شهرستان آوج

غار قلعه کرد در آوج

  • غار قلعه کرد در آوج
  • غار قلعه کرد در آوج
  • غار قلعه کرد در آوج
  • غار قلعه کرد در آوج
  • غار قلعه کرد در آوج
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

غار گردی از علایق خاص برخی از گردشگران محسوب می شود که در این میان غارهای متشکل از سنگ های آهکی با زیبایی های منحصر به فردشان مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد. مثل غار قلعه کرد آبگرم که با قدمت حدود ۴ میلیون ساله اش مقصد تماشایی غار نوردان بسیاری است.

این غار که در آن اشیا و ابزار تاریخی نیز کشف شده است، از نظر زمین شناسان متعلق به دوران سوم زمین شناسی بوده و جز غارهایی است که به تعبیر مسئولان استان کمتر مورد توجه غار نوردان قرار گرفته است و از این رو دیدنی های بکر زیادی برای علاقه مندان گردشگر دارد. از طرف دیگر شاید به همین دلیل هم باشد که از دهانه در حدود ۴۰۰ متری این غار با توجه به شیب تندش تنها باید با تجهیزات فنی عبور کرد. اما بعد از دهانه این غار تالار ۱۰۰۰ متری با حفره های بسیار و قندیل های فراوانش هر گردشگری را محسور زیبایی خودش خواهد کرد. دهانه غار قلعه به سمت جنوب شرقی بوده، ارتفاع آن حدود ۸ متر و عرض آن حدود ۹ متر به صورت نیم دایره است. این غار دارای یک راهرو  بوده که به دهانه چاهی که عمود بر دهلیز اصلی است منتهی می‌شود و پس از عبور از مدخل چاه به فضایی منتهی می‌شود که دارای ستون های قطور استالاکیتت و استالاکمیت در رنگ های مختلف است. تالار اصلی غار به دهلیزها و شاخه‌های فرعی منتهی گردیده که خود شاهکاری از طبیعت است و آویزه‌های آهکی بعضی از قسمتها از سقف تا کف غار کشیده شده است. گزارش های غار نوردان در بازدید از این غار از وجود حوضچه های کوچک آب در کف غار و سنگ های آهکی خبر می دهد. از جذابیت های دیگر غار نگاره های دیواری تاریخی ای است که خبر از سکونت انسان های اولیه در این غار می دهد.

برای دسترسی به این غار قلعه کرد باید در جاده قزوین به همدان، دو راهی آبگرم به سمت غرب حصار ولیعصر، روستای قلعه کرد، یک و نیم کیلومتری جنوب غربی روستای قلعه کرد حرکت کرد. فاصله این غار تا شهر آبگرم ۴۵ کیلومتر و تا شهر قزوین ۱۴۰ کیلومتر است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


اطلاعات این مکان
آدرس
جاده قزوین به همدان، دو راهی آبگرم به سمت غرب حصار ولیعصر، روستای قلعه کرد، یک و نیم کیلومتری جنوب غربی روستای قلعه کرد
نوع
غار طبیعی مربوط به دوره سوم زمین شناسی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران