شهرستان کبودر آهنگ

غار علیصدر در شهرستان کبودر آهنگ

  • غار علیصدر در شهرستان کبودر آهنگ
  • غار علیصدر در شهرستان کبودر آهنگ
  • غار علیصدر در شهرستان کبودر آهنگ
  • غار علیصدر در شهرستان کبودر آهنگ
  • غار علیصدر در شهرستان کبودر آهنگ
  • غار علیصدر در شهرستان کبودر آهنگ
  • غار علیصدر در شهرستان کبودر آهنگ
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

غار علیصدر همدان، یکی از عجایب طبیعی جهان و نمونه نادری از غارهای آبی قایقرانی، با ۲۱۸۰ متر ارتفاع از سطح دریا در روستای علیصدر شهرستان کبودر آهنگ واقع شده و بر اهمیت و شهرت این شهرستان افزوده است. این غار تنها غار تالابی ایران می باشد.

کشف این غار توسط کوهنوردان همدانی بین سال های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۲ انجام شد و در سال ۱۳۴۶ به طور کامل مورد شناسایی قرار گرفت. نام این غار برگرفته از نام روستای علیصدر بوده و در گذشته علی سرد و علی سد نیز گفته می شد.

تاکنون حدود ۱۱ کیلومتر از مجموع دهلیزهای این غار شناسایی و حدود ۳ کیلومتر آن جهت بازدید عموم با راهنماهای مجرب و قایق های پدالی تجهیز شده است.

به علت فقدان نور طبیعی و وجود املاح فراوان در آب و خارج آن و نیز شرایط طبیعی دیگر، هیچگونه حیات جانوری در غار وجود ندارد. میزان روشنی و شفافیت آب آن به قدری بالاست که با نور معمولی تا عمق ۱۰ متری قابل رویت است. عمق آب آن تا ۱۴ متر می رسد. در گوشه و کنار غار پدیده ها و اشکال بسیار زیبا و بی نظیر طبیعی به صورت استالاکتیت و استالاگمیت جلوه بسیار ویژه ای را به وجود آورده اند. دمای داخل غار تقریبا ۱۶ و دمای آب آن ۱۲ درجه سانتیگراد می باشد.

در دو دهه اخیر، استقبال بسیار زیاد بازدیدکنندگان و طبیعت گردان و به خصوص غارشناسان در طول سال، به ویژه ایام نوروز، باعث گردیده امکانات رفاهی و اقامتی گوناگونی در حاشیه و اطراف مسیر غار تاسیس گردد. هتل، محل اسکان چادرهای مسافرتی، شهر بازی، مسیر دوچرخه سواری، سالن ورزشی، غرفه های محصولات فرهنگی و بازارچه های محلی، رصدخانه و پارکینگ از جمله تسهیلاتی است که فراهم شده است.

در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودراهنگ و ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان یکی از عجایب طبیعی جهان و نمونه نادری از غار های آبی قابل قایقرانی به نام غار علیصدر واقع شده است که به طول جغرافیایی ۴۸ درجه و ۱۸ دقیقه و عرض درجه و۱۸ دقیقه دارای ارتفاع ۱۹۰۰ متر از سطح دریاست. امکان دسترسی به غار علیصدر ازسه مسیر فراهم است:

۱- همدان لالجین به بیجار که جدید الاحداث و مناسب تر است.

۲- از تقاطع سه راهی پایگاه هوایی نوژه ( در جاده همدان به رزن)

۳- از طریق همدان به صالح آباد.

غار علیصدر در ارتفاعات ساری قیه (صخره زرد)‌ به وجود آ مده است. در این کوه دو غار دیگر به نام های سوباشی و سرآب وجود دارد که ترتیب ۱۱ و ۷ کیلومتر با غار علیصدر فاصله دارند به لحاظ گسترش زیاد لایه های سنگ آهک متبلور در منطقه امکان ارتباط بین غار های مذکور با غار علیصدر وجود دارد.

تاریخ پیدایش:

زمین شناسان قدمت سنگ های این کوه را به دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره ژوراسیک (۱۹۰ تا ۱۳۶ میلیون سال قبل) نسبت می دهند و شواهد به دست آمده از درون غار حاکی از آن است که این غار پناهگاه انسان های اولیه بوده است.

مردم روستای علیصدر و روستاهای اطراف از قدیم الایام به وجود آن پی برده بودند واز آب آن بهره برداری می کرده اند ولی هیچگاه کاربری گردشگری آن مطرح نبوده است تا اینکه در پنجم مهر ماه ۱۳۴۲ گروهی ۱۴ نفره از اعضاء هیئت کوهنوردی همدان غار علیصدر را مورد بازدید و کاوش قرار دادند.

این عده توانستند با وسائل ابتدایی مانند چراغ دستی و تیوب لاستیک مقداری در درون غار پیشروی کنند بازدید این گروه در روزنامه های محلی منعکس شد ودر سال ۱۳۴۶ با پخش خبر کشف یک غار شگفت انگیز و بی انتها در سطح رسانه های ملی سیل محققان کوهنوردان و علا قمندان اثر طبیعی به سوی آن سرازیز شد.

در سال ۱۳۵۲ کوهنوردان همدانی دهانه ورودی غار را به قطر ۵۰ سانتیمتر تعریض نمودند واز سال ۱۳۵۴ استفاده عمومی از غار علیصدر آغاز شد در آن زمان اهالی روستا مسافران را با چراغ دستی قایق و پارو به دیدن قسمتهای ابتدایی غار می بردند.

چگونگی ایجاد:

در نتیجه ترکیب آب حاصل ازبارش قطرات باران با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا تشکیل اسید کربنیک ضعیف ونفوذ آن در زمینهای آهکی و انجام واکنش شیمیایی ترکیبی نا پایدار به نام بی کربنات کلسیم به وجود آورده است چون این ماده در آب محلول است در درون لایه های آهکی ضخیم فضاهای خالی ریزی ایجاد کرده و این فضاهای خالی میلیون ها سال گسترش پیدا کرده و به مرور به هم پیوسته اند وبه عبارتی میلیون ها سال قلم صانع جهان خلقت به حکاکی ونقش آفرینی این شاهکار شگفت انگیز مشغول بوده است تا این غار بسیار وسیع در دل زمین ایجاد شده است.

زیبایی های غار علیصدر:

غار علیصدر از بسیاری جهاد علی الخصوص به علت وجود گذرگاه های ممتد آبی و دریاچه های وسیع و قابل قایقرانی که در سرتا سر غار گسترده شده اند یک از زیبا ترین جلوه های طبیعی ایران وجهان و پدیده ای منحصر به فرد در نوع خود میباشد که فقط در معدودی از غارهای جهان مثل غار مولیس در فرانسه و غار های شوالیه و بوکان در استرالیا چنین زیبائی های خیره کننده های وجود دارد آب دریاچه غار بدون رنگ و بو میباشد و مزه آن معمولی است و هیچگونه حیات جانوری در آن وجود ندارد درجه حرارت آن در طول سال ثابت ودر حدود ۱۲ درجه سانتی گراد و به قدری زلال است که تا عمق ۱۰ متری با نور معمولی و چشم غیر مسلح بخوبی قابل رویت است نتایج آزمایشهای فیزیکو شیمیائی بر رور آن نشان می دهد که در نقاط مختلف غار ثرکیبات شیمیائی آن نزدیک به هم بوده وجزء آبهای بی کربناته کلسیک سبک با ph اسیدیته نزدیک به خنثی میباشد وبدلیل وجود املاح آهکی فراوان در آب غیر قابل خوردن است از آنجا که مازاد آب غار توسط رشته های مختلفی (مثل چشمه شور) به خارج غار هدایت می شود لذا سطح آب در طی فصول و سالهای مختلف به استثنا مواقع کم آبی یک نواخت است ولی در مواقع کم آبی دارای نواساناتی بوده که آثار آن برروی دیواره غار به خوبی مشهود است.

آب غار در قسمتهای مختلف آن از صفر تا ۱۴ متر در نوسان است آب دریاچه غار از چشمه های زیر زمینی ریزش مداوم آب از دیوار و سقف غار تامین میشود که منشا آنها به طور کلی از محل ریزشهای جوی است سقف غار که در بعضی قسمتها تا حدود ۱۰ متر از سطح آب ارتفاع دارد پوشیده از کربنات کلسیم خالص ودر بعضی قسمتها مخلوط با عناصر دیگر است که برسر راه جریان آب از خارج به داخل غار به وجود آمده اند این روسوبات به صور مختلف استالاکتیت هایی ( چکنده ) را تشکیل داده اند ودر کف غار ودر جاهایی که آب وجود ندارد استالاکمیت هایی (چکیده) با اشکال متنوع و جذاب به فور دیده میشود منظره داخل غار بسیا ربدیع و هوای آن یسبار پاک و لطیف بوده و عاری از هر گونه گرد و غبار و الودگی میکروبی است و در تابستان خنک ودر زمستان گرم و مطبوع است همچنین هوای داخل غار سبک بوده و حالت سکون مطلق دارد به طوری که چنانچه شمعی در آنجا روشن کنند هیچ گونه حرکتی در شعله شمع دیده نمی شود. در برخی از معابر غار ۱۰ الی ۱۱ کیلومتر پیشروی شده است ولی هنوز تمام کانلها و شبکه های ارتباطی غار کشف نشده اند در حال حاضر پس از طی مسیر قابل قایقرانی غار نوردی پیاده در قسمت خشکی غار آغاز می شود و گردشگران پس از طی مسافتی نسبتا طولانی مجددا با قایق ادامه مسیر می دهند تا کنون ۱۴ کیلومتراز معابر غار کشف شده ولی تنها ۴ کیلومتر از معابر که با پرژکتور نور پردازی شده اند مورد بازدید قرار می گیرند در مجموع بازدید از محوطه وسیع قندیل بزرگ جزایر سوم و چهارم قایقرانی غار نوردی و گذر از پیچ و خم گذرگاههای آبی و دالانهایی با سقف بلورین به بیننده می باوراند که در این اثر حقیقتا یکی از شاهکار های جهان آفرینش است و هیچ وصفی توان توصیف این همه شکوه و زیبایی را ندارد.

تاسیسات رفاهی و تفریحی جنبی – در مجموعه سیاحتی غار علیصدر برای بازدید کنندگان:

۱- یک باب مهمانسرا

۲- ده دستگاه ویلای چوبی یک و دو خوابه

۳- شانزده دستگاه سوئیت اقامتی

۴- پنجاه دستگاه چادر صحرائی

 همچنین در نزدیکی غار، رستوران، بازارچه خرید مواد خوراکی و صنایع دستی، نمازخانه، سرویس بهداشتی، توقفگاه اتومبیل، وسایل بازی کودکان، وجود دارد و امکان کوهنوردی فراهم است.

غار علیصدر بیست و سومین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ دی ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- آشنایی با جاذبه های گردشگری ایران، انتشارات آذر و سیمای دانش، دکتر حسین یاوری و معصومه ظفری، 1391.

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده همدان به بیجار، جاده علیصدر، غار غلیصدر
تاریخ ثبت در آثار طبیعی ایران
15 دی 1387
شماره ثبت در آثار طبیعی ایران
23

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران