شهرستان کوهرنگ
  • غار یخی چما(چلگرد)
  • غار یخی چما(چلگرد)
  • غار یخی چما(چلگرد)
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

غار یخی چما

غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علی خان در فاصله ی ۲۵کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه ایی بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاع برف های ان تا ۵۰ متر نیز میرسد. لایه های یخی ان در فصول گرم و کم بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می باشند و باید عبور از روی انها و داخل غار اجتناب نمود.
غار یخی چما یکی از نادرترین اعجاب انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بخیاری بشمار می رود.قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برف های چندین ساله در این غار سبب شده تا قندیل های یخ و توده های عظیم برف بصورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.
علاوه بر این غار یخی چما به بزرگترین منبع آب شیرین ایران شهرت دارد.زیرا از زیر یخ های آن، چشمه ایی با آب سرد جریان یافته که در آخر به سد کوهرنگ می ریزد.

غار یخی

سفری هیجان انگیز به غار یخی

برای رسیدن به این غار یخی که از نادرترین غارهای ایران ولی نمونه های مشابه وگاه محیرالعقول تر از آن در روسیه و ایسلند هم وجود دارد، راهی جز آن ندارید که از تنها راه منتهی به این پدیده اعجاب برانگیزِ طبیعی یعنی از کوهرنگ به چلگرد بروید و سپس مسافت ۲۵ کیلومتری آن از چلگرد تا غار یخی را از راه آسفالت رو، و با پشت سرگذراندن روستا و آبشار خروشان و زیبای شیخ علیخان با شور و شوق در پیش بگیرید (البته حدود ده کیلومترآن هنوزآسفالت نیست ).
با دیدن کوههای سر به فلک کشیده اخرایی رنگ و تابلو پارچه ای غار یخی می توانید خود را در چندقدمی تعبیر رویای خود بیابید. می توانید خودروی خود را پارک کرده سپس از کوه مقابل به چابکی بالا روید و آنقدر بالا بروید تا در آن سوی کوه، در جلو دیدگان بهت زده خود در قعر دره، تنگه ای را ببینید که مملو از برف های زمستانی یخ زده تلنبار شده از سالها و سالها پیش است که به سیاهی می زند .

 

غاریخی

وقتی به بالای کوه رسیدید، راه سراشیبی نسبتا تند کوه را به سوی آن پهنه بزرگ یخی طی کنید تا لحظه رویایی را به چشم ببینید و در اوج گرما و شگفت زده پا برآن توده یخ زده بگذارید و شور و شعفی وصف ناپذیر را احساس کنید. اولین گام هایی که روی یخ بردارید جاذبه ویژه ای ندارد زیرا تجربه حرکت به روی برفهای یخ زده را بسیاری از مردم ایران به جز برخی از هموطنان جنوبی مان، در ماه های سرد زمستانی دارند، این جاست که اگر در زمره افرادکم حوصله و بی تفاوت و همیشه نگرانی که هیچ چیز و هیچکس و هیچ چشم اندازی آنها را به وجد نمی آورد، باشید کارتان راحت خواهد بود. چه، نهایتا با دلهره با دهنه غار یخی چند عکسی گرفته و احتمالا غرغرکنان راه بازگشت را در پیش خواهید گرفت .

 

اهمیت و جایگاه غار در عداد جاذبه های گردشگری ایران

در سایتها و نشریه های مرتبط با گردشگری، غار یخی با این عبارت توصیف و تکرار و بازتکرار شده است که «غار چما یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای ناشناخته استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود» در جستجوی «غار یخی» درگوگل، افزون بر عبارت فوق چند سطر دیگری هم در همه سایت ها در توصیف غار تکرار شده و تلاشی برای افزودن هیچ گونه اطلاع جنبی و مکمل دیگری به آن ننموده بودند.
حتی استاد ایرج افشار از پژوهشگران شاخص ایران در کتاب ۲۹۷ صفحه ای خود با نام میراث فرهنگی وگردشگری استان چهارمحال و بختیاری، وقتی به غار یخی می رسد فقط این جمله را می آوردکه «غار یخی چما شیخ علیخان در۱۱۰ کیلومتری شهرکرد در دره حاجی قلی در شمال چلگرد است» (افشار، ص۸۴) و سپس از چلگرد در شهرستان کوهرنگ به عنوان یکی از مناطق خوش آب و هوا یاد کرده است. به رغم آن که این غار در شمار غارهای کم نظیر و از جهاتی منحصر به فرد ایران به شمار می رود و یکی از بزرگترین منابع آب شیرین در بسترآن جاری و در نهایت به سد کوهرنگ می ریزد. اما این غار همچنان برای بسیاری از گردشگران وکوهنوردان ناشناخته باقی مانده است.

 عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


اطلاعات این مکان
ادرس
بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری
نوع
جاذبه های طبیعی
کیفیت
عالی

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران