غار قوری قلعه (بزرگترین غار آبی آسیا)

  • غار قوری قلعه (بزرگترین غار آبی آسیا)
  • غار قوری قلعه (بزرگترین غار آبی آسیا)
  • غار قوری قلعه (بزرگترین غار آبی آسیا)
  • غار قوری قلعه (بزرگترین غار آبی آسیا)
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

غار قوری قلعه بزرگترین غار آبی آسیا در ۸۶ کیلومتری کرمانشاه در مسیر جاده پاوه و در شکال شهر جوانرود واقع شده و جز هفت اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است .

غار قوری قلعه

این غار که هم اکنون به عنوان یکی از مطرح ترین جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه وغرب کشور محسوب می شود، طبق نظر کارشناسان بزرگترین غار آبی آسیا و طولانی ترین غار آبی ایران است.

علت نامگذاری  قوری قلعه
روستایی به همین نام در نزدیکی این غار قرار دارد که در ایام قدیم اطراف این روستا را قلعه های مختلفی در بر گرفته که شکل یکی از این قلعه ها شبیه قوری بوده است به همین دلیل نام این روستا و این غار به قوری قلعه نامگذاری شد.
بعدها پس ار ساختن آبادی در کنار دژ همان نام یعنی قوری قلعه به روستا اطلاق شد، از طرفی چون نزدیکترین محل سکونت به غار همین ده است؛ بنابر این اسم غار را نیز قوری قلعه گذاشتند.

با ارزشترین و زیباترین غارهای آبی جهان

قوری قلعه، یکی از زیباترین و با ارزش ترین غارهای آبی جهان با ۶۵ میلیون سال قدمت در سالهای ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۶ گروهی از غارشناسان و جانورشناسان انگلیسی و فرانسوی در حالی که برای یافتن پستانداران از جمله خفاش در ۸۰ کیلومتری کرمانشاه و در کوهستان های پوشیده از جنگل پاوه و اورامانات تلاش می کردند، این غار را کشف کردند،

تالار مریم

بعد از گذر از دالان ورودی غار اولین مکان وسیعی که وجود دارد به “تالار مریم” نامگذاری شده است. این محوطه همانند دریاچه وسیعی است که گرداگرد آن را قندیل هایی بسیار زیبا با اشکال مختلف فرا گرفته است

تالار بتهوون

در این محوطه قندیل هایی به شکل پرده ای وجود دارد که با دست زدن به هرکدام از آنها صدایی شبیه یکی از آلات موسیقی به گوش میرسد به همین دلیل این محوطه را “تالار بتهوون” نامگذاری کرده اند.

تونل برزخ

در بخش دیگری از این غار تونلی با نام “تونل برزخ” وجود دارد که به وحشتناکترین مکان این غار معروف شده است، طول این تونل ۲۲۰ متر است که با عرض سه متر نیمی از آن را آب فرا گرفته است.

سایر دیدنی های ایران زمین :

اولین و تنهاترین آبشار خزه ای /آبشار خزه ای کبودال  غار نخجیر دلیجان     قلعه کهن دژ / قلعه بهستانعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


اطلاعات این مکان
ادرس
شمال جوانرود

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران