قلعه تاریخی ۱۴۰۰ ساله مروست از کهن‎‎ترین آثار شهرستان خاتم

  • قلعه تاریخی ۱۴۰۰ ساله مروست از کهن‎‎ترین آثار شهرستان خاتم
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاتم قلعه مروست واقع شده بر فراز تپه‎‎ای باستانی به ارتفاع شش متر را یکی از کهن‏‏ ترین آثار تاریخی این شهرستان معرفی کرد.

به گزارش سیتی پدیا و به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، به گفته “حمید مشتاقیان”، قلعه ۱۴۰۰ ساله مروست روی یک تپه باستانی با ارتفاع حدود شش متر با وسعتی قریب هشت هزار مترمربع واقع شده که صلابت، عظمت و بلندی خود را به رخ هر بیننده‎‎ای می‏‏‌کشد و از این حیث در نوع خود منحصر بفرد و هرساله شاهد حجم بالایی از گردشگران است که برای بازدید از این قلعه به این منطقه سفر می‏‏‌کنند.

وی اظهار می‎‎کند: این اثر با ارزش در محدوده مرکزی بافت قدیمی شهر مروست جای دارد و با توجه به اهمیت قلعه مروست در این بافت تاریخی، می‏‏‌توان بیان کرد که این بنا به عنوان یک نشانه‏‏ شهری برای مروست خودنمایی می‏‏‌کند.

مشتاقیان اضافه می‎‎کند: شکل آن در پلان به صورت یک ذوزنقه با پایه مربع است، کنگره‏‏‌های باروها نیز ریتمی زیبا را در قسمت بالای باروها و در لبه مشترک با خط آسمان ایجاد کرده است و در گوشه‎‌ی جنوب غربی و ضلع غربی قلعه ساختمان با پلان مستطیلی وجود دارد که ارگ قلعه محسوب می‏‏‌شود.

سرپرست میراث فرهنگی خاتم همچنین می‎‎گوید: هشتی این بنا با یک پلان هشت ضلعی امکان ورود و خروج به قلعه، دسترسی به بام ورودی، دالان ورودی و نیز یک فضای کوچک دیگر در کنار آن فراهم می‎‎آورد.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران

  • یکی که دنبال انشاس در ۱۹ آبان ۱۳۹۶

    ممنون با کمی تغیرانشای خوبی واسه درس ازادم میشه???