شهرستان شهرکرد
  • قلعه چالشتر شهرکرد
  • قلعه چالشتر شهرکرد
  • قلعه چالشتر شهرکرد
  • قلعه چالشتر شهرکرد
  • قلعه چالشتر شهرکرد
  • قلعه چالشتر شهرکرد
  • قلعه چالشتر شهرکرد
  • قلعه چالشتر شهرکرد
  • قلعه چالشتر شهرکرد
  • قلعه چالشتر شهرکرد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

قلعه چالشتر اثری با شکوه از نظر معماری و هنر هجاری در ایران، در ۵ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. قلعه چالشتر در استان چهارمحال و بختیاری تلفیقی از معماری دوران قاجار در ایران با معماری اروپایی است که با ستون هایی ایستاده از سنگ، خودنمایی می کند. این بنا در دو قسمت ساخته شده که وسعت آن تقریبا ۱۲۰۰۰ متر مربع می باشد.

این قلعه در منطقه چالشتر واقع شده است که در دوره صفویه، مرکز حکمرانی چهارمحالی ها بوده که به وسیله کلانتران، روستاها و مناطق تحت سیطره خود را کنترل می کردند.

قلعه چالشتر در اواخر دوران صفویه تا دوران قاجاریه با ۲۲ برج محصور بوده و در این قلعه چندین مسجد، انبار، قنات، حمام، خان نشین، اصطبل و بازار با معماری بسیار زیبا وجود داشته است.

قلعه اعیانی و خان نشین این مجموعه تاریخی، دارای ۳۸ ستون سنگی با سردر و ایوان می باشد. این قلعه شامل نقوش افسانه ای و اسطوره ای، زندگی روزمره، گل و گیاه، گل و گلدان، گل و مرغ، نقوش پیچش گیاهی و نقوش فرشته است. این نقوش به صورت ماهرانه و زیبا خلق شده و در برخی موارد به صورت برجسته حجاری شده است. در این مجموعه قلعه، اندرونی با یک دالان به سمت خان نشین ارتباط داشته و ایوان آن دارای ۱۰ ستون سنگی است.

اتاق‌ های این مجموعه قلعه نیز با نقوشی به سبک نقاشی لندنی که تلفیقی از هنر نقاشی ایرانی و غربی است، مزین است که این سبک نقاشی در دوره قاجار به اوج خود می‌رسد شامل نقوش گل و گلدان، افسانه لیلی و مجنون و نقوش اسلامی شامل یوسف و زلیخا به همراه خط نوشته‌ ای از آیات قرآن است.

در بخشی از سردر های این مجموعه قلعه، معماری سنتوری که‌ به صورت مثلثی شکل با نقوشی به سبک شیر و شکر است، به چشم می‌خورد.

ازاره های سنگی زیر زمین شامل نقوش گیاهی، خوشه انگور، درختان انتزاعی، فرشتگان بالدار و گل وگلدان‌ های برجسته است که بصورت حیرت‌ آوری تزیین شده‌اند.

در حال حاضر خانه ستوده (قلعه ستوده) باقیمانده از قلعه عظیم چالشتر است.

این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۰۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

1- کتاب چهره ایران، راهنمای گردشگری استانهای ایران، موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی، پاییز ۱۳۹۲ (استفاده از مطالب این کتاب با اجازه موسسه گیتاشناسی صورت گرفته است).

2- راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

3- همشهری آنلاین

اطلاعات این مکان
آدرس
بلوار انقلاب، بلوار رهبر، روستای چالشتر
نوع
قلعه تاریخی دوره صفویه
تاریخ ثبت اثر در آثار ملی ایران
27 مرداد 1377
شماره ثبت اثر در آثار ملی ایران
2101

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران