شهرستان چابهار

قبرستان جنیان

  • قبرستان جنیان
  • قبرستان جنیان
  • قبرستان جنیان
  • قبرستان جنیان
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

گورستان جن

قبرستان جن در منطقه کوهپایه‌ای در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار در روستایی به نام تیس واقع شده است.

قبرستانی خاموش و مرموز در این روستای ۲۵۰۰ ساله وجود دارد بلوچ‌ها به آن «جن سنط» یا گورستان جن می‌گویند.

چرا این قبرستان را گورستان جن می نامند؟

سنگ قبرهای بزرگ و عجیب در این گورستان محلی‌ها را به این باور رسانده که این گورها محل دفن آدمیزاد نیست. در این گورستان قبرها کنار هم روی سطحی صخره‌ای حفر شده‌اند که این شیوه‌ی حفاری پرسش‌های زیادی را به وجود آورده است .چه کسانی این گورها را حفر کرده‌اند؟

بشر امروزی با وسایل ابتدایی آن زمان به دشواری توانایی حفر این گورها را بر روی سطح سخت سنگی داشته است. شاید به همین دلیل باشد که مردم محلی حفر این گورها را به نیرویی مافوق بشر نسبت می‌دهند.

قدمت قبرستان جن

زمان ساخت قبرستان جن‌ها به درستی مشخص نیست. ظاهر قبور نشان می‌دهد این آثار مربوط به زمان‌های بسیار دور است. تمام قبرها در دامنه کوه و در دل سنگ‌ها کنده شده‌اند. علیرغم گذشت زمان و تخریب قبور توسّط باد و باران و عوامل دیگر هنوز قبرهای زیادی در این مکان باقی‌مانده است. گورها در اندازه‌های بزرگ و کوچک ساخته شده‌اند. در میان این قبرستان یک قبر کاملا سالم و قدیمی نیز دیده می‌شود که ۲۲۵ سانتی‌متر طول و ۱۱۰ سانتی‌متر عرض دارد. آثار چنین قبوری در دامنه کوه‌های شهباز استان مرکزی نیز وجود دارد.

ترس از جن

بومی ها معتقدند با تاریک شدن هوا جن ها بر سر مردگان خود مویه می کنند و هر کس شبانه گذرش به این گورستان افتاد، مورد نفرین اون ها قرار می گیرد و بعد از چند روز با عذابی سخت می میرد

سایر مناطق دیدنی روستای تیس

اگر این قبرستان ترسناک را فاکتور بگیریم این روستا دارای مناطق زیبای تاریخی و  دیدنی از جمله : قلعه پرتغالی‌ها، آرامگاه سید غلام رسول، قلعه بلوچ گت، قلعه پیروز گن، غارهای بان مسیتی، قلعه انوشیروان، قلعه باتل، فیل بند، سدهای تیس و مسجد جامع تیس است .

دیدنی های سیستان و بلوچستان

مکان های دیدنی استان سیستان و بلوچستان

رشته کوه های مینیاتوری و مریخی چابهار

قلعه پرتغالی ها چابهارعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران