• غار یخی چما
  • غار یخی چما
  • غار یخی چما
  • غار یخی چما
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

غاریخی چما در نزدیکی روستای شیخ علیان و از توابع بخش مرکزی کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد .

غار یخی چما

غاریخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاع برف‌های آن تا ۵۰ متر نیز می‌رسد. لایه‌های یخی این غار در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار اجتناب نمود.

غار یخی چما یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار سبب شده است تا قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

چما بزرگترین منبع آب شیرین ایران

علاوه بر این غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد.

نامگذاری این غار یخی به «چما» (یا چی‌ما)، از گویش بختیاری عشایر منطقه گرفته شده است.

با وجود ویژگی‌های منحصر به فرد، این غار یکی از کم‌نظیرترین نقاط گردشگری استان و حتی کشور است که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است.

باید بدانید که غار یخی چما در مقابل دشت چما قرار دارد. این غار شبیه تنگه‌ای بزرگ و انباری پربرف است . ارتفاع برف‌های غار یخی چما تا ۵۰ متر نیز خواهد رسید . لایه‌های یخی این غار در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی  است و بسیار نازک و سست است. بنابراین در این فصول باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار دوری کنید.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


اطلاعات این مکان
غاریخی چما

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران