شهرستان زابل
  • قلعه سام زابل
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

قلعه سام زابل این قلعه در فاصله ۲۸ کیلومتری جاده زابل به زاهدان واقع شده و به شکل ذوزنقه نامنظم است. طول قلعه از شرق به غرب ۳۷۶ متر و از جنوب به شمال ۲۹۶ متر است. قلعه سام دارای دو دروازه شمالی و جنوبی است که هر کدام دارای برج ناگهبانی است. این قلعه به زمان پارت ها مربوط است و از خشت خام ساخته شده است.

این قلعه در ۴ کیلومتری روستای سکوهه قرار دارد و دارای دیوار های پهن و بزرگ خشتی و گلی و همچنین دارای دروازه و برج‌ های متعدد است.

قلعه سام که به قلعه تیمور شهرت یافته است، در زمان مغول و صفویه ساخته شده است.

مجموعه برج های این قلعه بالغ بر ۳۶ برج است. ۹ برج آن بزرگ است که در گوشه های قلعه قرار گرفته و ۲۸ برج آن کوچک است که در اطراف قلعه ساخته شده اند. این قلعه از چینه دو لایه درست شده، به این ترتیب که دیوار در وسط قرار دارد و دو طرف آن را با قشر گل پوشانده اند.

کلنل تیت انگلیسی و والتر سرویس آمریکایی از این قلعه بازدید کرده اند. به گفته کلنل تیت در سده نوزدهم، نهری از نزدیک این قلعه جاری و به طرف دهکده ورمال ادامه داشته است. بر اثر کاوش باستان شناسان، در طبقه زیرین این بنا نوشته‌ ای یونانی متعلق به دوران پارت‌ ها کشف شده است. طبقه بالایی این بنا متعلق به دوران ساسانی است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

اطلاعات این مکان
آدرس
کیلومتر 28 جاده زابل به زاهدان، 4 کیلومتری روستای سکوهه
نوع
قلعه تاریخی دوره مغول و صفویه

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران