شهرستان قزوین

قلعه لمبسر در قزوین

  • قلعه لمبسر در قزوین
  • قلعه لمبسر در قزوین
  • قلعه لمبسر در قزوین
  • قلعه لمبسر در قزوین
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

قلعه لمبسر یا لمسر از قلعه های معروف استان قزوین است که در ۵۵ کیلومتری شمال شهر قزوین و در منطقه الموت و در شمال شرقی شهر رازمیان واقع شده است و قدمت آن به دوران ساسانیان باز می گردد. البته سال ساخت بنای دژ در متون تاریخی نیامده اما نوع ساخت و مصالح به کار رفته در آن بیانگر آن است که از استحکامات دوره ساسانی و قرون اولیه اسلامی است.

این قلعه در دوره سلجوقیان مورد استفاده گسترده قرار می گرفته است. همچنین این قلعه از مهمترین پایگاه های اسماعیلیان پس از دژ حسن صباح می باشد.

قلعه لمبسر ابعادی در حدود ۴۸۰ متر در جهت شمالی – جنوبی و ۱۹۰ متر در جهت شرقی – غربی دارد و دره‌ های عمیق نینه رود و لمه دسترسی به آن را از شرق و غرب غیر ممکن ساخته‌ اند و تنها از دو دروازه شمالی و جنوبی می‌ توان به دژ وارد شد. شیب کوه که از شمال به جنوب کشیده شده و اختلاف دو سطح آن به ۱۵۰ متر می‌ رسد حدود ۴۸۰ متر طول دارد و پهنای قلعه بیش از ۱۹۰ متر است. این موارد شرایط استثنایی برای دژ به وجود آورده که موجب تسخیر ناپذیر خواندن این قلعه شده است.

دیواره های عظیم دولایه با ارتفاعی افزون بر ۱۰ متر از سنگ های بسیار بزرگ، که اکنون تنها بقایای ناچیزی از آن باقی‌ مانده است، وظیفه محافظت از قلعه در برابر هجمه دشمنان بود. ساختمان اصلی در بخش شمالی دژ با دیوارهایی به قطر ۱۲۰ سانتی متر از سنگ تراشیده، جایگاه اصلی کیا بزرگ امید فرمانروای قلعه بوده است. همچنین اتاق‌ های دیگری دارای طاق‌ های ضربی در داخل باروی قلعه دیده می‌ شود که نیمی از آن‌ ها هنوز در زیر سنگ و خاک قرار دارد.

از نکات شگفت آور در مورد این قلعه، سازوکار حیرت انگیز جمع آوری و ذخیره آب باران، سیستم آبرسانی و همچنین مخازن غلات در جنوب و جنوب شرقی آن است که سبب می شد علی‌ رغم محاصره بلند مدت ساکنان آن به حیات ادامه دهند. همچنین وسعت کم نظیر قلعه لمبسر اجازه مختصر کشت به اهالی آن می داده تا در مواقع محاصره خودکفا باشند.

از استحکامات شمالی قلعه که تنها راه نفوذ و دسترسی به آن بوده، اثری به جای نمانده است. اما با توجه به آثار باقی‌ مانده، این بخش مسلماً دارای دروازه و برج و باروهای عظیم بوده است. برای ساخت استحکامات این قلعه از مصالح سنگ با ملات ساروج یکپارچه استفاده شده است.

برای رسیدن به قلعه لمبسر، از اتوبان کرج – قزوین، وارد شهر قزوین شده و از میدان ابتدایی شهر قزوین که به میدان غریب کش معروف است، به سمت جاده الموت می رویم و پس از گذر از روستاهای زیاد و شهرهایی همچون رجایی دشت، به شهر رازمیان می رسیم و پس از آن به سمت روستای هیر حرکت کرده و دو راهی لمبسر را می رویم تا به قلعه برسیم. فراموش نکنید دریاچه اوان و قلعه حسن صباح در نزدیکی شماست و می توانید از دیدن آن ها نیز لذت ببرید.

قلعه تاریخی لمبسر به شماره ۸۵۷۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- تارنمای خبرگزاری مهر

2- ویکی پدیا

3- تارنمای خبرگزاری تسنیم

اطلاعات این مکان
آدرس
شهر رازمیان، جاده هیر، دو راهی لمبسر
نوع
قلعه تاریخی دوره ساسانی
شماره ثبت در آثار ملی ایران
8571

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران