• غار مغان در مشهد
  • غار مغان در مشهد
  • غار مغان در مشهد
  • غار مغان در مشهد
  • غار مغان در مشهد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

غار مغان در جنوب روستای مغان، حدود بیست کیلومتر بعد از هفت حوض، در کوهپایه های کوه مغان و دره مغان قرار گرفته است. این غار دو دهانه دارد. بلندی آن از طراز ارتفاع مشهد هزار و نهصد متر و از سطح دریا ۲۸۷۰ متر است. برای رسیدن به این غار باید از جاده کوهستانی پرپیچ و خمی که از منطقه سیدی در جنوب مشهد و کوه خلج شروع می شود، عبور کرد و پس از گذشتن از روستاهای منطقه مانند بالندر، اردمه و خان رود به مغان رسید. غار در جنوب قریه قرار دارد و ورودی اصلی غار، درجنوب قرار گرفته و تا حدود ۱۲۰ متری غار، می توان با روشنایی طبیعی پیش رفت.

قدمت این غار را بر اساس مدارک موجود و اکتشاف فسیل های حلزونی در مسیرهای منتهی به غار، میتوان صد میلیون سال پیش و یا دوره دوم زمین‌شناسی دانست که به علت وجود پرتگاه های خطرناک در غار مغان ورود به داخل آن بدون راهنما و ابزار مورد نیاز میتواند خطرناک باشد.

غار شیبی به سمت پایین داشته و ستون های آهکی استالاگتیت و استالاگمیت فراوان و بزرگی دارد. درون غار چشمه ها و چاه ها و راهروهای متعددی وجود دارد که در صورت عدم علامت گذاری، طناب کشی و نداشتن روشنایی به گم شدن حتمی بازدید کنندگان می انجامد. درون غار به وسیله چاه ها به سه طبقه تقسیم شده است. ارتفاع بعضی از چاه ها تا ۲۵ متر می رسد. غار مغان متعلق به دوران دوم زمین شناسی است و قدمت آن از البرز و دماوند بیشتر است. کف مرمرین غار در اغلب جاها مرطوب و لغزنده می باشد. در درون غار چشمه آبی وجود دارد که علاوه بر زلالی و گوارایی، بسیار سرد است به طوری که در تابستان نیز نمی توان بیشتر از چند لحظه دست و پا را در آن نگه داشت.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

برازش، محمود رضا، ۱۳۹۲، شهرهای ایران مشهد، انتشارات آفتاب هشتم (درج مطالب با هماهنگی و اجازه انتشارات صورت گرفته است).

اطلاعات این مکان
آدرس
35 کیلومتری جنوب مشهد، جنوب روستای مغان.
نوع
غار طبیعی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران