فهرست جاذبه های گردشگری ارومیه

 • فهرست جاذبه های گردشگری ارومیه
 • فهرست جاذبه های گردشگری ارومیه
 • فهرست جاذبه های گردشگری ارومیه
 • فهرست جاذبه های گردشگری ارومیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

ارومیه یکی از شهرهای شمال غربی ایران و مرکز استان آذربایجان غربی است که دارای جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد. گردشگری ارومیه به دلیل نقاط بکر طبیعی، تاریخی و فرهنگی بسیار مورد توجه علاقه مندان گردشگری محسوب می شود و تقریبا ارومیه در تمامی نقاط سال به عنوان هدفی مناسب برای گردشگران به حساب می آید.

استان آذربایجان غربی دارای شهرستان های زیادی است که هر کدام از نظر گردشگری و آثار تاریخی و طبیعی بسیار پربار هستند. اما به دلیل اینکه ارومیه مرکز استان می باشد، ابتدا به معرفی گردشگری ارومیه می پردازیم:

۱- دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه که به عنوان معروف ترین اثر طبیعی و گردشگری ارومیه محسوب می شود. این دریاچه بزرگترین دریاچه داخلی ایران است و موجبات نقسیم طبیعی آذربایجان را به دو بخش شرقی و غربی فراهم ساخته است. مساحت این دریاچه معادل ۴۸۶۸ کیلومتر مربع و ارتفاع سطح آب آن نسبت به سطح آب خلیج فارس ۱۲۷۴ می باشد که بعد از دریاچه بحرالمیت در فلسطین، شورترین دریاچه جهان به شمار می رود. همچنین این دریاچه از نظر وسعت، بیستمین دریاچه بزرگ دنیا به حساب می آید. اطلاعات بیشتر در مورد دریاچه ارومیه را در اینجا بخوانید.

۲- برج سه گنبد:

برج سه گنبد که یکی از آثار تاریخی گردشگری ارومیه به حساب می آید و در داخل شهر قرار دارد. این برج در گوشه جنوب شرقی شهر ارومیه در خیابان جانبازان و در یکی از کوچه های منشعب به خیابان استاد برزگر قرار گرفته است. برج سه گنبد آجری و استوانه ای بوده و معتلق به قرن ششم هجری قمری است و به دستور یکی از امرای سلجوقی ساخته شده است. در کتیبه سردر ورودی سه گنبد نیز تاریخ ۵۸۰ هجری قمری که به خط کوفی نوشته شده، خوانده می شود. برخی از باستان شناسان معتقدند که در گذشته دو بنای دیگر در اطراف این برج وجود داشته است که مجموعا به این سه بنا، سه گنبد می گفتند. اطلاعات بیشتر در مورد برج سه گنبد ارومیه را در اینجا بخوانید.

۳- دریاچه مارمیشو:

دریاچه مارمیشو یکی دیگر از نقاط گردشگری ارومیه محسوب می شود که در حدود ۴۵ کیلومتری غرب شهر ارومیه و در میان کوهستان های سر به فلک کشیده این شهرستان، خودنمایی می کند. وسعت این دریاچه در حدود ۵ هکتار است و آب این دریاچه از چشمه‌ های طبیعی و نزولات جوی تأمین می‌شود. مارمیشو زیستگاه آبزیان از جمله ماهی قزل آلا و پرندگان مهاجر مختلف بوده می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد دریاچه مارمیشو ارومیه را در اینجا بخوانید.

۴- بازار ارومیه:

بازار تاریخی ارومیه که یکی از آثار تاریخی این شهر به شمار می رود و با قرار گرفتن در مجموعه بافت قدیمی شهر همواره یکی از مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی بوده است. این بازار یکی از آثار کم‌ نظیر دوران صفویه است که همچنان پویایی خود را حفظ کرده است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بازار ارومیه اینجا را کلیک کنید.

 این پست تکمیل می شود و نقاط گردشگری شاخص ارومیه به آن اضافه می شود.


عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

 • ارومیه قلب آذربایجان در ۱۱ شهریور ۱۳۹۸

  ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان شهر اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان ، اورمیه خوش اومدید.
  آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز.
  ما آذربایجانی ها به خصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم.
  یاشاسین آذربایجان 💖
  یاشاسین اورمیه 💖

 • یاشاسین آذربایجان یاشاسین اورمیه در ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

  یاشاسین اورمیه
  یاشاسین آذربایجان
  اورمیه قلب آذربایجان