قلعه کاظم داشی در ارومیه

  • قلعه کاظم داشی در ارومیه
  • قلعه کاظم داشی در ارومیه
  • قلعه کاظم داشی در ارومیه
  • قلعه کاظم داشی در ارومیه
  • قلعه کاظم داشی در ارومیه
  • قلعه کاظم داشی در ارومیه
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

قلعه کاظم داشی یکی از مکان های دیدنی و تاریخی دریاچه ارومیه می باشد که بیشتر شبیه به جزیره سنگی و در حدود ۶۵ کیلومتری ارومیه و ۱٫۵ کیلومتری روستای گوئرچین واقه شده است.

کاظم داشی برای کسانی که تازه به این شهر می روند در نزدیک جاده ارومیه – سلماس (جاده قره باغ) در دریاچه ارومیه به شکل شبه جزیره مشاهده می شود که در گذشته کاملا جزیره ای بوده است. سنگ کاظم خان صخره ای است سنگی با محوطه دیدنی که در عمیق ترین نقطه دریاچه ارومیه است. ارتفاع صخره سنگی بیش از ۳۵۰ متر است. دور تا دور این سنگ را با بریدن بدنه آن به شکل راهی درآورده اند که عرض آن ۶۰ متر و طولش در حدود ۵۰۰ متر است و تنها راه دستیابی به بالای سنگ راهی است کم عرض.

مناظر طبیعی زیبا و بقایای معماری و حجاری های صخره ای و گذرگاه های صعب العبور و پرتگاه های مخوف ارزش و اهمیت سوق الجیشی به این اثر داده است که با توجه به بررسی ها و پژوهش های باستان شناسی که توسط سازمان میراث فرهنگی کشور به عمل آمده است، مهم ترین آثار شناخته شده این محل مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح و دوره ایلخانان می باشد که تحت محافظت و نگهداری سازمان میراث فرهنگی استان می باشد.

این قلعه در جنگ جهانی اول به مدت ۹ سال پناهگاه کاظم نامی از اهالی قوشچی و یاران وی بوده است. در این قلعه به دستور کاظم خان ساختمان ۲ طبقه ای نیز بنا شده که زمانی مورد استفاده خود و خانواده اش بوده است.

بخش قلعه بر فراز کوهی مخروطی شکل ناقصی استوار است که در ۲ کیلومتری سمت جنوب غربی و نزدیک ساحل دریاچه ارومیه، مشرف به جلگه ای خرم و سبز واقع شده است.

در نزدیکی قلعه نهری جریان دارد که پلی هم بر روی آن احداث شده است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


منبع

راهنمای مصور ایرانگردی، موسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار 1391.

اطلاعات این مکان
آدرس
جاده ارومیه به سلماس، جاده قره باغ، روستای گوئرچین

محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران