شهرستان بندرعباس
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بازدید از غار خرسین هرمزگان

بندرعباس، یکی از زیباترین مقاصد گردشگری جنوب ایران است و با جاذبه‌های زیبا و منحصر به فردی که دارد، سالانه گردشگران زیادی را از سراسر ایران و کشورهای همسایه به خود جذب می‌کند. معمولا بهترین زمان سفر به بندرعباس، نیمه دوم سال است. زیرا که گرما و رطوبت در این زمان از سال آزاردهنده نیست. اولین جاذبه‌ای که با شنیدن نام بندرعباس به ذهن‌ها می‌آید، دریای زیبای خلیج فارس است. اما بندرعباس تنها در بازدید از دریای خلیج فارس خلاصه نمی‌شود و جاذبه‌های جذاب دیگری دارد که نادیده گرفتن آن‌ها بی انصافی محسوب می‌شود. یکی از این جاذبه‌های زیبا که گردشگران نیز بسیار می‌پسندند، غار خرسین است. اگر قصد سفر به بندرعباس را دارید، پس از خواندن این مطلب برای بازدید از غار خرسین مشتاق‌تر خواهید شد. چنان‌چه، قصد سفر نداشته باشید، به بار اطلاعاتتان در زمینه جاذبه‌های زیبای کشورمان اضافه خواهد شد. در هر صورت، پیشنهاد می‌کنیم آشنایی با غار خرسین را به صورت حضوری یا غیر حضوری تجربه کنید.

آشنایی با غار خرسین هرمزگان

غار خرسین هرمزگان

غار خرسین

غار خرسین، از جاذبه‌های طبیعی و منحصر به فرد استان هرمزگان و جنوب کشورمان ایران است. از آن جایی که این غار زیبا هنوز به طور گسترده برای مردم و گردشگران شناخته شده نیست، هنوز حالت اولیه و بکر بودنش را حفظ کرده و مورد تهاجم بازدید کنندگان قرار نگرفته است. تنها گردشگران و غارنوردان حرفه‌ای از وجود این گنبد نمکی در بندرعباس آگاه هستند و با شوق و علاقه فراوان از آن بازدید می‌کنند. غار خرسین در فاصله ۸۰ کیلومتری از مرکز استان هرمزگان و بخش سیاهوی شمال شرق استان قرار دارد. در بازدید از این غار مانند یک غارنورد حرفه‌ای حواستان را جمع کرده و با دقت فراوان قدم بر زمین بگذارید. زیرا اغلب سنگ‌هایی که در بستر غار وجود دارند، نمکی و ناپایدار هستند و ممکن است برایتان حادثه به بار بیاورند. این غار نمکی در بندرعباس ۳ متر ارتفاع دارد و دهانه‌اش به عرض ۴ متر است. غار خرسین به طول ۱۷۸ متر بوده و در انتهایش تالار بزرگی وجود دارد که بزرگ‌ترین و تنهاترین تالار این غار نمکی به حساب می‌آید. در ۱۰ متری ابتدای ورودی این تالار در سمت چپ یک حفره یا به اصطلاح گربه رو وجود دارد که از طریق آن می‌توانید به راهروی اصلی غار وارد شوید. این راهرو فاقد راه‌های فرعی و گمراه کننده است و به اندازه ۱۷۰ متر به داخل غار پیشروی می‌کند. هنگامی که وارد این راهرو می‌شوید، متوجه شیب غار خواهید شد که به سمت بالا بوده و تا انتهای غار ادامه دارد. در مسیری که داخل غار می‌پیمایید، راهروهای تنگ و کوتاهی وجود دارند که ارتفاعشان در طول مسیر به ۳ متر و عرضشان در عریض‌ترین حالت ممکن به ۱۰ متر می‌رسد. وجود قندیل‌های نمکی در طول مسیر جذابیت خاصی به غارنوردی در غار خرسین می‌بخشند و نماد بکر بودن این گنبد نمکی هستند. ناگفته نماند که داخل این غار آب شور جریان دارد و سرعت آب در فصل زمستان به علت بارش‌های شدید و شیب غار شدت گرفته و به خارج از غار راه می‌یابد. یک ساعت برای گشت و گذار در این غار نمکی زیبا کفایت می‌کند و در انتها شما تجربه زیبایی از غارنوردی کسب خواهید کرد.

بهترین زمان بازدید از غار خرسین

اگر قصد دارید به بازدید از غار خرسین هرمزگان بروید، بهتر است اوایل فصل بهار و تابستان را برای سفر به بندرعباس انتخاب کنید. زیرا در این زمان میزان بارندگی کمتر است و شما به راحتی می‌توانید از غار دیدن کنید. با وجود این‌که در این فصول هوا شاید کمی گرم باشد، اما اگر زمان‌های دیگری را برای بازدید انتخاب کنید، ممکن است به دلیل بارش باران دیواره‌های غار دچار ریزش شوند و محیط غار برای بازدید مساعد نباشد. به هر حال، بازدید از غار خرسین را در فصل‌هایی که میزان بارندگی زیاد است، پیشنهاد نمی‌کنیم. قبل از آن که وارد غار شوید، به تمام نکات ایمنی مربوط به غار آگاه باشید و همراه خود آب آشامیدنی حمل کنید. زیرا داخل غار و نزدیکی غار دسترسی به آب آشامیدنی وجود ندارد. در طول مسیری که داخل غار خرسین طی می‌کنید، قندیل‌های نمکی فراوانی وجود دارند و حتی در قسمتی به شکل آبشار نمکی درآمده‌اند. در قسمت‌هایی از مسیر به دلیل شیب زیاد و وجود سنگ‌های نمکی و گاه جریان آب، قدم برداشتن کمی دشوار می‌شود. یادتان باشد حتما در بازدید از غار کفش مناسب و مقاوم پوشیده باشید.

پوشش گیاهی منقه غار خرسین

غار خرسین هرمزگان در این منطقه همچون رشته کوهی سر از زمین در آورده و نوک گنبدی شکلش دست نخورده باقی مانده است. درختان بادام کوهی گنبد غار را پوشانده‌اند. اما به دلیل این که در برخی از قسمت‌های گنبد بر اثر فشارهایی که از داخل غار به آن وارد شده، نمک به خارج آن راه یافته و نفوذ کرده است. به علت نمکی بودن خاک اطراف غار خرسین، پوشش گیاهی چندانی در منطقه وجود ندارد. در گنبد غار خرسین شکل‌های انحلالی متنوعی از نمک‌ها مشاهده خواهید کرد. متأسفانه، زمین‌های کشاورزی اطراف غار با متأثر شدن از آب شور جاری در غار، حاصلخیزی خود را از دست داده‌اند.

غار خرسین با داشتن جذابیت‌های متعدد و شگفت آور، به یکی از زیباترین جاذبه‌های استان هرمزگان تبدیل شده است.

مطالب مرتبط: قلعه لشتان هرمزگان، قلعه فین هرمزگان

حتما بخوانید: سوراغ هرمزگانی، ماهی شور هرمزگانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران