سقف غار جمع شده است. اگر به داخل این غار بروید، خودتان نیز خواهید دید که کاملاً دست‌نخورده باقی‌مانده، در واقع از دست بشر در امان مانده، این هم بیشتر به دلیل وجود مناطق صعب‌العبور است که به جز کوهنوردان و صخره نوردان حرفه‌ای کسی نمی‌تواند وارد شود. غار دارای ورودی تنگی است که بعد از پشت سر گذاشتن این ورودی به چاه خواهید رسید، همین طور که گفتیم عبور از این چاه مشکل است، زیرا سنگ‌های تیزی وجود دارند که ممکن است دست و پایتان را ببرد. البته در جریان باشید که در پایین این غار راهرویی نیز وجود دارد که طول و عرضش حدوداً ۱ متر است.

قسمت‌های مختلف غار بیمار آب

معرفی غار بیمار آب مشهد

غار بیمار آب مشهد

 دو تالار نیز با ابعاد متفاوت وجود دارند که در تالار کوچک‌تر حوضچه‌های زیادی قرارگرفته و چون در دیوارهای آن حفره‌های زیادی وجود دارد، بنابراین می‌توانید با گرفتن آن‌ها به راحتی عبور کنید. در تالار دوم نیز ستونی آهکی به وجود آمده که قدمت آن بسیار زیاد است، اما تاریخ دقیقش معلوم نیست. لازم است بدانید که در این تالار تعداد زیادی خفاش وجود دارد، پس اگر از خفاش می‌ترسید بهتر است از رفتن به تالار بزرگ خودداری کنید. کف هر دو تالار از خاک نرم و ماسه‌ای تشکیل شده است. تالار سومی هم وجود دارد که برای رفتن به این قسمت باید واقعاً کوهنورد حرفه‌ای باشید، زیرا کمتر کسی می‌تواند به این قسمت وارد شود، زیرا این تالار ارتفاع حاشیه‌ای ۵ متری دارد که این دیواره دارای بافت گل کلمی است که به راحتی خرد می‌شوند و امکان نصب هیچ‌چیزی روی آن وجود ندارد، بنابراین صخره‌نوردان هیچ گیره‌ای ندارند تا به کمک آن مسیر را طی کنند.

این غار شفابخش به دلیل تاریکی زیاد و وجود موجودات موذی شهرت زیادی دارد که دیدنش خالی از لطف نیست.

مطالب مرتبط: بند گلستان مشهد، طرز تهیه آش کوفته قلقلی مشهدعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران