فرهنگسرای نیاوران تهران

  • فرهنگسرای نیاوران تهران
  • فرهنگسرای نیاوران تهران
  • فرهنگسرای نیاوران تهران
  • فرهنگسرای نیاوران تهران
  • فرهنگسرای نیاوران تهران
  • فرهنگسرای نیاوران تهران
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

فرهنگسرای نیاوران یکی از فرهنگسراهای شهر تهران است که در مجموعه نیاوران در شمال شرقی شهر تهران واقع است. این بنا از نظر طراحی معماری معاصر ایران دارای اهمیت می‌ باشد.

این بنا ساختمانی پست مدرنیستی است که با بهره گیری از عناصر معماری کهن ایرانی به صورت مینی مالیستی خودنمایی می کند. معماری منحصر به فرد این مجموعه الهام گرفته از معماری سنتی ایران است که مفهومی فلسفی با خود به همراه دارد و با استفاده از طاقهای مرسوم روستایی و نورگیرهایی برگرفته از بادگیرهای کویری طراحی شده است. بادگیرها به وضوح در فرم بنا خودنمایی می کنند و وظیفه انتقال نور را به داخل بنا دارند.

ساخت این بنا در تاریخ ۱۳۵۵ شروع و در سال ۱۳۵۶ به اتمام رسیده است و کل فضای مجموعه نیاوران ۱۱۰ هزار متر مربع و زیربنای آن ۱۰ هزار متر مربع می باشد. این بنا از لحاظ اقلیم در موقعیت معتدل کوهستانی است و به علت وجود بادهای شمالی،‌ معماری فرهنگسرا به صورت شرق و غرب طراحی شده است.

نورگیری این بنا از چهار طرف صورت می گیرد. گرچه ساختمان فرهنگسرای نیاوران به صورت قسمت های مجزا طراحی شده و بعد در کنار هم قرار گرفته اما با بدعت های خاص طراح ارتباطی صحیح و جستجوگر میان دو ساختمان به وجود آمده است. ساختمان این بنا با بتون مسلح اجرا شده است. طراح با ترکیبی میان بافت (بتون و سنگ)،‌ فرم (سازه هندسی)، و نسبت توانسته ساختار جدی از معماری سنتی و مدرن خلق نماید.

سردر ورودی این بنا به صورت متقارن ایجاد شده به عنوان پیش ورودی برای دسترسی به در اصلی فرهنگسرا، این سردر برگرفته از ساختار هشتی در معماری سنتی است. حیاط مرکزی یکی دیگر از نمود های سنتی است که در این بنا استفاده شده است، این قسمت دارای آب نما و باغچه است و درب های اصلی ساختمان به آن باز می شود.

فرهنگسرای نیاوران تهران امروز به عنوان بخشی از معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری برنامه های تخصصی هنری در بخش هنرهای تجسمی، موسیقی و نمایش را برعهده دارد و یکی از فعال ترین مجموعه های فرهنگی هنری تهران به شمار می رود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی این فرهنگسرا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شد و تا سال ۱۳۶۴ علاوه بر برنامه های هنری فعالیتهای دیگری از جمله انتشار کتاب، تفسیر و ترجمه قرآن مجید را انجام می داد. از سال ۱۳۶۷ پذیرش هنرجویان «مرکز آموزش هنر» از طریق آزمون سراسری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد که طی سه دوره ۱۸۰ نفر با دریافت گواهینامه مقطع کاردانی از مرکز آموزش هنر (فرهنگسرای نیاوران) فارغ التحصیل شدند.

برای اطلاع از برنامه های متنوع فرهنگی و هنری فرهنگسرای نیاوران بر روی سایت این مجموعه که در سمت چپ قابل مشاهده است، کلیک کنید.

برای دسترسی به این فرهنگسرا، باید از بزرگراه شهید صدر به میدان نوبنیاد و خیابان پاسداران رفته و پس از طی مسافتی در خیابان پاسداران، به فرهنگسرای نیاوران بروید.

———————

با تشکر از سرکار خانم مظفری که سیتی پدیا را در تهیه عکس یاری فرمودند.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- درگاه رسمی فرهنگسرای نیاوران

2- ویکی پدیا

اطلاعات این مکان
آدرس
بزرگراه شهید صدر، میدان نوبنیاد، خیابان پاسداران، روبروی بوستان نیاوران
تلفن
021-22287081
درگاه اینترنتی رسمی
http://www.fniavaran.ir

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • سحر در ۲۷ تیر ۱۳۹۶

    سلام آیافرهنگسرای نیاوران کلاس های فیلمنامه نویسی هم داره؟لطفا راهنمایی کنید