شهرستان مهاباد
  • غار سهولان در مهاباد
  • غار سهولان در مهاباد
  • غار سهولان در مهاباد
  • غار سهولان در مهاباد
  • غار سهولان در مهاباد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

غار سهولان که به زبان کردی به معنی یخبندان است، در روستای سهولان واقع در ۴۰ کیلومتری شهرستان مهاباد و در جاده مهاباد به بوکان قرار گرفته است. مردم محلی غار را کونه کبوتر یعنی لانه کبوتر می نامند. دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.

مساحت داخلی غار سهولان حدود ۶۰۰ متر مربع است. ارتفاع سقف غار تا دریاچه آن به ۵۰ متر می رسد و عمق آب در برخی مناطق بیش از ۴۰ متر است. اختلاف دمای داخل و خارج غار بین ۱۰ الی ۱۵ درجه سانتیگراد است.

غار آبی سهولان با جلوه های طبیعی و قندیل های منحصر به فرد ویژه ای که دارد در دامنه رشته کوه های کوتر قرار دارد که بلندترین نقطه آن از سطح دریاهای آزاد دارای ۲۲۰۰ متر ارتفاع است.

این غار ۲ دهانه دارد که ارتفاع دهانه اصلی آن در حدود ۱۷۶۵ متر و به نام کوته کوتر به دریچه ای به عمق ۳۰ متر راه دارد. دهانه دوم که در فاصله نه چندان دور از دهانه اصلی واقع شده در حدود ۱۷۹۵ متر ارتفاع داشته و به نام کونه مالان به صورت یک چاه طبیعی تا ساحل این دریاچه ۵۰ متر ارتفاع دارد. محوطه ورودی مدخل این غار از سطح جاده به صورت قطعه زمینی هموار و نعلی شکل پوشیده از چمن است که چندین درختچه نیز در دل صخره های غار از آن بیرون زده است.

با گذر از محوطه بیرونی به دهانه غار  می رسیم که ارتفاع آن از کف محوطه حدود ۳۰ متر می رسد. محوطه غار به وسیله دالانی که آن نیز یکی از شگفتی های طبیعت است به دریاچه باز می شود که در این دالان نقش هایی از دوران ماقبل تاریخ را می توان مشاهده کرد. این دالان با ارتفاعی در حدود ۵۰ متر بالاتر از اولین دریاچه غار قرار گرفته  است که با پله های سیمانی می توان مسیر را پیمود.

دریاچه اول در حدود ۲۰۰ متر مربع وسعت دارد که در واقع اسکله غار هم محسوب می شود. این دریاچه توسط دالان هایی به عرض ۱ تا ۲ متر به دریاچه های دیگری منتهی می شود که دیواره و سقف تالارهای آن مجموعه ای از شگفتی ها و عوارض زیبای طبیعی است. در اطراف دریاچه دوم علاوه بر یک خشکی، شبه جزیره ای است که می توان به راحتی از قایق بر روی آن پیاده شد. این دریاچه دارای گلوگاه ها و ایوان های بلندی است که انتهای یکی از گلوگاه ها به تونلی می رسد که تا کنون کشف نشده است.

مطالعات غارشناسان نشان می دهد که این غار بر اثر فعالیت های زمین شناسی به اواخر دوره کرتاسه برمی گردد که قدمت آن به ۷۰ میلیون سال قبل باز می گردد. این غار ۱۰۰ سال پیش برای اولین بار توسط ژاک دمرگان فرانسوی مورد کاوش و بررسی قرار گرفت، پس از آن در سال های جنگ جهانی دوم نیز توسط یک هیات انگلیسی مجددا مورد مطالعه قرار گرفت و در مهرماه ۱۳۷۳ توسط غارشناسان ایرانی شناسایی شد. در خرداد ماه سال ۷۶ نیز یک کمیته از اعضای غارشناسی آذربایجان غربی این غار را مورد بازدید و مطالعه قرار دادند.

کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند به استناد لایه های سفالی که از منطقه دالان اصلی و تالار بزرگ و دهلیز ورودی کونه مالان به دست آمده، این غار از هزاره های دوم و اول قبل از میلاد تا دوره پارتی و اسلامی و حتی زمان هایی از قرون وسطی مورد سکونت انسان ها قرار گرفته است.

تنها موجودات زنده این غار کبوتر چاهی و خفاش می باشند که قسمت هایی از غار را به عنوان آشیانه انتخاب کرده اند. به دلیل تاریک بودن و نبود نور هیچ نوع جلبکی در آب دریاچه این غار رشد نکرده و به غیر از جانداران میکروسکوپی هیچ موجوی دیگری زیست نمی کند.

درجه حرارت در فصل تابستان و زمستان بین ۱۰ تا ۱۳ درجه سانتیگراد در نوسان است و رطوبت حاکم بر غار نیز بین ۷۰ تا ۸۰ درصد متغیر است که در اثر رطوبت بالا روی سنگ ها و صخره ها با خزه های سبز و قهوه ای پوشیده شده و گاهی قطرات آب از بالای ایوان ها به روی سطح آب می چکد.

غار سهولان پس از ˈغار علیصدرˈ همدان دومین غار آبی بزرگ ایران زمین است که تاکنون شناخته شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- خبرگزاری ایرنا

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده مهاباد به بوکان، روستای سهولان

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران