فهرست جاذبه های گردشگری یزد

  • فهرست جاذبه های گردشگری یزد
  • فهرست جاذبه های گردشگری یزد
  • فهرست جاذبه های گردشگری یزد
  • فهرست جاذبه های گردشگری یزد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

یزد یکی از شهرهای مرکزی ایران و مرکز استانی به همین نام است. گردشگری یزد به دلیل نقاط بکر تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیار مورد توجه علاقه مندان گردشگری به خصوص گردشگران خارجی محسوب می شود و تقریبا یزد در تمامی نقاط سال به عنوان هدفی مناسب برای گردشگران به حساب می آید. آب و هوای یزد به دلیل کویری بودن در تابستان گرم و در زمستان سرد و خشک است و بهترین زمان سفر به یزد اوایل پاییز و اوایل بهار می باشد.

استان یزد دارای شهرستان های زیادی است که هر کدام از نظر گردشگری و آثار تاریخی و طبیعی بسیار پربار هستند. اما به دلیل اینکه یزد مرکز استان می باشد، ابتدا به معرفی گردشگری یزد می پردازیم:

۱-  مسجد جامع کبیر

در استان یزد به علت سابقه باستانی و فرهنگ متداوم و موقعیت جغرافیایی مرکزی آن، آثار باشکوه و درخشانی از دوران قبل و بعد از اسلام به جای مانده که یکی از این آثار، مسجد جامع کبیر یزد است. بنای اولیه این مسجد مربوط به قرن ششم هجری قمری است و ساختمان اولیه آن توسط سید رکن الدین محمد قوام الدین محمد ابن نظام حسینی یزدی قاضی بنا شده است. البته بنای فعلی مسجد مربوط به قرن هشتم و نهم هجری قمری و مربوط به زمان آل مظفر می باشد.

مسجد جامع کبیر یزد دارای بلندترین مناره های جهان است. دو مناره مسجد که ارتفاع تقریبی آن از کف تا نوک بیش از ۵۲ متر می رسد، دارای قطری در حدود هشت متر است که در دوره صفوی به بنا افزوده شده اما در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی فرو ریخت و دوباره تجدید بنا شد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد مسجد جامع یزد اینجا را کلیک کنید.

۲- مجموعه امیر چخماق یزد

میدان و مجموعه تاریخی امیر چخماق شهر یزد، شاخص ترین مجموعه بنای تاریخی این شهر به شمار می رود که از نظر قدمت بناها و معماری از ارزش بالایی برخوردار است. مجموعه امیر چخماق، یکی از شاخص‌ ترین مجموعه‌ های تاریخی شهر یزد است که تقریباً در وسط بافت قدیمی شهر واقع شده و یکی از نقاط مهم یزد محسوب می‌ شود. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد مجموعه امیر چخماق اینجا را کلیک کنید.

۳- بازارهای قدیمی یزد

بازارهای قدیمی یکی از جاذبه های پرطرفدار گردشگری یزد است که تقیبا تمامی کسانی که به یزد مسافرت می کنند سری به آن ها می زنند. مجموعه بازارهای قدیمی یزد در دوران پهلوی با احداث خیابان شاه (خیابان قیام فعلی) به دو قسمت تقسیم شد و برخی از فضاهای اصلی آن مانند بازار ارسی دوزها، بازار محمد علی خان، بازار پنجه علی و … به کلی تخریب شد. در حال حاضر نیمه شمالی بازار از رونق اقتصادی بیشتری برخوردار است.

عمده ترین کالاهای مورد معامله در این بازار پارچه، شیرینی های یزدی، طلا و فرش است. بازار قیصریه که حد فاصل میدان خان و مدرسه خان قرار دارد، از لحاظ معماری نسبت به سایر بازارها شکیل تر است و به وسیله دو در چوبی با ارزش، بسته می شود. این بازار محل فروش پارچه های یزدی است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد بازارهای تاریخی یزد اینجا را کلیک کنید.

۴- باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یزد یکی از زیباترین باغ های ایرانی است که در کویر مرکزی ایران مانند نگینی می درخشد و هر ساله تعداد زیادی گردشگری ایرانی و خارجی از این باغ زیبا دیدن می کنند. این باغ توسط محمد تقی خان یزدی در سال ۱۱۶۰ هجری قمری در اواخر دوره افشاریه ساخته شده است. این باغ در دل کویر خشک، در زمان آبادی خود بسیار زیبا و باصفا بوده است و متاسفانه بعدها رو به ویرانی رفت و اگرچه دوباره مورد مرمت قرار گرفت، هیچگاه به روزگار آبادی و دلگشایی عهد خان بازنگشت. اطلاعات بیشتر در مورد باغ دولت آباد را در اینجا بخوانید.

 این پست تکمیل می شود و نقاط گردشگری شاخص یزد به آن اضافه می شود.


عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران