قلعه لشتان هرمزگان

ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

بازدید از قلعه لشتان هرمزگان

استان هرمزگان، جاذبه‌های تاریخی فراوانی دارد که بازدید از آن‌ها بسیار باارزش و آموزنده است. یکی از جاذبه‌هایی که بازدید از آن در سفر به هرمزگان نباید فراموش شود، معرف حضورتان می‌گردد. در شمال بندر لنگه در استان هرمزگان، در ارتفاعات صد متری کوه شاهین‌کوه قلعه‌ای ۵۰۰ ساله به نام “قلعه لشتان” وجود دارد. موقعیت این قلعه در شمال روستای بارچاه و نزدیکی بندر لنگه می‌باشد. در گذشته، قلعه لشتان به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب بر مسیرهای پیرامون و صعب‌العبور تسلط کامل داشته و بدین سبب در جنگ‌های قبیله‌ای و محلی نقش به سزایی داشته است. زیرزمین‌های تونل مانندی در زمان‌های گذشته داخل این قلعه حفر کرده بودند تا آذوقه و ملزومات جنگی‌شان را در زمان جنگ در این محل نگه‌داری کنند. اما، متأسفانه امروزه اثری از این تونل‌ها باقی نمانده است. لازم به ذکر است که قلعه “لشتقان” در بندر خمیر با “بندر لشتان” شباهت اسمی دارند و متفاوت از یکدیگر هستند.

تاریخچه قلعه لشتان هرمزگان

اختلاف نظرهای زیادی درباره سالی که قلعه لشتان ساخته شده، وجود دارد. بنابر برخی ادعاها قلعه لشتان ۵۰۰ سال پیش، زمانی که پرتغالی‌ها به منطقه تسلط داشتند، توسط آن‌ها ساخته شده است. اما برخی دیگر نیز زمان ساخت قلعه را بیشتر از ۵۰۰ سال تخمین می‌زنند، زیرا که ساختار قلعه لشتان با دیگر سازه‌هایی که در جنوب ایران توسط پرتغالی‌ها ساخته شده، متفاوت است. اگر این ادعا صحت داشته باشد، احتمال می‌رود قدمت قلعه لشتان به ۲۵۰۰ سال پیش و زمان هخامنشیان مربوط باشد.

جاذبه‌های دیدنی قلعه لشتان هرمزگان

اگر به تاریخ و طبیعت علاقه‌مند هستید، بازدید از قلعه لشتان مکان بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. قلعه لشتان از زیباترین و قدیمی‌ترین جاذبه‌های هرمزگان است که هر گردشگری در مسیر دسترسی به آن با دیدن جاذبه‌های زیبای دیگر، بیشتر شگفت‌زده می‌شود. در این مسیر جاذبه‌هایی چون قبرستان باستانی، دخمه‌های سنگی، آب انبارها و غارهایی با نماد جالب وجود دارند که بازدید از آن‌ها بسیار لذت‌بخش است و نظر هر رهگذری را به خود جلب می‌کنند. دخمه‌های سنگی موجود در قلعه لشتان به غارهایی شباهت دارند که زمانی انسان‌های ناندرتال در آن‌ها زندگی می‌کردند. همچنین، شباهت زیادی به دخمه‌های غار چهل خانه و دخمه‌های ارتفاعات بندر سیراف دارند. این دخمه‌ها در مجاورت ارتفاعات قلعه لشتان واقع شده‌اند. استفاده کاربردی دخمه‌ها در گذشته برای ذخیره سازی غنایم، مهمات جنگی و آذوقه بوده و داخلشان علاوه بر نورگیر، مکان‌هایی برای نگهبانی ساخته شده بودند که در مواقع جنگ امکان دیده‌بانی را راحت می‌کرده‌اند.

در اطراف قلعه لشتان، تعداد زیادی قبرستان با طراحی‌های جالب وجود دارند و قدمتشان بیش از چندهزار سال است. در اطراف آن‌ها نیز چندین آب انبار، انبار آذوقه و برکه قرار د ارند که در گذشته در فصل‌های گرم آب برکه و مواد غذایی را در آن‌ها ذخیره می‌کردند.

قلعه تاریخی لشتان به دلیل قرار داشتن در منطقه بندر تجاری کنگ، نمادی است از قلمرو نظامی بر مسیرهای بازرگانی که در گذشته مقر جنگاوران تاریخی بوده است. باتوجه به بررسی‌های صورت گرفته، در قلعه آثاری وجود دارند که به قبل از اسلام و پیشامدهای آن مربوط هستند. امروزه، به دلیل رطوبت و اثرات آب و هوایی گردشگران تنها قسمت‌هایی از دیوارها و حصارهای قلعه را مشاهده خواهند کرد.

اماکن اطراف قلعه لشتان هرمزگان

معرفی قلعه لشتان هرمزگان

قلعه لشتان هرمزگان

یکی از مهم‌ترین بنادر جنوب کشورمان، بندر لنگه می‌باشد و آثار تاریخی و باستانی فراوانی را در خود جای داده است. یکی از آثار تاریخی مهمی که در نزدیکی قلعه لشتان واقع شده، عمارت ۱۱۰ ساله خانه فکری است. معماری این عمارت به دوره قاجاریه مربوط بوده و شامل گچ‌بری و منبت‌کاری‌های بی‌نظیر است. زیربنای این عمارت ۱۲۰۰ متر مربع است و دارای ۲۵ اتاق، ۵ بادگیر، ۲ زیرزمین و حیاط بزرگ می‌باشد. سقف‌های عمارت از جنس برگ درخت نخل و تیرهای چوبی ساخته شده و دیوارهایش از جنس کاه و گل است. این عمارت به تازگی از طرف معماران مرمت و بازسازی شده و قرار است به عنوان موزه مردم شناسی در اختیار عموم قرار گیرد.

چشمه چاه احمد، یکی دیگر از جاذبه‌های زیبا و طبیعی بندر لنگه است. این چشمه نزدیکی قلعه لشتان و در مسیر جاده بندر خمیر قرار دارد و از طبیعت زیبا و آب و هوای خوش برخوردار است. بازدید از چشمه چاه احمد برای بیماران تنفسی، روماتیسمی و پوستی بسیار مفید خواهد بود. زیرا آب این چشمه از شکاف‌هایی که در سنگ‌های آهکی وجود دارند، به همراه کاتیون و گوگرد سرچشمه می‌گیرد.

استادیوم فوتبال البدر، از مهم‌ترین ورزشگاه‌های فوتبالی هرمزگان و جنوب کشور بوده و در بندر کنگ در مسیر قلعه لشتان واقع شده است. تاسیس این استادیوم در سال ۱۳۸۶ انجام شده و در لیگ دسته دوم فوتبال کشورمان فعالیت گشترده‌ای داشته است.

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف قلعه لشتان، مسجد خداداد است. مسجد خداداد اولین مسجد شیعیان در  بندر لنگه بوده و قدمتش به دوره زندیه مربوط می‌شود. سبک معماری مسجد و گچ‌بری‌های محرابش فوق‌العاده زیبا است. مسجد خداداد در بندر لنگه در محله بازار مساح قرار دارد.

یکی از موزه‌های تاریخی جنوب کشورمان، در بندر کنگ و اطراف قلعه لشتان قرار دارد. این موزه توسط دریانوردان و ملوانان تأسیس شده و لوازم شخصی چون نقشه‌های دریانوردی، لباس‌های دریایی و نظامی و کلاه به نمایش گذاشته شده‌اند. بازدید از این موزه برای گردشگران جالب توجه است.

جاذبه‌های زیبا و تاریخی دیگری نیز در اطراف قلعه تاریخی لشتان وجود دارند که شامل مسجد افغان، مسجد غیاث، آبشار بدو، بندر چارک و قلعه شیخ سلطان در روستای مغویه در مرکز بندر لنگه هستند. در سفر به هرمزگان و بازدید از قلعه لشتان، از دیگر جاذبه‌های قدیمی و مهم نیز دیدن کنید.

مطالب مرتبط: ماهی شور هرمزگان + طرز تهیهعبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران