غار شگفت یزدان یزد

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

آشنایی با غار شگفت یزدان یزد

یزد

شهر یزد مرکز استان یزد در مرکز ایران قرار دارد. اردکان نیز از بزرگ‌ترین شهرهای استان یزد است. اردکان به معنی شهر مقدس است که از دو کلمه ارد+کان تشکیل‌شده است که ارد یعنی مقدس و کان به معنی سرزمین است. این شهر در واقع قلب کویر مرکزی ایران به‌حساب می‌آید. عقدا نیز در شهرستان اردکان قرار دارد که بافت تاریخی‌اش یکی از بکرترین بافت‌های تاریخی استان یزد به شمار می‌آید و مهم‌ترین ویژگی تاریخی این بافت، وجود معماری‌های متوالی است که به یادگار از دوره‌های مختلف تاریخی آل‌مظفر تا دوره معاصر مانده و هرکدام نشانگر قدمت تمدن در این شهر است.

معرفی غار شگفت یزدان یزد

غار شگفت یزدان یزد

مشخصات غار شگفت یزدان

در این مقاله نیز صحبتمان در مورد غاری شگفت‌انگیز به نام غار اشکفت در ۴۵ کیلومتری عقدا و ۷۰ کیلومتری شهرستان اردکان در استان یزد و نزدیکی روستای هفتهر در نزدیکی کوه بلندی به نام اشکفت قرار دارد که همین کلمه اشکفت در گویش مردم یزد به معنای شکاف یا غار است. راه ورودی غار خیلی سخت است اما در داخل غار محوطه طوری وسیع است که برای هزاران نفر گنجایش دارد. این غار از ۳ حوضچه تشکیل‌شده تا آب‌هایی که از سقف می‌چکند در آن‌ها جمع شوند.

غار شگفت یزدان مکانی مقدس برای زرتشتیان

معرفی غار شگفت یزدان یزد

غار شگفت یزدان یزد

همان‌طور که گفتیم عبور از ورودی این غار شگفت خیلی دشوار است، غار شگفت یزدان از قرن نهم هجری به‌طور مخفیانه به‌عنوان یکی از نمادهای دین زرتشت است، نمادی مانند نور، پرستش از سوی زرتشتیان است و زرتشتیان برای نیایش خداوند یکتا رو به آن می‌ایستادند. پس به همین دلیل، زرتشتیان این مکان را برای خود مقدس دانستند و ۳۰ سال نیز استفاده کردند و از آتش مقدس در این غار حفاظت کردند. خودتان نیز از نزدیک خواهید دید که مقدار زیادی خاکستر در این غار یافت می‌شود که نشان‌دهنده استفاده چندین ساله زرتشتیان از این مکان بوده است. در طول سال، تعدادی از زرتشتیان کشور هند نیز به این محل می‌آیند و شب را در این غار به می‌گذرانند.

ویژگی‌های غار شگفت یزدان

البته در قسمتی از غار امکان تردد با اتومبیل وجود ندارد و باید پیاده به مدت ۲ ساعت پیاده‌روی کنید و از صخره‌های سنگی سخت با شیب تند عبور کنید. غار شگفت یزدان شامل قندیل‌ها، حوضچه‌های زیبا و دالان‌هایی است که به خاطر قندیل‌های آهکی درون غار ایجادشده‌اند. مورخان معتقدند قدمت این مکان تاریخی به دو میلیون سال پیش باز برمی‌گردد که به‌عنوان زیستگاه پیروان آیین زرتشت بوده است. در کل، در استان یزد، ۴۵ غار کشف‌شده که این غار به‌تازگی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و مطمئناً مکانی جذاب برای علاقه‌مندان به طبیعت و ماجراجویی است. شگفت یزدان یکی از سه آتش مقدس ایران را زنده نگاه داشته، اما امکان دسترسی به وسایل نقلیه وجود ندارد. رستوران و اقامتگاه نیز در این غار موجود نیست اما شامل پوشش شبکه است.

حتما بخوانید: غذای محلی یزد طرز تهیه قلیه کدو یزدیعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران