قنات قصبه گناباد

  • قنات قصبه گناباد
  • قنات قصبه گناباد
  • قنات قصبه گناباد
ارسال تصاویر و توضیحات مناطق دیدنی و بکر شما و شرکت در مسابقه

قنات قصبه گناباد  (کاریز گناباد) یا  همان کاریز کیخسرو قدیمی ترین و عمیق ترین کاریز جهان بشمار می اید.این قنات در اجلاس سران ترکیه در ۲۴ تیر ۹۵ در فهرست آثار یونسکو قرار گرفت .

 

ویژگی های قنات قصبه گناباد 

قصبه گناباد یکی از شاهکارهای آبی جهان است و از دو رشتهٔ اصلی و شش شاخهٔ فرعی تشکیل شده‌است و  در دامنهٔ شمالی سیاه کوه و خروجی کنونی قنات در جنوب محله معروف به قصبه شهر قرار دارد. طول این قنات بیش از ۳۳ کیلومتر است و عمق اصلی در انتهای رشتهٔ «دولاب نو» با توجه به شیب زمین حدود ۳۰۰ متر و میزان آب دهی آن بیش از ۱۳۰۰ لیتر در ثانیه‌است.

رشتهٔ اصلی کاریز از قصبه شهر ۱۳۱ هزار و ۳۵ متر طول دارد

قسمت های بارز و دیدنی قنات قصبه گناباد

  1. ساعت آبی. ساعت آبی ایرانی ابزاری ساده و در عین حال بسیار دقیق، کارآمد و همیشگی بوده و در زندگی کشاورزی جامعه ایران بویژه در مناطق کویری که آب مایه حیات و عنصر اصلی زندگی اجتماعی بوده ضروری و نقش کارآمدی داشته است.
  2. چرخ. چرخ دستگاه مدوری است که به وسیله آن با کمک ریسمان و دلو خاک را از داخل چاه و یا کانال به بیرون می‌آورده‌اند. چرخ چاه بر دو نوع «یک سره» و «دوسره» بوده است که ازچرخ‌چاه‌دوسره بویژه در کندن چاه های بسیار عمیق بهره گرفته شده است.
  3. بازدید و گردشگری کاریز قصبه گناباد موزه آن به لحاظ موقعیت و قدمت آن یکی از بهترین مکان‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.
  4. بنا بر گزارش گناپا در نوروز سال ۱۳۹۵ بیشتر از ۶۰۰ هزار نفر از این کاریز بازدید نموده‌اند.
  5. قنات قصبه گناباد در بخش مرکزی شهرستان گناباد، در حاشیه جنوب غربی شهر گناباد و کیلومتر یک مسیر گناباد به کاخک و در فاصله ۲۷۱ کیلومتری جنوب شهر مشهد ارتفاع حدود ۱۱۰۰ متری از سطح دریا واقع است.عبارت های مرتبط:


زیباترین مناطق مشابه:


محبوب ترین مطالب

نظرات کاربران