شهرستان کلیبر
  • قلعه بابک کلیبر
  • قلعه بابک کلیبر
  • قلعه بابک کلیبر
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

مسیر قلعه بابک از نقطه ای در ۸ کیلومتری کلیبر در جاده کلبیر به اهر شروع می شود. در این مکان هتل بابک قرا دارد که می توان از پارکینگ آن برای پارک اتومبیل استفاده نمود. از این نقطه تا قلعه، زمانی حدود ۱٫۵ تا ۲ ساعت در دل کوه ها و مراتع سرسبز ارسباران آذربایجان شرقی عبور می کنیم که هوای پاک و سبک آن بوی زندگی را به مشام می رساند.

قلعه بابک در ۶۰ کیلومتری شمال شهرستان اهر، در ارتفاعات غربی شعبه‌ ای از رود بزرگ قره سو و در سه کیلومتری جنوب غربی کلیبر واقع است. اطراف این قلعه را دره‌ های عمیق ۴۰۰ تا ۶۰۰ متری فرا گرفته است و تنها از یک سوی قلعه راهی باریک وجود دارد.

با اینکه مسافت قلعه تا کلیبر ۳ کیلومتر بیشتر نیست اما راه آن صعب و دشوار است. هنگام عبور باید از کتل‌ ها و گردنه‌ ها گذر کرد تا پس از ۳ ساعت کوه‌ پیمایی به باروهای استوار رسید.

عظمت این قلعه از فراز تیغ دره‌ ها و کوه‌ ها هر بیننده‌ ای را مبهوت می‌کند. دور تا دور دیواره‌ های قلعه در عمق ۵۰۰ متری جنگلی از درختان آلو، انجیر، آلوچه، سیب، فندق، زغال و گردو وجود دارد و نهرهای کوچک میان جنگل که از ارتفاعات جاری هستند، از میان این درختان گذشته و به باغ‌ های زراعی می‌ رسد.

پس از عبور از مسیر ابتدایی که پله‌ گذاری شده است، به دامنه‌ های بالای کوه می رسیم، جایی میان ابرها در چشم‌ انداز راست مسیر قلعه، سیاه چادر های بسیار دیده می شود که محل زندگی ایلات شاهسون است. این مسیر رفته رفته مشکل‌ تر میشود. پس از عبور از دامنه‌ های ابتدایی، صخره‌ های بزرگ و کوچک قبل از این که به دروازه قلعه برسیم از معبری عبور می کنیم که به صورت دالانی از سنگ‌ های منظم شکل گرفته است. معبر فقط گنجایش ۲ نفر را دارد و تا باروی قلعه حدود ۲۰۰ متر فاصله دارد. از همین نقطه است که سختی راه و جلال و ابهت قلعه، آدمی را دچار حیرت غرور آمیزی می کند.

پیشینه قلعه به قبل از اسلام و دوره‌ های ساسانی باز می‌گردد. نوع معماری‌ قلعه به سبک معماری مجموعه تاریخی سلیمان، مربوط به دوره ساسانی‌ ها می باشد و با این که به وسیله عوامل طبیعی و انسانی دستخوش تغییرات بسیاری گردیده است، اما هنوز هم با شکوه، زیبا و پر ابهت است.

بنای دژ که ۲ طبقه و ۳ طبقه می باشد، پس از ورودی قرار گرفته است و پس از آن تالار اصلی وجود دارد که اطراف آن را ۷ اتاق فرا گرفته است، اتاق هایی که به تالار مرکزی راه دارند. در قسمت شرقی قلعه بابک تاسیسات دیگری مرکب از اتاق ها و آب انبارها ساخته شده است. سقف آب انبارها با طاق جناغی و گهواره ای استوار شده اند. محوطه داخلی آن ها نیز به وسیله نوعی ساروج غیر قابل نفوذ گردیده و به هنگام زمستان از برف و باران پر شده و تابستان هنگام مضایق و محاصره ها از آب آن ها استفاده می شده است.

اگر بر فراز برج‌ های این قلعه که بایستید، همه ارتفاعات و جنگل‌ های اطراف زیر پای شماست و شما بر بلندترین نقطه منطقه ایستاده‌ اید. چشم اندازی وسیع از کوه های پوشیده از درخت و دشت های ارسباران. به راستی که این قلعه بسیار زیباست.

در سال‌ های اخیر علی‌ رغم کم‌ لطفی‌ هایی که از سوی برخی انسان‌ ها و نهادها در حق این قلعه اعمال شده است، دیواره‌ های در حال ریزش پی‌بندی شده و بخشی از دیواره‌ های بنا، تعمیر و دوباره‌ سازی شده است. هم‌ چنین بخشی از پله‌ های ورودی قلعه شیب‌ بندی و کانال‌ کشی حوضچه‌ های آب که در اطراف قلعه وجود دارد به پایان رسیده است.

علاوه بر ایام خاص در بسیاری از روزهای تعطیل در این قلعه، مراسم شعر خوانی، موسیقی سنتی و رقص لزگی (رقص محلی آذربایجان) برگزار می‌شود. این قلعه و طبیعت اطراف آن برای کوهنوردان و طبیعت‌ گردان آذربایجانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

قلعه بابک در سال ۱۳۴۵ با شماره ۶۲۳ در فهرست آثار ملی، تاریخی و فرهنگی ایران ثبت شد و مرمت آن نیز از سال ۱۳۷۶ توسط اداه کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی آغاز شد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

2- درگاه اینترنتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

اطلاعات این مکان
آدرس
خیابان شهید ایمانی، جاده قلعه بابک
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
سال 1345
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
623

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران