شهرستان دلیجان
  • جاذبه های مذهبی
  • جاذبه های فرهنگی و هنری
  • جاذبه های طبیعی
  • جاذبه های تاریخی

غار نخجیر دلیجان

  • غار نخجیر دلیجان
  • غار نخجیر دلیجان
  • غار نخجیر دلیجان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

 غار نخجیر در نزدیکی شمال شرقی شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی و در منطقه‌ای به نام چال نخجیر نزدیک روستای نراق در دل کوه تخت واقع شده است.این غار باستانی اواخر سال۶۷ در جریان اجرای یک طرح عمرانی و بر اثر انفجار در نزدیکی دهانه کشف شد.

غار نخجیر

این غار از مجموعه سنگ های مرجانی چند میلیونی زیبا تشکیل شده است.کارشناسان قدمت این غار را ۷۰ سال برآورد کرده اند.

خصوصیات غارچال نخجیر

تالارهای متعدد و حوضچه‌های آب، راهروهای طولانی، مسیرهای مشکل در بعضی از نقاط و چکنده و چکیده‌های بلورین بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصر به فردمیتواند جز خصوصیات این غار زیبا باشد. غار چال نخجیر از تالارهای مختلفی تشکیل شده که زیباترین تالار آن، چهلستون نام دارد ، از دیگر تالارهای غار می‌توان به سفره عروس، دریاچه، برزخ، باغ وحش، چهلچراغ و تالار زیبایی‌ها اشاره کرد.

جاذبه گردشگری غار نخجیر دلیجان

قرار گرفتن غار در کنار ابنیه تاریخی نراق یک محیط کاملا توریستی را بوجود آورده که با این تنوع می‌توان به رونق صنعت گردشگری در منطقه امیدوار بود.این غار به دلیل وجود مناظر بکر طبیعی و جذابیتهای حیرت آور فراوان از اهمیت ویژه‌ای در جذب توریست برخوردار است.

با توجه به قرار گرفتن غار در دامنه کوه دسترسی به آن بسیار آسان بوده و بازدیدکنندگان به راحتی قادر به بازدید از این محل هستند. تنوع سنگ‌های موجود ، سنگهای کریستال با شکلهای مختلف مثل آبشار ، زیبایی خاصی به غار داده است به طوریکه هر بیننده‌ای را به شگفتی وا می‌دارد. غار چال نخچیر در سال۸۱ ‪ در ردیف میراث ملی کشور به ثبت رسیده است

آدرس غار نخجیر

غار چال‌نخجیر در جوار پناهگاه حیات‌وحش جاسب در ۸ کیلومتری شرق شهر دلیجان و فاصله ۳ کیلومتری جاده آسفالته دلیجان – نراق و در دامنه کوه کم‌ارتفاعی قرار گرفته است و دارای مختصات جغرافیایی ۵۰ درجه و ۴۵ دقیقه و ۵۵ ثانیه طول شرقی و ۳۴ درجه و ۲ دقیقه و ۱۴ ثانیه عرض شمالی است. غار در داخل کوه کم ارتفاعی بنام «کوه تخت» قرار گرفته است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران